Česko - Švédsko

Česko
22:36
Švédsko

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze druhého duelu české házenkářské reprezentace na MS v Kataru. V neděli od 19:00 se Češi utkají se Švédskem.

MS v házené: ČR - Francie (Horák)
MS v házené: ČR - Francie (Horák) | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Čeští házenkáři mají za sebou utkání s Francií, z něhož oproti všem předpokladům a vývoji udělali drama. Mocným finišem se totiž hnali za senzačním bodem, vidinu remízy favorit definitivně odvrátil až třicátým gólem v poslední minutě. Češi tak po sympatickém výkonu nakonec prohráli 27:30 - reportáž ze zápasu čtěte ZDE.

Vyslancům své země v hledišti fandila i zpěvačka Ewa Frana, která spolu s dalšími interprety nazpívala titulní song šampionátu. Na fotogalerii z utkání s Francií se můžete podívat ZDE.

Po zápase český tým mrzela špatná první půle, která skončila 16:9 pro Francii. Za druhý poločas se však už Češi mohli pochválit. I bez nemocného kapitána Filipa Jíchy donutil Francouze zabrat na vyšší stupěň.

"V kabině jsme se zklidnili a řekli si, že zkusíme odehrát nejlepší poločas za dobu, co jsme pohromadě," prozradil nejlepší střelec zápasu Pavel Horák.

MS v házené, Česko-Francie: Pavel Horák
MS v házené, Česko-Francie: Pavel Horák | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Házenkáři na šampionátu v Dauhá bydlí v luxusním hotelu Intercontinental City. Na prohlídku jejich ubytování se můžete vydat v této fotogalerii.

Zatímco Češi na úvod mistrovství podlehli Francii, Švédům se vstup do turnaje povedl podle očekávání mnohem lépe. Jeden z velkých favoritů porazil Island jednoznačně 24:16.

Švédská házená zažívala zlaté časy na konci minulého tisíciletí. Z tohoto období pocházejí velké úspěchy země tří korunek jako třeba dva tituly mistrů světa, čtyři tituly mistrů Evropy a tři stříbra z olympiády. Po roce 2000 přišel trochu ústup z té největší slávy, ovšem i tak patří Švédové stále mezi házenkářské velmoci, což potvrdili ziskem stříbra na olympiádě v Londýně.

Proti Švédsku se Čechům dlouhodobě nedaří. Z celkových osmi vzájemných střetnutí vyhráli seveřané hned šestkrát. Češi čekají na vítězství proti tomuto soupeři už čtyři duely.

Také dnes bude trenérům Kubešovi a Filipovi chybět při sestavování týmu nemocný kapitán Filip Jícha. V minulém zápase jej střelecky skvěle nahradili především Horák se Zdráhalou. Uvidíme, kdo tuto roli převeme dnes.

Filip Jícha
Filip Jícha | Foto: Milan Kammermayer

Česko: Štochl, Galia – Sobol, Zdráhala, Horák, Kasal, Babák, Szymanski, Bečvář, Linhart, Hrstka, Jurka, Motl, Šindelář, Petrovský, Jícha.

Švédsko: Sjöstrand, M. Andersson – Källman, T. Karlsson, K. Andersson, L. Karlsson, Ekberg, Petersen, Barud, Fahlgren, Halen, Ostlund.

Rozhodčí: Lars Geipel, Marcus Helbig (oba z Německa).

První dnešní utkání naší skupiny C už skončilo, Islanďané díky skvělé druhé půli porazili Alžírsko 32:24.

Hráči už jsou na hrací ploše a arénou znějí státní hymny. V hledišti moc diváků není, ale fanoušky obou táboru s vlajkami určitě najdeme.

Tak Filip Jícha nakonec v české sestavě nechybí. Je to překvapení, ale věřme, že český kapitán i přes zhoršený zdravotní stav týmu pomůže.

1.

Utkání začalo.

1.

Češi začali postupným útokem, ale s tou pasivitou to přehnali a přišli o míč.

1.

To Švédové sehráli svůj útok rychleji a Östlund otevírá skóre - 0:1.

2.

Další neúspěšný český útok a následně ze druhé vlny zvyšuje Kim Andersson - 0:2.

3.

Přes zvědnuté ruce Anderssona pálí přesně Horák - 1:2.

4.

Ze spojky se prosazuje opět Kim Andersson - 1:3.

4.

Po českém útočném faulu je tu rychlý brejk a opět se z druhé vlny prosadil Kim Andersson - 1:4.

5.

Nielsen si v přetlačované počínal nedovoleně a dostává žlutou kartu.

5.

Babák střílí druhý český gól - 2:4.

6.

Ale je tu blesková odpověď koho jiného než Kima Anderssona - 2:5.

6.

Na druhé straně kontruje Linhart - 3:5.

6.

A je tu další bleskový švédský útok, který zakončil Östlund - 3:6.

7.

Technická chyba Čechů, Švédové jdou do útoku.

8.

Pěkná vypracovaná akce Švédů, z levého křídla se prosadil Källman - 3:7.

7.

Žlutá karta pro Karlssona.

8.

Hrstka se prosadil z křídla a střelou při zemi snižuje - 4:7.

8.

Štochla v bráně zatím nahradil Galia.

9.

Andersson se stačí po neúspěšném útoku i rychle vracet a dokonce získal útočný český faul.

10.

Na brankovišti se prosadil Nilsson - 4:8.

11.

Babák je na brankovišti faulován, ale Zdráhala ze sedmičky Matthiase Anderssona nepřekonal.

12.

Tvrdou střelou zvyšuje Karlsson - 4:9.

12.

Češi budou hrát po faulu Nielsena přesilovku.

13.

Hrstkovi se nepovedlo přehodit brankáře Anderssona.

13.

Síly se vyrovnají, po faulu Petrovského je tu trest na dvě minuty a navíc sedmička, kterou proměňuje Petersen - 4:10.

14.

Källman skóruje po rychlém brejku a to nevypadá s českým týmem vůbec dobře - 4:11.

14.

Češi si berou oddechový čas, trenéři Filip s Kubešem mají mužstvu co vytýkat.

15.

Po faulu na Horáka skóruje ze sedmičky Sobol - 5:11.

15.

Andersson ve výskoku jen posunul na Nilssona, který využívá otevřeného prostoru na brankovišti - 5:12.

16.

Na druhé straně brankář Andersson vyráží Horákovu ránu k tyči.

17.

Kim Andersson tvrdě fauluje Horáka a jde na dvě minuty ven.

17.

Hrstka si hezky naběhl z křídla, ale Andersson jej skvěle vychytal.

19.

Olsson si po pár krocích povyškočil a prostřeluje českou defenzivu - 6:14.

20.

Střelec poslední branky vidí vzápětí za svůj faul v obraně žlutou kartu.

20.

Szymanski fauluje a jde na dvě minuty ven. Následnou sedmičku nadvakrát proměňuje Ekberg - 6:15.

22.

Češi se v oslabení těžko prosazují a při hrozící pasivitě vypálil Horák, brankář Andersson však skvěle vyráží.

23.

Po krásné souhře se míč dostává na Olssona, který nezaváhal - 6:16.

24.

Ani další česká střela z nouze do branky neprošla.

24.

Po individuální akci se prosazuje Horák - 7:16.

25.

Na hranici brankoviště fauluje Šindelář a je vyloučen, následnou sedmičku Galia chytá.

25.

Ztlumeny Babákův pokus Andersson v poklidu sbírá.

26.

Po sólu přesně zakončuje Zdráhala - 8:16.

26.

Ze sedmičky se střelou k tyči prosazuje levoruký Ekberg - 8:17.

27.

Opět je tu česká pasivita a zblokovaná střela.

28.

Po jedné z mála švédských ztrátu zakončuje rychlou českou kombinaci z křídla Sobol - 9:17.

29.

Švédský náskok po delší době podpořil Petersen - 9:18.

30.

Babák se s tím nemazal a rychlým švihej snižuje na 10:18.

30.

Švédové ale ještě v posledních sekundách stihli kontrovat - 10:19.

30.

První poločas skončil.

Skóre po prvním poločasu není vůbec veselé, ovšem přesně odpovídá tomu, co se děje na hřišti. Švédové jsou v obraně tvrdí a nekompromisní, český celek má díky tomu málo střeleckých pokusů, navíc se severský tým dokáže prosazovat po rychlých brejcích i vypracovaných akcích. Švédové jsou jednoznačně lepší a zaslouženě vedou 10:19.

31.

Druhý poločas začal.

31.

Švédové to s prvním útokem nijak neuspěchali a po Olssonově střele z devíti metrů si připisují úvodní gól druhé půle - 10:20.

32.

Češi odpovídají Babákovým průnikem - 11:20. Navíc dvě minuty inkasuje Karlsson.

33.

Další švédský faul, bude to dvojnásobná přesilovka. Navíc Sobol proměňuje sedmičku - 12:20. To by mohlo českému týmu hodně pomoct.

33.

Češi se díky dobré poziční hře ubránili a vzápětí Horákem snižují na 13:20.

35.

Švédové už v pěti, ale v útoku ztrácejí a končící přesilovku ještě využívá Horák, tak to je skvělý vstup do druhé půle - 14:20.

35.

Švédský prapor pozvedává Kim Andersson - 14:21.

36.

Rychlý únik využívá Motl - 15:21.

36.

Další rychlé branky na obou stranách, to je přestřelka! - 16:22.

37.

Motl sebral Švédům míč, ale jeho sólo ztroskotalo na švédském brankáři.

38.

Szymanski trefil soupeře do krku a musí si jít na dvě minuty odpočinout.

38.

Kim Andersson se zase prosazuje z výskoku - 16:23.

39.

Po faulu na Bečváře Sobol ze sedmičky ztroskotal na Anderssonovi.

40.

Halen z křídla trefuje tyč.

40.

Za faul na hranici sedmimetrového hodu je vyloučen Nielsen, následnou sedmičku proměnil Babák - 17:23.

42.

Z pravého křídla si dobře naběhl Sobol, ale míjí branku.

43.

Östlund navyšuje na rozdíl sedmi bod - 17:24.

43.

Opět skvělý Andersson, tentokrát si vychutnal Petrovského. Na druhé straně je Östlund opět úspěšný - 17:25.

44.

Linhart a Halen upravují na 18:26. Stále tedy ten vysoký rozdíl ve skóre, Češi si vítězství zatím hlídají.

45.

Dravý průnik Anderssona Češi trochu mezi sebe propustili - 18:27.

45.

Češi si berou time-out.

46.

Linhart se pokusil o podstřel, ale míč do branky nedostal.

47.

Fahlgren zvyšuje už na rozdíl deseti bodů, tak to drama jako v zápase s Francií se zřejmě opakovat nebude - 18:28.

47.

Štochl vychytal Halena.

48.

Kim Andersson vylepšuje švédské skóre dalším svým důrazným zakončením - 18:29.

49.

Švédové si už skoro dělají, co chtějí, což dokázal Östlund - 18:30.

49.

Za český tým kontruje Linhart - 19:30.

50.

Češi teď dobře bránili, ale za faul na Anderssona je vyloučen Szymanski. Je to už potřetí, proto český hráč dostává i červenou kartu.

51.

Připravenou akci zakončuje z křídla Petersen - 19:31.

52.

Štochl předvedl výborný zákrok, ale o chvíli později opět skvěle vyskočil Andersson a přesně zakončil - 19:32.

53.

Češi už jsou v plném počtu, ale z protiútoku se neprosadili.

53.

Štochl skvěle zasáhl, alečeská obrana si pomohla faulem. Sedmičku pak proměnil Petersen - 19:33.

55.

Po excelentní otočce na brankovišti zvyšuje Nilsson na 19:34.

55.

Po rychlé akci snižuje Babák - 20:34.

56.

Češi se i díky skvělým Štochlovým zákrokům dvakrát ubránili, ovšem na druhé straně se střelecky prosadit nedokázali.

58.

Volný Petrovský dostal přihrávku na brankoviště a nemýlí se - 21:34.

58.

Češi budou dohrávat oslabeni o jednoho muže, trest inkasuje Babák. Následný sedmimetrový hod proměnil Ekberg - 21:35.

59.

Z dálky to zkusil Kasal, ale mířil hodně nepřesně.

60.

Švédské vítězství vylepšuje Olsson - 21:36.

60.

Gólovou tečku dělá za utkáním Sobol - 22:36.

60.

Utkání skončilo.

To byla jasná záležitost. Švédové kralovali ve všech herních činnostech, Češi dokázali zabrat vždy jen na pár minut. Přesto ještě není nutno být na poplach.

Z úvodních dvou zápasů jsme body nečekali, v úterý proti Egyptu však už půjde o hodně. Do té doby se mějte krásně!

před 12 minutami

Poslanci naléhali na Metnara, aby nechal ve funkci vojenského historika Stehlíka, ministr to zváží

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zváží budoucnost ředitele odboru válečných veteránů Eduarda Stehlíka, který by měl v armádě do konce roku skončit. Na dnešním jednání sněmovního výboru pro obranu nevyloučil revizi návrhu. Rozhodnout chce v brzy. Výbor mu doporučil, aby vedení odboru neměnil. Poslanci také nechtějí, aby ředitel odboru byl na rozdíl od současnosti civilista, s čímž zatím ministerstvo počítá.

Stehlíkovi ke konci roku končí vojenský závazek, ministerstvo mu jej nechtělo prodloužit. Na jeho podporu vystoupilo v minulých dnech několik politiků včetně premiéra Andreje Babiše (ANO).

Metnar označil Stehlíka za výborného historika. Motivace ke změně podle něj vycházela ze zkušeností například policie, kde podobnou pozici také zastává civilista.