Česko - Island

Česko
36:25
Island

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze čtvrtého utkání českých házenkářů na MS v Kataru. Ve čtvrtek od 19 hodin se utkají s Islandem.

Pavel Horák na MS v házené 2015 v Kataru.
Pavel Horák na MS v házené 2015 v Kataru. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Karty jsou před dnešním utkání rozdány jasně - český tým musí pro zachování šance na postup zvítězit. Zatím je bez bodu, stejně jako Alžírsko. Oproti tomu Island získal už body tři, když po porážce od Švédska přestřílel Alžírsko a vybojoval cennou remízu s Francií.

MS v házené, Česko-Švédsko
MS v házené, Česko-Švédsko | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

"Remíza Islandu nám tu cestu trochu znepříjemnila, ale teoreticky pořád šanci na postup máme," řekl Jakub Hrstka. "Do těch posledních dvou zápasů budeme muset jít ještě víc koncentrovaní. S Islandem to bude buď vše, nebo nic. Musíme se dát psychicky dohromady. Každý si je vědom, že jde o všechno, a podle toho ten zápas bude i vypadat," doplnil.

S tím, že by mužstvo trenérů Filipa a Kubeše v úvodních dvou duelech obrali Francii a Švédsko, se nepočítalo, a tak se z těchto dvou porážek nedělala příliš věda. I když už tato utkání odhalila rezervy současného výběru. Ty se pak ukázaly také proti Egyptu, jehož dobrý výkon podpořil i famózní gólman Handauí a Afričané zaslouženě vyhráli 27:24 - reportáž si přečtěte ZDE.

Proti Egyptu už hrál také kapitán Filip Jícha, který doléčil střevní chřipku. Nastřílel čtyři góly a připraven by měl být i dnes. Naopak kvůli zranění malíčku na noze bude chybět křídlo Jiří Motl.

Island sice původně na šampionát nepostoupil, ale místo kontroverzně vyřazených Spojených arabských emirátů se nakonec do Kataru přece jen dostal. K největším oporám stříbrného celku z předminulých olympijských her patří Aron Pálmarsson, Jíchův spoluhráč z Kielu.

"Čeká nás, co se týče kvality, zase lepší soupeř, než jsme my. Oproti úvodnímu zápasu se Švédskem se herně i výsledkově Island zvedl a proti Francii měl šanci na vítězství," řekl trenér Jan Filip.

"Čeká nás opět skandinávská házená, ovšem trochu jiná než švédská. Island tady má velmi zkušený tým, vždyť všichni hráči působili, nebo ještě působí v německé bundeslize. Abychom uspěli, budeme muset podat nadstandardní výkon," dodal český kouč.

ISlandští fanoušci
ISlandští fanoušci | Foto: Reuters

V prvním dnešním utkání skupiny C si Egypt po Francii vyšlápl také na Švédsko, s nímž uhrál remízu 25:25 a má stejně jako Francie pět bodů. V čele tabulky je Švédsko se sedmi body, Island má tři a Česko s Alžírskem mají na kontě nulu.

Filip Jícha v zápase s Egyptem
Filip Jícha v zápase s Egyptem | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Češi mají s Islandem vyrovnanou bilanci, všechny tři vzájemné souboje skončily netypicky remízou.

Sestavy

Česko: Štochl, Galia – Hrstka, Bečvář, Jurka, Motl, Jícha, Sobol, Horák, Babák, Linhart, Petrovský, Zdráhala, Šindelář, Kasal, Szymanski.

Island: Gústavsson, Edvardsson – Svavarsson, Kristjánsson, Pálmarsson, Hallgrímsson, Atlason, Sigurdsson, Gudjónsson, A. T. Gunnarsson, Petersson, Jakobsson, R. Gunnarsson, Sveinsson, Sigurmannsson, B. M. Gunnarsson.

Rozhodčí: Seok Lee, Bon-ok Koo (oba z Japonska).

Týmy jsou už na palubovce, znějí státní hymny.

1.

Zápas právě začal.

1.

Islanďanům při prvním útoku míč utekl do autu.

2.

Linhart vypálil z dálky, ale přes dobrý výskok trefuje jen tyč.

2.

První Štochlův zákrok.

2.

Druhý Linhartův pokus už v síti končí - 1:0.

4.

Z protiútoku srovnává Gudjonsson na 2:2.

4.

Svůj druhý gól v utkání zaznamenává z devíti metrů Linhart.

5.

Češi si dneska zatím dávají na dobrou obranu mnohem větší pozor, další ubráněný islandský útok.

5.

Jurka se prosazuje z velkého úhlu - 4:2.

6.

Nekompromisní střela Jíchy si také našla cestu do branky - 5:2.

7.

Na rozdíl čtyř branek zvyšuje po rychlém brejku Hrstka - 6:2. To je pěkný vstup českých barev do utkání.

7.

Po delší době se prosazuje Petersson - 6:3.

8.

Islanďané faulují na brankovišti a Jícha proměňuje sedmičku - 7:3.

9.

Po dalším skvělém Štochlově zákroku se otevřel prostor před Jurkou a ten si s volnou pozicí na brankovišti věděl rady - 8:3.

9.

Island si bere time-out.

9.

Štochl skvěle vyráží, nutno ale pochválit také obranu, která islandské útočníky dobře blokuje.

10.

Až nyní se na brankovišti prosazuje Gunnarsson - 8:4.

10.

Pěknou kombinaci celého útoku zakončil Hrstka - 9:4

11.

Češi opět zblokovali islandský pokus, i když babák dostává žlutou kartu.

12.

Opět se míč dostal do křídla na Jurku, který proměňuje i svůj třetí střelecký pokus - 10:4.

12.

Fantazie! Štochl tváří v tvář střelci opět likviduje stoprocentní šanci a z protiútoku zvyšuje Jícha - 11:4.

13.

Prvním vyloučeným hráčem dnešního duelu je Horák.

13.

Szymanski neproměnil své sólo, ale to jej momentálně zase tolik nemusí mrzet.

14.

Žlutí se i před islandskými hráči, potrestaným je Jakobsson.

15.

Na osmibrankové vedení zvyšuje Jícha - 12:4.

15.

Na druhé straně kontruje Gunnarsson - 12:5.

15.

Islandský dvojblok propaluje Linhart - 13:5.

16.

Palmarsson trefuje horní kout Štochlovy svatyně - 13:6.

17.

Parádní zákroky brankářů na obou stranách.

18.

Skvělou českou produktivitu potvrzuje Jícha - 14:6.

19.

Už poněkolikáté se prosazuje Petersson - 14:7.

19.

Bjarki Mar Gunnarsson to přehnal s tvrdostí a půjde za svůj faul pykat na dvě minuty.

19.

Oddechový čas pro Česko.

20.

Linhart posunul na Jíchu, který využil slabšího bloku před sebou a pálí přesně k tyči - 15:7.

20.

Horák si jde už podruhé sednout na dvě minuty, teď si musí dávat pozor, aby nemusel předčasně do sprch.

20.

Islandské kroky, útočit můžou Češi.

21.

Češi to pěkně sehráli na odkrytého Linharta, ten však tentokrát Edvardssona nepřelstil.

21.

A Islanďané na druhé straně snižují - 15:8.

22.

Jícha pálí v oslabení vedle.

22.

Petersson pálí těsně vedle Štochlovy špičky - 15:9.

23.

Jícha si spravuje chuť ze sedmimetrové hranice - 16:9.

24.

Palmarsson se tvrdě střetnul se Zdráhalou a po ošetření odchází na střídačku.

24.

Nepřesně pálí Gunnarsson.

25.

Horák dostává úder do krku od Atlasona,Islanďan za to inkasuje dvouminutový trest.

26.

Petrovský za postrčení dostává žlutou kartu.

27.

Jícha krásně prostrčil na brankoviště na Linharta, toho ale parádně vychytal Edvardsson.

27.

Teď už se ale Jícha i přes dvojblok prosazuje - 17:9.

27.

Vzápětí je český kapitán vyloučen.

28.

Přesilovku využívá střelou do horního rohu Sigurmannsson - 17:10.

28.

Za Čechy kontruje Zdráhala - 18:10.

29.

Ze stejné pozice na levém křídle se podruhé v krátké době prosazuje Sigurmannsson - 18:11.

29.

Minisouboj v rámci tohoto vyloučení srovnává Zdráhala - 19:11.

30.

Po rychlém brejku je tu další gól Hrstky - 20:11.

30.

Česká obrana zblokovala islandský pokus a další rychlý protiútok využívá po ťukesu Petrovský - 21:11.

30.

Excelentní Štochl zakončuje první poločas dalším skvělým zákrokem!

30.

První poločas skončil.

Tak to byl poločas snů! Je vidět, že se tým z předchozích nepřesvědčivých výkonů poučil a od začátku hraje na 110 procent. Útoky jsou pestré a přesně zakončené, obrana pevná a důsledná, navíc ji podporuje fantastický gólman Štochl, jehož úspěšnost by měla být minimálně poloviční. Nejlepším střelcem první půle byl osmigólový Jícha.

Islanďané se však určitě nevzdají, je to tým velkých hráčů a bojovníků.

31.

Druhý poločas začíná.

31.

Do islandské branky se vrací Gústavsson, který utkání začínal a jemuž se moc nevedlo. Tak uvidíme, jestli nyní podá lepší výkon.

32.

Ztráty na obou stranách.

32.

Štochl chytá střelu Atlasona.

32.

Na druhé straně neproměňuje ani Petrovský.

34.

A. Gunnarsson střílí z křídla první gól druhé půle - 21:12.

34.

Protiútok Islanďanů tentokrát gólem neskončil, ale ani Petrovský se neprosadil, trefil jen břevno.

35.

Až po pěti minutách se po vypíchnutém míči a pohodlném sólu prosazuje Sobol - 22:12.

36.

Polovysokou střelou švihem propálil Štochla Gudjónsson - 22:13.

37.

Jícha proměňuje sedmičku a je z této herní situace nadále stoprocentní - 23:13.

38.

Petersson se trefil ke Štochlově noze, na druhé straně se prosadil Petrovský - 24:14.

38.

Prakticky stejný obrázek v podání Gudjónssona a Szymanského - 25:15. Stále zůstává rozdíl na deseti bodech.

39.

A. Gunnarsson proměňuje sedmičku, navíc je na dvě minuty vyloučen Petrovský - 25:16.

41.

Přes několik islandských pokusů se česká defenziva nyní ubránila.

42.

Pěkné postrčení na brankoviště využívá Kristjánsson - 25:17.

42.

B. M. Gunnarsson fauloval Bečváře a kromě vyloučení je z toho sedmička. Tu neomylně proměňuje Jícha - 26:17.

43.

V oslabení střílí gól Svavarsson - 26:18.

44.

Tempo už není tak zběsilé jako v první půli, a tak Štochl nemá zase tolik příležitostí vyniknout, ale teď předvedl po delší době opět parádní zákrok.

45.

Po ráně Kristjanssona ale kapituluje - 26:19.

45.

Češi kontrují Hrstkou - 27:19.

45.

Jícha je podruhé v tomto utkání vyloučen.

46.

Zdráhalova střela je neúspěšná, na druhé straně se nemýlí Gunnarsson 27:20.

47.

Další oslabení českého týmu, to nebudou příjemné chvíle.

47.

Přesto Češi skórují - 28:20.

47.

Vylučuje se také na druhé straně, ven jde Sigurmannsson.

48.

Po pěkném naběhnutí se trefuje podél nohou islandského brankáře Sobol - 29:20.

48.

Gunnarsson proměňuje sedmičku proti Galiaovi, který v tento moment neúspěšně zaskočil za Štochla - 29:21.

49.

Trochu šťastná branka, kdy Štochl se ještě po míči natahoval, ten však přešel za čáru dřív, než na něj dosáhl - 29:22.

50.

Třicátou branku českého výběru střílí Horák - 30:22.

51.

Z brankoviště se prosazuje Kristjansson - 30:23.

51.

Hra je trochu rozháraná, Češi by měli míč trochu víc držet pod kontrolou, aby nedovolili soupeři nadechnout se k nějakému závěrečnému náporu.

52.

Uklidnit tým může ale i gól, kterým příspěchal na pomoc Jícha - 31:23.

53.

Góly na obou stranách, trefili se Babák a Gunnarsson - 32:24.

53.

Češi si berou time-out.

53.

Dva islandští obránci povalili Jíchu, vyloučen je Svavarsson.

54.

Skvělý Babákův pohyb donutil Islanďany k dalšímu faulu, ven jde Sigurmannsson.

54.

Jícha ze sedmičky výjimečně míjí, ale i tak je tu dlouhá dvojnásobná přesilovka.

55.

Horák pálí hodně nepřesně.

55.

Během výhodné přesilovky mají míč v rukou spíš Islanďané, ale ani jejich pokusy si cestu do branky nenacházejí.

56.

Seveřané jsou v plném počtu, ovšem vypadá to, že na zvrat už síly nebudou mít.

56.

Z pravé spojky zvyšuje náskok Bečvář a další útok do rozhozené obrany využívá Sobol - 34:24.

58.

Kosmetická úprava výsledku z ruky Hallgrímssona - 34:25.

59.

Rychlé protiútoky využívá dvakrát po sobě Hrstka - 36:25.

59.

Island bude dohrávat v oslabení.

60.

Utkání skončilo.

Češi porážejí ve čtvrtém zápase na MS Island 36:25 a udržují si naději na postup do další fáze. Konečně to byl výkon, který je potřeba na šampionátu předvádět. Stoprocentní ve všech herních činnostech podpořený skvělými zákroky brankáře Štochla.

Český tým se raduje z prvního vítězství na turnaji a pokud Island v sobotu v podvečer neporazí Egypt, pak budou Jícha a spol večer proti Alžírsku bojovat o postup.