Lyžařské mistrovství v Liberci ohrožují spory o peníze

Adam Junek
10. 7. 2007 11:05
Skluz už máme několik týdnů, tvrdí pořadatelé

Liberec - Skokanský můstek na Ještědu, umělé osvětlení nebo lanovka pro závodníky. To jsou projekty související s lyžařským mistrovstvím světa v Liberci v roce 2009, které jsou podle organizátorů ohroženy.

A to kvůli při s ministerstvem školství. Úřad tvrdí, že nedostal od pořadatelů dost záruk, že se státní peníze nepromrhají. Ti naopak tvrdí, že po nich chce resort nemožné.

V půli minulého týdne se vyhrotil i spor o jméno Kateřiny Neumannové, kterou by stát rád viděl v organizačním výboru coby záruku efektivního vynakládání peněz.

Deník Aktuálně.cz zaslal ministerstvu dotazy, aby se mohlo k obviněním vyjádřit, úřad přislíbil, že reakce dodá do dnešního poledne.

Ministerstvo: Nejsme bankomat

Vláda už na lyžařský šampionát uvolnila další peníze - pověřila ministerstvo školství, aby dotace uvolnilo.

Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz dnes pro vás část obsahu připraví v Liberci. V průběhu dne vám kromě jiného nabídneme i dva online rozhovory přímo z města.

"Ministerstvo má do vlády dodat materiál s konkrétními údaji, na co peníze půjdou, a ta ho pak má schválit. Poslali jsme proto na úřad rozpis, aby to mohli dát dohromady a vláda schválit. Nic se nestalo a nám tak hrozí velké zpoždění," varuje současný předseda organizačního výboru Roman Kumpošt.

Podle něj je ohrožena především dostavba závodiště na Ještědu. Skokani na něm mají mít testovací soutěž již v únoru příštího roku - a tou dobou má být vše funkční, jakoby už běželo mistrovství.

"Jde o infrastrukturu, příjezdové cesty, umělé osvětlení nebo i hlavní tribunu pro diváky," řekl Kumpošt, podle nějž je skluz již několikatýdenní.

Právě Kumpošta ale ministerstvo kritizuje za neefektivní nakládání s penězi. "Návrh na zvýšení dotace vládě podáme, až dostaneme detailní zdůvodnění, na co bude použita. Nejsme bankomat," ohradil se v deníku Právo náměstek ministryně školství Jaromír Soukup.

Ministerstvo má kromě podkladů pro posouzení investic ještě jeden požadavek: posílení svého vlivu v organizačním výboru. "Jeho současné složení, respektive jeho prezident Roman Kumpošt, nás nenaplňují důvěrou," vyjádřil se Soukup.

Kumpoštovi vyčítá, že nedokázal udržet rozpočet ve schválené verzi. Původně byla totiž schválena dotace od státu ve výši 569 milionů.

Kateřina Neumannová má být pro ministerstvo zárukou, že peníze jsou využívány efektivně
Kateřina Neumannová má být pro ministerstvo zárukou, že peníze jsou využívány efektivně | Foto: Reuters

Město: Kontrolu uvítáme

Ministerstvo chce za šéfa organizačního výboru Neumannovou a dále požaduje, aby se jeho členy stali dva jeho zástupci. Resort chce mít dle Soukupa možnost vyjadřovat se včas k záměrům organizačního výboru.

"Výbor ale s penězi ministerstva nehospodaří. V tom máme k městu poradní hlas. Všechno vyúčtovává ministerstvu Liberec a město také vyhlašuje výběrová řízení," brání se Kumpošt.

To potvrzuje i primátor města Jiří Kittner. "Organizační výbor dává požadavky, jak má třeba být dráha široká nebo jiné parametry, tomu rozumějí oni jako odborníci. Výběrová řízení a účtování jsou na nás," uvedl.

Dodal, že se žádné kontrole nebrání. "Ale hlavně by mělo zaznít, kde konkrétně je nakládáno s prostředky nehospodárně. Já si stojím za tím, že jsme je vynaložily všechny dobře. Ale na nekonkrétní obvinění je těžké reagovat," řekl Kittner.

Stamiliony na ubytování

Navýšení dotace je podle primátora potřebné. "Z těch požadovaných 700 milionů je skutečně na výstavbu areálu plánováno zhruba 155 milionů. Ten zbytek je potřebný kvůli tomu, že se řada původně domluvených podmínek změnila," vysvětluje Kittner.

Například 200 milionů je třeba k výstavbě více než dvou stovek bytů pro technický personál, které se pak po šampionátu promění v pečovatelské domy. Původně měly být financovány skrze jeden z programů Evopské unie. Ten byl však zrušen.
Dalších sto milionů má jít na opravu kolejí Technické univerzity.

Úřad ministryně Dany Kuchtové podle pořadatelů zdržuje stavbu závodiště v Liberci
Úřad ministryně Dany Kuchtové podle pořadatelů zdržuje stavbu závodiště v Liberci | Foto: Tomáš Adamec

"Asi 152 milionů jsme již měli jednou schváleno. Nestihli jsme je vyčerpat, a tak spadly do rezerv," popisuje dále Kittner.
Konečně - 75 milionů má být použito na metropolitní síť a 40 do informačního vybavení.

"Tyto investice jsou novinkou. Normálně se to ve světě dělá tak, že se to pro tyto akce dohodne s operátorem. Tady ale optické kabely pro přenosy televizí například chybějí, a tak je musíme kvůli podmínkám daným FIS zařídit," uzavřel výčet Kittner.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Kanadská společnost zrušila plány na převzetí Carrefouru, důvodem je odpor francouzské vlády

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur (424 miliard Kč). Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Rozhodnutí o ukončení jednání o fúzi padlo podle zdrojů po setkání francouzského ministra financí Bruna Le Maira se zakladatelem Couche-Tard Alainem Bouchardem. Již předtím Le Maire vyloučil prodej Carrefouru z důvodu zabezpečení potravin. Carrefour ani Couche-Tard se k informacím nevyjádřily.

Firma Couche-Tard doufala, že získá vládní požehnání díky závazkům, jako zachování pracovních míst i dodávek potravin od francouzských výrobců či tím, že ředitel Carrefouru a Couche-Tard budou ve sloučené firmě zastávat funkci generálního ředitele společně. Chouche-Tard chtěl rovněž investovat do Carrefouru kolem tří miliard eur. Carrefour spojení podporoval. Francouzská vláda však do 24 hodin po potvrzení jednání spojení odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy