Kreuziger: Chci puntíkovaný dres. Tam ještě mám šanci

ČTK ČTK
12. 7. 2011 7:00
Alberto Contador se bojí o stav svého kolene
Roman Kreuziger
Roman Kreuziger | Foto: Reuters

Saint Flour/Thiezac - Především péčí o naražené zápěstí levé ruky vyplnil český cyklista Roman Kreuziger dnešní volný den na Tour de France.

Na ruku dostal speciální dlahu, s níž by rád v dalším průběhu slavného závodu zaútočil na vítězství v jedné ze zbývajících dvanácti etap.

Na kole dnes strávil Kreuziger jen necelou hodinu. Po dvou pádech na Tour se věnoval hlavně pochroumanému zápěstí - absolvoval opět rentgenové vyšetření, aby s jistotou vyloučil zlomeninu, a věří, že s dlahou se mu pojede lépe.

Čtěte také:
Vinokurov si zlomil nohu. Žlutý trikot převzal Voeckler
VIDEO Auto smetlo cyklistu na Tour na ostnatý drát
Zmrzačení cyklisté: Hlavně, že jsme Tour přežili
Letošní Tour má první dopingový případ - Rusa Kolobněva

Přestože má zápěstí silně naražené, cítí se o něco lépe. "Šlachy jsou napnuté, ale ruka nebolí tolik jako v sobotu a v neděli. S tou speciální dlahou by se to mělo zlepšovat, abych byl schopen tady ještě něco ukázat," uvedl Kreuziger.

"Rád bych na vítězství utočil už v Pyrenejích"

I nadále doufá v etapový vavřín. "Věřím tomu. Neříkám, že hned zítra, potřebuju ještě tak dva dny, abych se dal dohromady. Do úniku půjdu, až se budu cítit stoprocentně silný. Byl bych rád, kdybych zkusil něco vymyslet už v Pyrenejích," prozradil své plány Kreuziger.

Alexander Vinokurov
Alexander Vinokurov | Foto: Reuters

S původní myšlenkou ohledně útoku na popředí celkového pořadí se musel rozloučit.

"S tím se nedá nic dělat. Věřím, že dnešním dnem volna negativní stránka na Tour končí a otočí se to k lepšímu. Chci vyhrát etapu a kdyby byla možnost, pokusil bych se o dres nejlepšího vrchaře," uvedl Kreuziger.

"Ten jediný je pro mě aspoň trochu reálný. Na programu je ještě dost horských etap a chtěl bych to zkusit," dodal.

Po vítězství v etapě touží nejen kvůli sobě. Chtěl by vyhrát i pro Alexandra Vinokurova. Lídr stáje Astana měl v neděli těžký pád, po němž pro něho závod kvůli zlomenině stehenní kosti předčasně skončil.

"Padalo se vždycky, ale nikdy ne tolik"

"Psali jsme si, dnes už komunikoval v pohodě. Byl by rád, abychom nějakou etapu vyhráli, tak se o to pokusíme," vyhlásil český jezdec.

Zdravotní potíže mají i další členové kazašského týmu. "Pomlácení jsme skoro všichni. Byl jsem na rentgenu s Fofonovem, ten má mikrofrakturu zápěstí, ale s dlahou snad bude moci jet. Spadl s Vinokurovem, ale vyšel z toho ještě dobře," přiblížil Kreuziger.

"V neděli byli všichni hodně dole po tom, co se stalo Vinovi. Ale každý se z toho vyspal a už je zase bojovná nálada," dodal.

Pro vysoký počet pádů v závodě vysvětlení nemá. "To se prostě vysvětlit nedá. Je fakt, že je to za poslední roky extrém. Padalo se vždycky, ale ne tolik," podotkl Kreuziger.

"Říká se, že pádu se dá předejít, když jezdíte vpředu, ale včera to lehlo na prvních deseti pozicích, a když jsem spadl já, byl jsem vpředu vždycky. Určitě do čtyřicátého místa. Ovlivnit se to nedá, je to o štěstí," míní dvakrát devátý muž celkového pořadí Tour.

Contador se bojí, že nepřejede Pyreneje

Místo aby plánoval útok, vzhlíží obhájce prvenství na Tour de France Alberto Contador k nadcházejícím horským etapám v Pyrenejích s obavami.

Alberto Contador
Alberto Contador | Foto: Reuters

Španělský cyklista neví, co udělá v příštích dnech jeho pravé koleno, které si při dvou pádech v dosavadním průběhu závodu opakovaně narazil.

"Zase jsem se praštil do stejného kolena jako při prvním pádu, tentokrát z vnitřní strany. Mám z toho trochu obavy," přiznal během volného dne na tiskové konferenci Contador, který na rozdíl od jiných favoritů i po nedělním karambolu stále zůstává v závodě.

"S poraněným kolenem se nedá jet v obvyklém tempu a se stejnou frekvencí jako normálně. Chci zůstat optimistou a doufám, že se to před první pyrenejskou etapou zlepší, ale nemám ponětí, jak koleno zareaguje," prohlásil trojnásobný šampion Tour.

Na 16. místě celkového pořadí ztrácí na vedoucího Francouze Thomase Voecklera 4:07 minuty. Do Pyrenejí vjede peloton ve čtvrtek.

"Útočit musejí Schleckové, ne já"

I když Contador zaostává za svými hlavními rivaly Australanem Cadelem Evansem a bratry Schleckovými o zhruba minutu a půl, nechystá se v horách hned útočit.

"Záleží na mém koleni. Budu si muset s ohledem na jeho stav vybrat správnou chvíli," konstatoval.

Útočit podle něj musejí jiní. "Schleckové si uvědomují, že na konci Tour se jede časovka, takže oni potřebují atakovat," prohlásil s ohledem na své a Evansovy časovkářské kvality.

 

Právě se děje

Další zprávy