Kosteličová bude útočit na páté zlato

ČTK
21. 2. 2006 15:36
Sestriere - Janica Kosteličová může ve středečním slalomu přepsat historii olympijských her. Chorvatská lyžařka bude útočit na páté zlato, čímž by se osamostatnila v čele pořadí nejlepších sjezdařů olympijské historie podle počtu titulů. Dosud získala čtyři zlaté medaile, stejně jako Nor Kjetil Andre Aamodt.
Chorvatská lyžařka Janica Kosteličové v předklonu protíná cílovou čáru druhého kola závodu SP v obřím slalomu v Ofterschwangu. | Foto: Reuters

Ve slalomu nebude sledovanější lyžařky. Kosteličová bude obhajovat titul ze Salt Lake City 2002, v Turíně navíc vyhrála kombinaci a v super-G přidala stříbro. Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Záhřebu a velká favoritka navíc vede průběžné hodnocení
slalomu Světového poháru, který v letech 2001 a 2003 vyhrála celkově, má i slalomářské tituly mistryně světa z let 2003 a 2005.

Jako by na Kosteličové ani nebyla vidět indispozice, kterou v Turíně trpí. Kvůli vysokému pulzu po operaci štítné žlázy z minulé sezony vynechala sjezd. "Nemám vůbec nic v kapse, bude to velmi těžký závod. Na startu bude hned několik holek, které mě
budou chtít porazit," prohlásila Kosteličová.

Útok připravuje trio Rakušanek Marlies Schildová, Kathrin Zettelová a Nicole Hospová. Schildová, přítelkyně vítěze obřího
slalomu Benjamina Raicha, byla druhá v kombinaci a letos tři slalomy Světového poháru vyhrála. V průběžném pořadí slalomu SP
je druhá.

Devatenáctiletý talent Zettelová byla čtvrtá v kombinaci, ale totálně pokazila sjezd. Ve Světovém poháru letos skočila třikrát
na stupních vítězů. Nejvíce zkušeností má třetí Rakušanka v pořadí Hospová, ale Kosteličová si určitě bude dávat pozor také
na tradiční rivalku Anju Pärsonovou.

Švédce se totiž nevydařil pondělní superobří slalom, v němž skončila až dvanáctá. "Chci si spravit chuť," prohlásila Pärsonová, bronzová medailistka z kombinace a sjezdu. Mezi adeptky lze řadit také Finku Tanju Poutiainenovou, loňskou vítězku SP ve slalomu. Na startu bude také bronzová medailistka z MS Šárka Záhrobská a další tři Češky, první kolo začne ve 14:45.