Kaňka na Velké pardubické. I tentokrát umírali koně

Ivo Pospíšil, ip
12. 10. 2009 13:44
Po hlavním závodě musela být utracena hnědka Shirley
Ani tentokrát se Velká pardubická neobešla bez smrtelného zranění koně
Ani tentokrát se Velká pardubická neobešla bez smrtelného zranění koně | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Chmurná tradice Velké pardubické se opět o něco více prohloubila. V obrovských oslavách vítěze 119. ročníku nejslavnějšího tuzemského dostihu, kterým se stal Josef Váňa s osmiletým valachem Tiumenem, trochu zanikly pozdější méně pozitivní zprávy .

I v letošním roce si totiž specifická trať vybrala své daně na koňských životech. Picador, Gawain a Shirley, to jsou jména tří koní, kterým se stalo nedělní odpoledne osudné.

Zatímco první dva jmenovaní museli být utraceni po ukončení rámcových dostihů, osmiletá hnědka Shirley si mohla o chvíli později ještě vychutnávat úvodní ceremoniál k hlavnímu závodu.

Čtěte také: Famózní Váňa končit nechce: Dokazuji, že to jde, hlásí

Po osmnácti překážkách však byl i její osud zpečetěn.

Zpočátku to ovšem vypadalo velmi nevinně. Při překonávání osmnácté překážky - Velkého vodního příkopu, klisna jen lehce zaškobrtla a i poté, co se zastavila, vypadalo to, že její zranění bude lehkého rázu.

V porovnání s již zmíněným Gawainem, jenž při Ceně Labe už po svém pádu ani nevstal, se zdálo, že Shirley bude v pořádku. Bohužel se tomu tak nestalo.

"To, co se stalo se Shirley, je pro nás samozřejmě černá tečka za jinak úspěšným mítinkem," sdělil na stránkách Regiony 24 trenér Radek Holčák.

"Klisna skočila Velkou vodu, ale pak se zřejmě něco stalo na doskoku, špatně šlápla a ani Marek Stromský neví přesně, k čemu tam vlastně došlo. Podle veterinárního výroku se nedalo nic dělat," dodal trenér z Hřebčína Albertovec.

Prokletí stáje i jejich jezdce

Respektovaná stáj přišla paradoxně o svého účastníka i v loňském roce. Po ošklivém pádu na prodlouženém Taxisově příkopu musel být utracen Klip.

A aby toho tehdy nebylo málo, další jejich svěřenec Amant Gris, který tehdy doběhl první, byl hned diskvalifikován za nedodržení trati. V sedle vytrvalého bělouše tenkrát neseděl nikdo jiný než Marek Stromský.

Smůla se tedy lepí na paty nejen týmu, ale i samotnému žokejovi.

Přečtěte si také: Pardubická pohádka: Tiumen dopřál Váňovi šestý titul

Statistika o rekordním počtu koní, kteří nakonec závod dokončili, tak vychází poměrně vniveč. I když z pětadvaceti účastníků doběhl do cíle nečekaný počet osmnácti koní, ani potřetí v řadě se nedokázalo předejít smrtelnému zranění.

Jenže dalo se mu vůbec zabránit?

V tomto případě se nabízí  jen velmi neurčitá odpověď. Velká voda patří k tradičním překážkám a koně podobné skoky absolvují poměrně často a bez úhony.

Navíc ke kolizím s ostatními v průběhu dostihu skoro vůbec nedocházelo. Mohlo se tak jednat spíše o ojedinělé, avšak velmi osudné zaváhání na mokrém terénu.

Velká pardubická vzbuzuje každoročně vlnu nadšení i protestů. Fakta hovoří jasně, v hlavním závodě zahynuli za poslední tři roky čtyři koně (Cieszymir, Polárník, Klip, Shirley). 

Nezbývá si než přát, aby byla v příštím jubilejním 120. ročníku tato nešťastná série konečně prolomena.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy