Kaňka na Velké pardubické. I tentokrát umírali koně

Ivo Pospíšil, ip
12. 10. 2009 13:44
Po hlavním závodě musela být utracena hnědka Shirley
Ani tentokrát se Velká pardubická neobešla bez smrtelného zranění koně
Ani tentokrát se Velká pardubická neobešla bez smrtelného zranění koně | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Chmurná tradice Velké pardubické se opět o něco více prohloubila. V obrovských oslavách vítěze 119. ročníku nejslavnějšího tuzemského dostihu, kterým se stal Josef Váňa s osmiletým valachem Tiumenem, trochu zanikly pozdější méně pozitivní zprávy .

I v letošním roce si totiž specifická trať vybrala své daně na koňských životech. Picador, Gawain a Shirley, to jsou jména tří koní, kterým se stalo nedělní odpoledne osudné.

Zatímco první dva jmenovaní museli být utraceni po ukončení rámcových dostihů, osmiletá hnědka Shirley si mohla o chvíli později ještě vychutnávat úvodní ceremoniál k hlavnímu závodu.

Čtěte také: Famózní Váňa končit nechce: Dokazuji, že to jde, hlásí

Po osmnácti překážkách však byl i její osud zpečetěn.

Zpočátku to ovšem vypadalo velmi nevinně. Při překonávání osmnácté překážky - Velkého vodního příkopu, klisna jen lehce zaškobrtla a i poté, co se zastavila, vypadalo to, že její zranění bude lehkého rázu.

V porovnání s již zmíněným Gawainem, jenž při Ceně Labe už po svém pádu ani nevstal, se zdálo, že Shirley bude v pořádku. Bohužel se tomu tak nestalo.

"To, co se stalo se Shirley, je pro nás samozřejmě černá tečka za jinak úspěšným mítinkem," sdělil na stránkách Regiony 24 trenér Radek Holčák.

"Klisna skočila Velkou vodu, ale pak se zřejmě něco stalo na doskoku, špatně šlápla a ani Marek Stromský neví přesně, k čemu tam vlastně došlo. Podle veterinárního výroku se nedalo nic dělat," dodal trenér z Hřebčína Albertovec.

Prokletí stáje i jejich jezdce

Respektovaná stáj přišla paradoxně o svého účastníka i v loňském roce. Po ošklivém pádu na prodlouženém Taxisově příkopu musel být utracen Klip.

A aby toho tehdy nebylo málo, další jejich svěřenec Amant Gris, který tehdy doběhl první, byl hned diskvalifikován za nedodržení trati. V sedle vytrvalého bělouše tenkrát neseděl nikdo jiný než Marek Stromský.

Smůla se tedy lepí na paty nejen týmu, ale i samotnému žokejovi.

Přečtěte si také: Pardubická pohádka: Tiumen dopřál Váňovi šestý titul

Statistika o rekordním počtu koní, kteří nakonec závod dokončili, tak vychází poměrně vniveč. I když z pětadvaceti účastníků doběhl do cíle nečekaný počet osmnácti koní, ani potřetí v řadě se nedokázalo předejít smrtelnému zranění.

Jenže dalo se mu vůbec zabránit?

V tomto případě se nabízí  jen velmi neurčitá odpověď. Velká voda patří k tradičním překážkám a koně podobné skoky absolvují poměrně často a bez úhony.

Navíc ke kolizím s ostatními v průběhu dostihu skoro vůbec nedocházelo. Mohlo se tak jednat spíše o ojedinělé, avšak velmi osudné zaváhání na mokrém terénu.

Velká pardubická vzbuzuje každoročně vlnu nadšení i protestů. Fakta hovoří jasně, v hlavním závodě zahynuli za poslední tři roky čtyři koně (Cieszymir, Polárník, Klip, Shirley). 

Nezbývá si než přát, aby byla v příštím jubilejním 120. ročníku tato nešťastná série konečně prolomena.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy