reklama
 
 

Kaňka na Velké pardubické. I tentokrát umírali koně

12. 10. 2009 13:44
Po hlavním závodě musela být utracena hnědka Shirley

Pardubice - Chmurná tradice Velké pardubické se opět o něco více prohloubila. V obrovských oslavách vítěze 119. ročníku nejslavnějšího tuzemského dostihu, kterým se stal Josef Váňa s osmiletým valachem Tiumenem, trochu zanikly pozdější méně pozitivní zprávy .

I v letošním roce si totiž specifická trať vybrala své daně na koňských životech. Picador, Gawain a Shirley, to jsou jména tří koní, kterým se stalo nedělní odpoledne osudné.

Zatímco první dva jmenovaní museli být utraceni po ukončení rámcových dostihů, osmiletá hnědka Shirley si mohla o chvíli později ještě vychutnávat úvodní ceremoniál k hlavnímu závodu.

Čtěte také: Famózní Váňa končit nechce: Dokazuji, že to jde, hlásí

Po osmnácti překážkách však byl i její osud zpečetěn.

Zpočátku to ovšem vypadalo velmi nevinně. Při překonávání osmnácté překážky - Velkého vodního příkopu, klisna jen lehce zaškobrtla a i poté, co se zastavila, vypadalo to, že její zranění bude lehkého rázu.

V porovnání s již zmíněným Gawainem, jenž při Ceně Labe už po svém pádu ani nevstal, se zdálo, že Shirley bude v pořádku. Bohužel se tomu tak nestalo.

"To, co se stalo se Shirley, je pro nás samozřejmě černá tečka za jinak úspěšným mítinkem," sdělil na stránkách Regiony 24 trenér Radek Holčák.

"Klisna skočila Velkou vodu, ale pak se zřejmě něco stalo na doskoku, špatně šlápla a ani Marek Stromský neví přesně, k čemu tam vlastně došlo. Podle veterinárního výroku se nedalo nic dělat," dodal trenér z Hřebčína Albertovec.

Prokletí stáje i jejich jezdce

Respektovaná stáj přišla paradoxně o svého účastníka i v loňském roce. Po ošklivém pádu na prodlouženém Taxisově příkopu musel být utracen Klip.

A aby toho tehdy nebylo málo, další jejich svěřenec Amant Gris, který tehdy doběhl první, byl hned diskvalifikován za nedodržení trati. V sedle vytrvalého bělouše tenkrát neseděl nikdo jiný než Marek Stromský.

Smůla se tedy lepí na paty nejen týmu, ale i samotnému žokejovi.

Přečtěte si také: Pardubická pohádka: Tiumen dopřál Váňovi šestý titul

Statistika o rekordním počtu koní, kteří nakonec závod dokončili, tak vychází poměrně vniveč. I když z pětadvaceti účastníků doběhl do cíle nečekaný počet osmnácti koní, ani potřetí v řadě se nedokázalo předejít smrtelnému zranění.

Jenže dalo se mu vůbec zabránit?

V tomto případě se nabízí  jen velmi neurčitá odpověď. Velká voda patří k tradičním překážkám a koně podobné skoky absolvují poměrně často a bez úhony.

Navíc ke kolizím s ostatními v průběhu dostihu skoro vůbec nedocházelo. Mohlo se tak jednat spíše o ojedinělé, avšak velmi osudné zaváhání na mokrém terénu.

Velká pardubická vzbuzuje každoročně vlnu nadšení i protestů. Fakta hovoří jasně, v hlavním závodě zahynuli za poslední tři roky čtyři koně (Cieszymir, Polárník, Klip, Shirley). 

Nezbývá si než přát, aby byla v příštím jubilejním 120. ročníku tato nešťastná série konečně prolomena.

autoři: Ivo Pospíšil, ip | 12. 10. 2009 13:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama