Pardubická pohádka: Tiumen dopřál Váňovi šestý titul

Ivo Pospíšil
11. 10. 2009 16:04
1. Tiumen, 2. Sixteen, 3. Numero Due
Šestapadesátiletý Váňa pošesté vyhrál Velkou pardubickou.
Šestapadesátiletý Váňa pošesté vyhrál Velkou pardubickou. | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Velká pardubická zažila odpoledne jako z pohádky. Vítězem 119. ročníku nejslavnějšího tuzemského dostihu se stal již pošesté ve své aktivní kariéře legendární český žokej Josef Váňa.

Po Vronském a Železníkovi tentokrát zvítězil v neděli v sedle osmiletého hnědého valacha Tiumena.

"Má pomalé začátky, ale ve finiši je ohromně rychlý," tvrdil šestapadesátiletý matador před závodem. Ukázala se to být prorocká slova.

Čtěte také: Návrat Velké pardubické. Kdo zastaví favoritku Sixteen?

Tiumen totiž nechal za sebou v cílové rovince jak obhájkyni loňského vítězství Sixteen, tak i nevyzpytatelného Numera Due.

Slavnostní náladu však později narušily informace o údajném smrtelném zranění osmileté hnědky Shirley. Ta zavadila při skoku na velké vodě a podle neoficiálních informací bude muset být utracena.

Pokud se toto sdělení potvrdí, bude to již třetí oběť nedělního pardubického mítinku. Již v předchozích rámcových dostizích totiž doplatili na těžké pády Picador a Gawain.

Do areálu pardubického závodiště začaly od samého rána proudit davy diváků a tradiční dostihový svátek sliboval, jako každoročně, bouřlivou atmosféru.

 

Všeobecné nadšení sice zchladilo krátce po poledni počasí, ovšem nepříjemný déšť vydržel padat na závodící koně, žokeje a diváky jen několik desítek minut.

Do startu 119. ročníku Velké pardubické, který byl na plánu v tradičním čase 15.40, se tak dalo vše do pořádku a „zlatý hřeb" nedělního odpoledne tak doprovázely i nesmělé sluneční paprsky.

Prognózy i kurzy místních sázkových kanceláří ukazovaly jasným směrem, a sice pasovaly za hlavní favoritku poslední dvojnásobnou vítězku Sixteen.

Devítiletou bělku v sedle se žokejem Josefem Bartošem měli hlavně prohánět Del Sole, Tiumen, Numero Due a také anglická naděje Mr.Big.

Na Taxisu skončil jen Hirsch

Nezvykle velký počet pětadvaceti koní na startu vzbuzoval logicky zájem i očekávání. Diváci byli zejména zvědaví, jak si takové množství účastníků poradí na obávaném Taxisově příkopu.

A po jeho překonání se mohlo v ochozech jen obdivně tleskat. Na nejobávanější překážce skončil své účinkování jen jediný kůň, a sice loni nečekaně úspěšný Hirsch.

Foto: Ludvík Hradilek

I přes rychlé tempo však závod bořil veškeré předchozí domněnky. Navzdory velkému počtu nedocházelo skoro k žádným kolizím ani v dalších minutách a závod celkem dokončilo rekordních osmnáct koní.

Nebyl ale mezi nimi například Del Sole s Josefem Váňou mladším, který byl v průběhu závodu zadržen.

Čelní příčky naopak držel dlouhou dobu Numero Due, jehož atakovali hlavně Red Dancer a Tomis.

Zklamáním byl naopak anglický Mr.Big. Ten se od začátku pohyboval spíše na zadních pozicích a fakt, že ho Velká pardubická nezastihla v nejlepším rozpoložení, potvrdila i jeho konečná šestnáctá příčka.

Vyrovnaný závod si naplánoval své rozuzlení v cílové rovince. Ačkoliv i do ní vbíhal nečekaně velký počet koní, vyhrát mohl jen jeden. A v době, kdy se zdálo, že přišel čas pro Sixteen, zaútočil ještě s větší vervou do té doby poměrně neviditelný Tiumen.

Zkušený žokej Josef Váňa dobře věděl, jak naplánovat správný útok, přehnal se s neuvěřitelnou lehkostí před zpomalujícího Numera Due a dojel si za obrovského aplausu zaplněných tribun pro své šesté vítězství v kariéře.

Výsledky:
1. Tiumen
2. Sixteen
3. Numero Due
4. Mandarino

Výsledky rámcových dostihů:

Zlatá spona tříletých - Puntarenas (žokej Marek Stromský)
Cena ČASCH - Chenonceau (žokej Jiří Kousek)
Cena Vltavy - Teviot (žokej Luboš Urbánek)
Memoriál komtesy L. Brantisové - Life is Life (žokej Jiří Kousek)
Memoriál kpt. R. Poplera - O´Key (žokej Jaroslav Myška)
Memoriál R. Davise - Royal Moughins (žokej Jiří Kousek)
Cena Labe -  Bremen Plan (žokej Marek Stromský)

 

Právě se děje

před 24 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy