Pardubická pohádka: Tiumen dopřál Váňovi šestý titul

Ivo Pospíšil
11. 10. 2009 16:04
1. Tiumen, 2. Sixteen, 3. Numero Due
Šestapadesátiletý Váňa pošesté vyhrál Velkou pardubickou.
Šestapadesátiletý Váňa pošesté vyhrál Velkou pardubickou. | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Velká pardubická zažila odpoledne jako z pohádky. Vítězem 119. ročníku nejslavnějšího tuzemského dostihu se stal již pošesté ve své aktivní kariéře legendární český žokej Josef Váňa.

Po Vronském a Železníkovi tentokrát zvítězil v neděli v sedle osmiletého hnědého valacha Tiumena.

"Má pomalé začátky, ale ve finiši je ohromně rychlý," tvrdil šestapadesátiletý matador před závodem. Ukázala se to být prorocká slova.

Čtěte také: Návrat Velké pardubické. Kdo zastaví favoritku Sixteen?

Tiumen totiž nechal za sebou v cílové rovince jak obhájkyni loňského vítězství Sixteen, tak i nevyzpytatelného Numera Due.

Slavnostní náladu však později narušily informace o údajném smrtelném zranění osmileté hnědky Shirley. Ta zavadila při skoku na velké vodě a podle neoficiálních informací bude muset být utracena.

Pokud se toto sdělení potvrdí, bude to již třetí oběť nedělního pardubického mítinku. Již v předchozích rámcových dostizích totiž doplatili na těžké pády Picador a Gawain.

Do areálu pardubického závodiště začaly od samého rána proudit davy diváků a tradiční dostihový svátek sliboval, jako každoročně, bouřlivou atmosféru.

 

Všeobecné nadšení sice zchladilo krátce po poledni počasí, ovšem nepříjemný déšť vydržel padat na závodící koně, žokeje a diváky jen několik desítek minut.

Do startu 119. ročníku Velké pardubické, který byl na plánu v tradičním čase 15.40, se tak dalo vše do pořádku a „zlatý hřeb" nedělního odpoledne tak doprovázely i nesmělé sluneční paprsky.

Prognózy i kurzy místních sázkových kanceláří ukazovaly jasným směrem, a sice pasovaly za hlavní favoritku poslední dvojnásobnou vítězku Sixteen.

Devítiletou bělku v sedle se žokejem Josefem Bartošem měli hlavně prohánět Del Sole, Tiumen, Numero Due a také anglická naděje Mr.Big.

Na Taxisu skončil jen Hirsch

Nezvykle velký počet pětadvaceti koní na startu vzbuzoval logicky zájem i očekávání. Diváci byli zejména zvědaví, jak si takové množství účastníků poradí na obávaném Taxisově příkopu.

A po jeho překonání se mohlo v ochozech jen obdivně tleskat. Na nejobávanější překážce skončil své účinkování jen jediný kůň, a sice loni nečekaně úspěšný Hirsch.

Foto: Ludvík Hradilek

I přes rychlé tempo však závod bořil veškeré předchozí domněnky. Navzdory velkému počtu nedocházelo skoro k žádným kolizím ani v dalších minutách a závod celkem dokončilo rekordních osmnáct koní.

Nebyl ale mezi nimi například Del Sole s Josefem Váňou mladším, který byl v průběhu závodu zadržen.

Čelní příčky naopak držel dlouhou dobu Numero Due, jehož atakovali hlavně Red Dancer a Tomis.

Zklamáním byl naopak anglický Mr.Big. Ten se od začátku pohyboval spíše na zadních pozicích a fakt, že ho Velká pardubická nezastihla v nejlepším rozpoložení, potvrdila i jeho konečná šestnáctá příčka.

Vyrovnaný závod si naplánoval své rozuzlení v cílové rovince. Ačkoliv i do ní vbíhal nečekaně velký počet koní, vyhrát mohl jen jeden. A v době, kdy se zdálo, že přišel čas pro Sixteen, zaútočil ještě s větší vervou do té doby poměrně neviditelný Tiumen.

Zkušený žokej Josef Váňa dobře věděl, jak naplánovat správný útok, přehnal se s neuvěřitelnou lehkostí před zpomalujícího Numera Due a dojel si za obrovského aplausu zaplněných tribun pro své šesté vítězství v kariéře.

Výsledky:
1. Tiumen
2. Sixteen
3. Numero Due
4. Mandarino

Výsledky rámcových dostihů:

Zlatá spona tříletých - Puntarenas (žokej Marek Stromský)
Cena ČASCH - Chenonceau (žokej Jiří Kousek)
Cena Vltavy - Teviot (žokej Luboš Urbánek)
Memoriál komtesy L. Brantisové - Life is Life (žokej Jiří Kousek)
Memoriál kpt. R. Poplera - O´Key (žokej Jaroslav Myška)
Memoriál R. Davise - Royal Moughins (žokej Jiří Kousek)
Cena Labe -  Bremen Plan (žokej Marek Stromský)

 

Právě se děje

před 1 minutou

V Praze přistálo letadlo s americkým ministrem zahraničí Pompeem

Na pražském ruzyňském letišti přistálo v úterý po 8:00 letadlo s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem, který tak zahájil návštěvu Česka. S českými politiky bude jednat zejména o kybernetické bezpečnosti, mobilních sítích páté generace (5G) a odpovědi na rostoucí vliv Ruska a Číny ve světě.

V úterý má program především v Plzni, kde si s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) připomene 75. výročí konce druhé světové války. Ve středu ho čeká schůzka s premiérem Andrejem Babišem (ANO), prezidentem Milošem Zemanem a vystoupení v Senátu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Policisté ukončili razii na brněnské radnici nad ránem

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) skončili razii na radnici městské části Brno-střed v úterý před 4:00. Na radnici bude od rána běžný provoz, řekla mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová. Policie zasahovala na radnici už loni kvůli možné korupci. Ve vazbě tehdy skončil radní a bývalý místostarosta Jiří Švachula (dříve ANO). Nynější zásah by měl mít podle některých médií spojitost s politiky ODS jako bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem nebo současnou primátorkou Markétou Vaňkovou.

Policisté zasahovali na radnici od pondělního rána a odešli v úterý kolem 3:45. Zavřený byl odbor investiční, ekonomický, bytový a správa nemovitostí. Podívali se také do archivu. "Policistům jsme poskytli maximální součinnost. Ráno bude už běžný provoz všech odborů," uvedla Dobešová. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej řekl, že útvar nebude k zásahu poskytovat žádné informace. Podle tajemníka Brna-středu Petra Štiky není získávání dokumentace namířeno proti úřadu městské části nebo jeho zaměstnancům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy