Pardubická pohádka: Tiumen dopřál Váňovi šestý titul

Ivo Pospíšil
11. 10. 2009 16:04
1. Tiumen, 2. Sixteen, 3. Numero Due
Šestapadesátiletý Váňa pošesté vyhrál Velkou pardubickou.
Šestapadesátiletý Váňa pošesté vyhrál Velkou pardubickou. | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Velká pardubická zažila odpoledne jako z pohádky. Vítězem 119. ročníku nejslavnějšího tuzemského dostihu se stal již pošesté ve své aktivní kariéře legendární český žokej Josef Váňa.

Po Vronském a Železníkovi tentokrát zvítězil v neděli v sedle osmiletého hnědého valacha Tiumena.

"Má pomalé začátky, ale ve finiši je ohromně rychlý," tvrdil šestapadesátiletý matador před závodem. Ukázala se to být prorocká slova.

Čtěte také: Návrat Velké pardubické. Kdo zastaví favoritku Sixteen?

Tiumen totiž nechal za sebou v cílové rovince jak obhájkyni loňského vítězství Sixteen, tak i nevyzpytatelného Numera Due.

Slavnostní náladu však později narušily informace o údajném smrtelném zranění osmileté hnědky Shirley. Ta zavadila při skoku na velké vodě a podle neoficiálních informací bude muset být utracena.

Pokud se toto sdělení potvrdí, bude to již třetí oběť nedělního pardubického mítinku. Již v předchozích rámcových dostizích totiž doplatili na těžké pády Picador a Gawain.

Do areálu pardubického závodiště začaly od samého rána proudit davy diváků a tradiční dostihový svátek sliboval, jako každoročně, bouřlivou atmosféru.

 

Všeobecné nadšení sice zchladilo krátce po poledni počasí, ovšem nepříjemný déšť vydržel padat na závodící koně, žokeje a diváky jen několik desítek minut.

Do startu 119. ročníku Velké pardubické, který byl na plánu v tradičním čase 15.40, se tak dalo vše do pořádku a „zlatý hřeb" nedělního odpoledne tak doprovázely i nesmělé sluneční paprsky.

Prognózy i kurzy místních sázkových kanceláří ukazovaly jasným směrem, a sice pasovaly za hlavní favoritku poslední dvojnásobnou vítězku Sixteen.

Devítiletou bělku v sedle se žokejem Josefem Bartošem měli hlavně prohánět Del Sole, Tiumen, Numero Due a také anglická naděje Mr.Big.

Na Taxisu skončil jen Hirsch

Nezvykle velký počet pětadvaceti koní na startu vzbuzoval logicky zájem i očekávání. Diváci byli zejména zvědaví, jak si takové množství účastníků poradí na obávaném Taxisově příkopu.

A po jeho překonání se mohlo v ochozech jen obdivně tleskat. Na nejobávanější překážce skončil své účinkování jen jediný kůň, a sice loni nečekaně úspěšný Hirsch.

Foto: Ludvík Hradilek

I přes rychlé tempo však závod bořil veškeré předchozí domněnky. Navzdory velkému počtu nedocházelo skoro k žádným kolizím ani v dalších minutách a závod celkem dokončilo rekordních osmnáct koní.

Nebyl ale mezi nimi například Del Sole s Josefem Váňou mladším, který byl v průběhu závodu zadržen.

Čelní příčky naopak držel dlouhou dobu Numero Due, jehož atakovali hlavně Red Dancer a Tomis.

Zklamáním byl naopak anglický Mr.Big. Ten se od začátku pohyboval spíše na zadních pozicích a fakt, že ho Velká pardubická nezastihla v nejlepším rozpoložení, potvrdila i jeho konečná šestnáctá příčka.

Vyrovnaný závod si naplánoval své rozuzlení v cílové rovince. Ačkoliv i do ní vbíhal nečekaně velký počet koní, vyhrát mohl jen jeden. A v době, kdy se zdálo, že přišel čas pro Sixteen, zaútočil ještě s větší vervou do té doby poměrně neviditelný Tiumen.

Zkušený žokej Josef Váňa dobře věděl, jak naplánovat správný útok, přehnal se s neuvěřitelnou lehkostí před zpomalujícího Numera Due a dojel si za obrovského aplausu zaplněných tribun pro své šesté vítězství v kariéře.

Výsledky:
1. Tiumen
2. Sixteen
3. Numero Due
4. Mandarino

Výsledky rámcových dostihů:

Zlatá spona tříletých - Puntarenas (žokej Marek Stromský)
Cena ČASCH - Chenonceau (žokej Jiří Kousek)
Cena Vltavy - Teviot (žokej Luboš Urbánek)
Memoriál komtesy L. Brantisové - Life is Life (žokej Jiří Kousek)
Memoriál kpt. R. Poplera - O´Key (žokej Jaroslav Myška)
Memoriál R. Davise - Royal Moughins (žokej Jiří Kousek)
Cena Labe -  Bremen Plan (žokej Marek Stromský)

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy