Pardubická pohádka: Tiumen dopřál Váňovi šestý titul

Ivo Pospíšil
11. 10. 2009 16:04
1. Tiumen, 2. Sixteen, 3. Numero Due
Šestapadesátiletý Váňa pošesté vyhrál Velkou pardubickou.
Šestapadesátiletý Váňa pošesté vyhrál Velkou pardubickou. | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Velká pardubická zažila odpoledne jako z pohádky. Vítězem 119. ročníku nejslavnějšího tuzemského dostihu se stal již pošesté ve své aktivní kariéře legendární český žokej Josef Váňa.

Po Vronském a Železníkovi tentokrát zvítězil v neděli v sedle osmiletého hnědého valacha Tiumena.

"Má pomalé začátky, ale ve finiši je ohromně rychlý," tvrdil šestapadesátiletý matador před závodem. Ukázala se to být prorocká slova.

Čtěte také: Návrat Velké pardubické. Kdo zastaví favoritku Sixteen?

Tiumen totiž nechal za sebou v cílové rovince jak obhájkyni loňského vítězství Sixteen, tak i nevyzpytatelného Numera Due.

Slavnostní náladu však později narušily informace o údajném smrtelném zranění osmileté hnědky Shirley. Ta zavadila při skoku na velké vodě a podle neoficiálních informací bude muset být utracena.

Pokud se toto sdělení potvrdí, bude to již třetí oběť nedělního pardubického mítinku. Již v předchozích rámcových dostizích totiž doplatili na těžké pády Picador a Gawain.

Do areálu pardubického závodiště začaly od samého rána proudit davy diváků a tradiční dostihový svátek sliboval, jako každoročně, bouřlivou atmosféru.

 

Všeobecné nadšení sice zchladilo krátce po poledni počasí, ovšem nepříjemný déšť vydržel padat na závodící koně, žokeje a diváky jen několik desítek minut.

Do startu 119. ročníku Velké pardubické, který byl na plánu v tradičním čase 15.40, se tak dalo vše do pořádku a „zlatý hřeb" nedělního odpoledne tak doprovázely i nesmělé sluneční paprsky.

Prognózy i kurzy místních sázkových kanceláří ukazovaly jasným směrem, a sice pasovaly za hlavní favoritku poslední dvojnásobnou vítězku Sixteen.

Devítiletou bělku v sedle se žokejem Josefem Bartošem měli hlavně prohánět Del Sole, Tiumen, Numero Due a také anglická naděje Mr.Big.

Na Taxisu skončil jen Hirsch

Nezvykle velký počet pětadvaceti koní na startu vzbuzoval logicky zájem i očekávání. Diváci byli zejména zvědaví, jak si takové množství účastníků poradí na obávaném Taxisově příkopu.

A po jeho překonání se mohlo v ochozech jen obdivně tleskat. Na nejobávanější překážce skončil své účinkování jen jediný kůň, a sice loni nečekaně úspěšný Hirsch.

Foto: Ludvík Hradilek

I přes rychlé tempo však závod bořil veškeré předchozí domněnky. Navzdory velkému počtu nedocházelo skoro k žádným kolizím ani v dalších minutách a závod celkem dokončilo rekordních osmnáct koní.

Nebyl ale mezi nimi například Del Sole s Josefem Váňou mladším, který byl v průběhu závodu zadržen.

Čelní příčky naopak držel dlouhou dobu Numero Due, jehož atakovali hlavně Red Dancer a Tomis.

Zklamáním byl naopak anglický Mr.Big. Ten se od začátku pohyboval spíše na zadních pozicích a fakt, že ho Velká pardubická nezastihla v nejlepším rozpoložení, potvrdila i jeho konečná šestnáctá příčka.

Vyrovnaný závod si naplánoval své rozuzlení v cílové rovince. Ačkoliv i do ní vbíhal nečekaně velký počet koní, vyhrát mohl jen jeden. A v době, kdy se zdálo, že přišel čas pro Sixteen, zaútočil ještě s větší vervou do té doby poměrně neviditelný Tiumen.

Zkušený žokej Josef Váňa dobře věděl, jak naplánovat správný útok, přehnal se s neuvěřitelnou lehkostí před zpomalujícího Numera Due a dojel si za obrovského aplausu zaplněných tribun pro své šesté vítězství v kariéře.

Výsledky:
1. Tiumen
2. Sixteen
3. Numero Due
4. Mandarino

Výsledky rámcových dostihů:

Zlatá spona tříletých - Puntarenas (žokej Marek Stromský)
Cena ČASCH - Chenonceau (žokej Jiří Kousek)
Cena Vltavy - Teviot (žokej Luboš Urbánek)
Memoriál komtesy L. Brantisové - Life is Life (žokej Jiří Kousek)
Memoriál kpt. R. Poplera - O´Key (žokej Jaroslav Myška)
Memoriál R. Davise - Royal Moughins (žokej Jiří Kousek)
Cena Labe -  Bremen Plan (žokej Marek Stromský)

 

Právě se děje

před 35 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 1 hodinou

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy