"I my jsme lidé, a ne zvířata." Hvězda provokovala fanoušky, pak málem dostala lahví

31. 5. 2021 8:36
Nepříjemný incident poznamenal utkání prvního kola play-off basketbalové NBA. Provokujícího Kyrieho Irvinga z Brooklynu málem zasáhla lahev hozená fanouškem Bostonu.
Kyrie Irving z Brooklynu při diskusi s rozhodčím během utkání v Bostonu.
Kyrie Irving z Brooklynu při diskusi s rozhodčím během utkání v Bostonu. | Foto: Reuters

Irvingovi se proti jeho bývalému týmu dařilo, přestože fanoušci Celtics na něj bučeli a vytvořili bouřlivou atmosféru, když poprvé od vypuknutí pandemie mohli kompletně zaplnit halu.

Po konci zápasu, v němž Irving 39 body a 11 doskoky přispěl k výhře Nets 141:126, přišel basketbalista do středu hřiště a schválně dupl na hlavu symbolu klubu na palubovce. Nesportovním gestem ještě víc rozdráždil fanoušky.

Jeden z nich pak o chvíli později hodil lahev na Irvinga, když odcházel do tunelu k šatnám. "Je mi jasné, že po roce a půl doma se lidé potřebují uvolnit od stresu, ale měli by si uvědomit, že my na palubovce jsme také jen lidé, a ne zvířata. Nejsme v cirkusu," prohlásil Irvingův spoluhráč Kevin Durant.

Fanoušek, který na Irvinga lahev hodil, byl okamžitě zadržen policií. Podle některých zámořských médií už také dostal doživotní zákaz vstupu na utkání v hale TD Garden.

Celtics sice táhl se 40 body Jayson Tatum, ale bez zraněných Kemby Walkera a Jaylena Browna byl na vše příliš sám.

To na straně Nets se k Irvingovi přidal se 42 body Durant a James Harden s 23 body a 18 asistencemi. Víc přihrávek v play-off nikdy nezaznamenal. Brooklyn vede v sérii 3:1.

Basketbalisté Phoenixu vyhráli 100:92 na hřišti Los Angeles Lakers a v sérii s obhájci titulu srovnali na 2:2. Domácí dohrávali bez hvězdy Anthonyho Davise, který kvůli poraněnému tříslu nenastoupil do druhé půle.

Davis byl nejlepším střelcem Lakers v předchozích dvou duelech, ale tentokráte bojoval s bolavými třísly a do poločasu stihl jen šest bodů. Pak raději ze hry odstoupil. "Zřejmě s tím bojoval delší dobu. I přes bolest dřel, aby nám pomohl, ale teď už to prostě dál nešlo," uvedl kouč Lakers Frank Vogel.

Byl to zlom ve vývoji zápasu. Phoenix oslabení soupeře využil a ve třetí čtvrtině si vybojoval náskok 16 bodů do závěrečné dvanáctiminutovky a výhru už uhájil i přes 25 bodů a 12 doskoků LeBrona Jamese.

Phoenix táhli Chris Paul, který i přes zdravotní potíže zaznamenal 18 bodů a devět asistencí, Devin Booker a Jae Crowder se 17 body a pivot Deandre Ayton se 14 body a 17 doskoky.

"Nechtěl jsem Chrise Paula nechat hrát, ale on mi řekl, ať ho nasadím, a když mi bude připadat, že je limitovaný a týmu nepomáhá, tak ať ho posadím. Byla to situace, kdy jsem musel věřit svému hráči. A vyplatilo se," řekl kouč Phoenixu Monty Williams.

Přes zranění nastoupil také Luka Dončič z Dallasu a bylo vidět, že se trápí. Jenže stejně tak se trápili jeho spoluhráči a Mavericks nastříleli proti dobré obraně Clippers jen 81 bodů.

Dončič z nich dal 19, přičemž v předchozích třech duelech série dával v průměru 38 bodů. Clippers táhl s 29 body a 10 doskoky Kawhi Leonard, Paul George přidal 20 bodů. Dallas měl úspěšnost střelby jen 16 procent. Clippers výhrou 106:81 srovnali sérii na 2:2.

Play-off NBA - 1. kolo:

Východní konference - 4. zápasy:

Atlanta - New York 113:96 (stav série 3:1), Boston - Brooklyn 126:141 (stav série 1:3).

Západní konference - 4. zápasy:

LA Lakers - Phoenix 92:100 (stav série 2:2), Dallas - LA Clippers 81:106 (stav série 2:2).

před 57 minutami

Brno díky smršti v první třetině zdolalo Pardubice, Boleslav vyhrála v Plzni

V předehrávkách 4. kola extraligy zvítězili hokejisté Brna nad Pardubicemi 3:2, Mladá Boleslav uspěla poměrem 4:2 v Plzni.

O své první výhře za tři body v sezoně rozhodla Kometa třemi góly během pěti minut první třetiny, kdy se prosadili Alexandre Mallet, Peter Mueller a Daniel Rákos. Hosté ve třetí třetině dokázali zápas výrazně zdramatizovat, vyrovnat se jim ale nepodařilo a prohráli podruhé za sebou.

Boleslav si po dvou úvodních nezdarech připsala druhou výhru v řadě. Plzeňští sice vyhráli první třetinu, hosté však stihli skóre otočit a na vyrovnání na konci druhé třetiny odpověděli v závěrečné části dvěma góly. Vítěznou trefu si připsal obránce Adam Jánošík, gólem a asistencí se dresu hostů blýskl David Šťastný. Za domácí se prosadil pouze dvougólový Michal Bulíř.

Předehrávky 4. kola hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. Mallet, 12. Mueller (P. Holík, Zaťovič), 17. Rákos (Kučeřík) - 44. Říčka (Nakládal, Mikuš), 45. Vála (Anděl, Nakládal). Rozhodčí: Hejduk, Hradil - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Oslabení: 1:0. Diváci: 5922.

Brno: Tomek - Bartejs, Ďaloga, Holland, Kučeřík, D. Mikyska, Gulaši - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Haščák, Krištof, Vincour - R. Pavlík, Kollár, L. Horký - Magee, Rákos, Mallet - Dočekal. Trenér: Kalous.

Pardubice: Frodl (17. Klouček) - Košťálek, J. Mikuš, Nakládal, Robertson, Hrádek, J. Kolář, Vála - Camara, A. Musil, R. Kousal - Blümel, Poulíček, Paulovič - Hecl, Cienciala, Říčka - O. Rohlík, Anděl, Koffer. Trenér: R. Král.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 11. Bulíř (Kantner, Kodýtek), 40. Bulíř (Kantner) - 35. O. Najman (P. Kousal, Ševc), 36. D. Šťastný (Kelemen), 48. Jánošík (A. Raška. D. Šťastný), 55. Kotala (Claireaux, Eberle). Rozhodčí: Jeřábek, Pešina - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 2782.

Plzeň: D. Furch - Čerešňák, Budík, Jiříček, Graňák, J. Kindl, Kvasnička - M. Lang, Mertl, Dzierkals - Bulíř, Kodýtek, Kantner - F. Suchý, G. Thorell, Blomstrand - Kuťák, F. Přikryl, Malát. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, D. Moravec, Bernad, Jánošík, Fillman, Pýcha - D. Šťastný, A. Raška, Kelemen - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Dufek, Claireaux, Kotala - Eberle, Bičevskis, Lunter. Trenéří: Rulík a Patera.

Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce

Město Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce. Chce tak upozornit na zapomenuté oběti pašování lidí, sexuálního násilí nebo zločinů na ženách. Pojmenování nové ulice, která se bude nacházet v severní části belgické metropole, po Eunice Osayandeové také souvisí se snahou radních pojmenovávat více míst po ženách, napsal dnes server BBC News. Podle belgické televizní stanice RTBF to bude první ulice v zemi, která ponese jméno sexuální pracovnice.

Eunice Osayandeová přijela do Belgie v roce 2016 s vidinou dobré práce a lepší budoucnosti. Uvěřila přitom mužům, kteří se vydávali za umělecké agenty a slibovali jí kariéru u filmu. Ve skutečnosti pašovali lidi a Osayandeovou po příjezdu do Bruselu přinutili k prostituci. Tvrdili, že pašeráckému gangu dluží 45 000 eur (přes 1,1 milionu korun) za převoz, pasáky a nájem.

Mladá žena se několik týdnů před smrtí obrátila na charitativní organizaci, která pomáhá prostitutkám, se slovy, že je při své práci obětí násilí a zastrašování. Bála se však jít na policii, protože byla migrantkou bez povolení k pobytu. V červnu 2018 - když jí bylo 23 let - ji ubodal jeden ze zákazníků. Z vraždy policie obvinila sedmnáctiletého mladíka, jenž nyní čeká na soud. Policisté rovněž zatkli čtyři členy pašeráckého gangu, soud je poslal do vězení až na čtyři roky.

Po smrti Osayandeové vypukly ve městě demonstrace vedené prostitutkami, které žádaly lepší pracovní podmínky a po úřadech chtěly vytvoření právních norem pro tuto profesi. Prostituce není v Belgii nelegální, ale neexistují pro ni žádná jednotná pravidla na národní úrovni, podotkl BBC News.