Neuvěřitelný bivak na vrcholu K2 i obdivované prvovýstupy. Rakoncajovi je 70

ČTK yac ČTK, yac
6. 4. 2021 15:30
Fenomenální horolezec Josef Rakoncaj dnes slaví 70. narozeniny. Během své kariéry absolvoval více než 30 expedic, při nichž vystoupil na vrcholy velehor téměř všech světových kontinentů. Celkem vylezl na osm z celkových čtrnácti osmitisícovek, z toho šest z nich zdolal jako první Čech.
Josef Rakoncaj na Dhaulágirí (1985)
Josef Rakoncaj na Dhaulágirí (1985) | Foto: ČTK

Rakoncaj celý život inklinoval k prvovýstupům, jako jediný na světě například vylezl na obávanou K2 ze severu i frekventovaným Abruzziho pilířem a stal se prvním horolezcem světa, který tuto obávanou horu zdolal dvakrát. V současnosti se úspěšně věnuje i podnikání. Jím založená a vlastněná firma Sir Joseph patří k úspěšným výrobcům a prodejcům sportovního oblečení a dalšího outdoorového vybavení.

Rakoncaj, zvaný také Rak nebo Joska, ovlivnil několik generací lezců. Je známý jako nesmiřitelný odpůrce používání kyslíku a komercionalizace horolezectví, kvůli svým názorům se nebojí jít do konfliktu s dalšími známými horolezci.

"Od mých časů se lezení v Himálaji totálně změnilo. Šerpové udržují trasy fixních lan, kterými stoupají komerční expedice. V naprosté většině se leze s kyslíkem. Klienti, kterých jsou tisíce, mají luxusní servis. O vše se starají Šerpové. V základním táboře jsou restaurace a bary. Což je z mého hlediska absolutně nepřípustné. Už nedochází k dobývání hor, ale k turistice na fixních lanech, kde se pohybuje třeba 50 či 100 lidí," uvedl nedávno pro Aktuálně.cz

Z pískovců do velehor

Rakoncaj se narodil v roce 1951 ve Dvoře Králové nad Labem. V osmi letech se přestěhoval spolu s rodiči do Turnova z podkrkonošského Mostku. Již od mala lezl po nedalekých pískovcových skalách, později přidal Tatry a Alpy. Poprvé výrazněji upoutal pozornost horolezecké veřejnosti v roce 1977, kdy zdolal prvovýstupem severní stěnou Kalanku (6963 metrů nad mořem). Následovaly další uznávané prvovýstupy.

V roce 1983 vystoupil jako člen italské expedice na druhou nejvyšší horu světa K2 (8611 m) v pohoří Karákoram. Na stejný masiv se vrátil v roce 1986, aby se stal prvním horolezcem světa, který jej zdolal dvakrát. Překonán byl až v roce 2001.

"První byla klasická expedice. Mimo Evropu jsme byli čtyři a půl měsíce. A cesta severním pilířem byla náročnější. Poslední úsek se jde bez lan, má sklon až šedesát stupňů. To vše nad výškou 8000 metrů. V Abruzziho pilíři jsou zbytky po starých expedicích, orientace je tam daleko jednodušší. Dokonce jsem tam tehdy lezl bez cepínu," srovnal kdysi obě výpravy.

Následovaly další osmitisícovky - Lhoce Šar (1984), Broad Peak (1986), Annapurna (1988), Manaslu (1989), Čo Oju (1990), Šiša Pangma (1990), Nanga Parbat (1992). Na přelomu 80. a 90. let lezl jako profesionální horolezec v barvách mezinárodního týmu L’Espirit d’Equipe.

Jen nejvyšší vrchol světa Mount Everest mu třikrát odolal. Jednou měl Rakoncaj k vrcholu půl kilometru (v roce 1987), podruhé 200 metrů (1988) a při jeho třetím pokusu pokazil plány první české expedice na Mount Everest (1994) vytrvalý sníh. Podle jeho vlastních slov jej však tento neúspěch příliš nemrzí. "Zajímaly mě prvovýstupy… Proč bych měl sbírat Everest?"

Na hraně smrti

Při zdolávání nejvyšších světových velikánů se Rakoncaj několikrát ocitl na hranici života a smrti. Jeho první výstup na K2 provázelo dramatické přenocování s Italem Agostinem da Polenzou ve výšce 8550 metrů těsně pod vrcholem. Oba tehdy přežili asi jeden z nejvyšších bivaků v historii horolezectví.

"Bivak s Agostinem, to byl zážitek na celý život. Už bych to nikdy nechtěl prožít," vzpomínal po letech Rakoncaj. "Kvůli němu jsem, myslím, nevylezl ve čtyřiadevadesátém Everest, protože jsem si uvědomil, že bych tam musel zůstat pod vrcholem přes noc ve výšce 8500 metrů. A to se mi moc nechtělo," podotkl.

Při svých výstupech Rakoncaj nikdy nepoužil umělý kyslík z lahve: "Je to totální degradace. Kdo vylezl Everest s kyslíkem, tak jej prakticky nevylezl." Stejně tak má negativní názor na komerční expedice: "Takové využití hor je absolutně špatná záležitost. Ano, jsou milovníci hor, ale v komerčních expedicích jsou z devadesáti procent lidé spjatí s byznysem, reklamou - a chtějí být zajímaví vůči svému okolí." Poté, co se rozhodl skončit s lezením po vysokých horách, se vrátil k lezením po skalách.

Z nouze ušil zavedenou firmu

V civilním životě Rakoncaj vystudoval strojní průmyslovku v Jičíně a v letech 1970 až 1989 pracoval v konstrukci podniku Dioptra Turnov. V roce 1971 si začal šít oblečení do hor, neboť v tehdejším komunistickém Československu byla o kvalitní vybavení velká nouze. 

Josef Rakoncaj (2011)
Josef Rakoncaj (2011) | Foto: ČTK

O tři roky později si neoficiálně založil firmu Rakoncaj, která se jako jedna z prvních výlučně zaměřila na výrobu speciálního expedičního horolezeckého oblečení a doplňků, které sám na sobě prověřoval při horolezeckých výstupech na nejvyšší hory planety. 

Rakoncaj je ženatý a má dvě již dospělé děti - syna Lukáše a dceru Lucii. Je majitelem rodinné firmy Sir Joseph, která šije péřové spací pytle a oblečení pro horolezce. Ve firmě pracují i jeho děti. Vydal také několik knih a mezi jeho koníčky patří létání s ultralehkými letouny, které si také sám sestrojil.

"Horolezectví jsem nikdy nestavěl na první místo, jako jediný smysl života - tím pro mne byla, je a bude moje rodina a všechno, co s ní souvisí," řekl kdysi Rakoncaj. 

Rakoncajovy narozeniny připomněl i renomovaný zpravodajský účet Everest Today

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy