Hamáčkové vydržel rekord jen pár hodin

ČTK, SportPlus
14. 2. 2007 19:26
Bydhošť - Tyčkařka Pavla Rybová-Hamáčková, vylepšila během necelého týdne podruhé absolutní český rekord, o ten ji ale za několik hodin připravila Baďurová.

Tyčkařka Kateřina Baďurová ve středu na dálku svedla velký souboj s Pavlou Rybovou a po necelých třech hodinách jí vyrvala český rekord.

K odpolednímu výkonu Rybové z Bydhoště přidala při jedenáctém ročníku mítinku Pražská tyčka v hale ve Stromovce další centimetr a výkonem 465 cm se zařadila na šesté místo letošních evropských tabulek. Po Daniele Bártové a Rybové-Hamáčkové se stala teprve třetí českou rekordmankou v historii.

Čtyřiadvacetiletá Baďurová, která se v sobotu ve Valencii zlepšila na 456 cm, zdolala rekordní výšku hned na první pokus a pak se neúspěšně pokoušela o 470 cm.

"O rekordu Pavly jsem se dozvěděla z esemesky od Tomáše Janků a byla to pro mě velká motivace. Každá jsme jiná, ale hodně se hecujeme," řekla vítězka.

Kam až se v tomto souboji může posunout český rekord, si netroufá odhadnout. "Na 470 se mi tyč ohýbala špatným směrem, ale nebylo to beznadějné," naznačila, že se tabulky mohou zase brzy měnit.

Soutěž mužů vyhrál bezmála čtyřicetiletý Američan Jeff Hartwig výkonem 560 cm. Stejnou výšku překonal i Adam Ptáček, Štěpánovi Janáčkovi se to nepovedlo a dveře na halové mistrovství Evropy v Birminghamu se pro něj ještě neotevřely. Desetibojař Roman Šebrle při svém prvním startu v sezoně zdolal 470 cm.

Zatím desetičlenná česká výprava pro Birmingham se nerozrostla ani v dalších disciplínách. Půlkař Jaroslav Růža v sólo závodě neudržel nadějné tempo a při čase 1:49,02 minuty mu chyběla víc než sekunda. Dálkařka Martina Darmovzalová při neúčasti Ščerbové suverénně vyhrála dálku, výkon 643 je jejím letošním maximem, ale k limitu jí chybí ještě dvanáct centimetrů.

Nad překážkami se Lucie Martincová zlepšila na 8,33 sekundy, ale limit je stále v nedohlednu. Totéž platí pro sprintery. Na šedesátce je pořádně prohnal bobista Roman Gomola a jen dvě setiny jej dělily od třetího místa. Vyhrál Kozlovský za 6,93.

Výsledky:
Muži - 60 m:
1. Kozlovský 6,93, 800 m: Růža 1:49,02, tyč: 1. Hartwig (USA) 560, 2. Ptáček 560, 3. Janáček 545.
Ženy - 60 m: 1. Mazáčová 7,47, 2. Klapáčová 7,49, 60 m př.: 1. Martincová 8,33, dálka: 1. Darmovzalová 643, 2. Líbalová 619, tyč: 1. Baďurová 465 - český rekord, 2. Schwartzová (USA) 435.

Rybová se radovala jen pár hodin

Na halovém mítinku v polské Bydhošti ve středu přeskočila 464 centimetrů a o tři překonala vlastní maximum, které mělo teprve od soboty hodnotu 461 cm. V soutěži obsadila čtvrté místo.

Čtyři dny po rekordním skoku ve Valencii potvrdila osmadvacetiletá Rybová, že má před blížícím se halovým mistrovstvím Evropy v Birmighamu životní formu.

Tu v posledních letech spíše hledala, ale nyní by se mohla přiblížit ke svým největším úspěchům z let 2000 a 2001, kdy se stala ještě s rodným jménem Hamáčková mistryní Evropy i světa v hale. Na zlepšení osobního rekordu čekala do soboty téměř čtyři roky.

Velmi dočasné maximum ve středu vytvořila na druhý pokus, třikrát neúspěšná byla až na výšce 474 centimetrů. V soutěži se před ní umístily jen Polka Anna Rogowská, která českou reprezentantku porazila díky lepší bilanci pokusů, a dvojice ruských favoritek Světlana Feofanovová, Jelena Isinbajevová.

Ta se po překonání 484 centimetrů pokoušela i o nový světový rekord, ale laťku ve výšce 494 cm třikrát shodila.

V soutěži výškařů se českým atletům tolik nedařilo. Vicemistr Evropy Tomáš Janků překonal jen 215 centimetrů, Svatoslav Ton byl za 224 cm šestý. Vyhrál Švéd Linus Thörnblad výkonem 234.

Výsledky:
Muži - výška:
1. Thörnblad (Švéd.) 234, 2. Krymarenko (Ukr.) 234, 3. Harris (USA) 230, ...6. Ton 224, T. Janků (oba ČR) 215.
Ženy - tyč: 1. Isinbajevová (Rus.) 484, 2. Feofanovová (obě Rus.) 474, 3. Rogowská (Pol.) 464, 4. Rybová (ČR) 464.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Předpokládá to vládní novela, kterou Sněmovna podle dnešního stanoviska svého rozpočtového výboru schválí. Nyní platí tento princip v souvislosti s koronavirovou krizí do konce letošního roku. Předloha, o níž by měli poslanci hlasovat ve čtvrtek, jej zavádí trvale.

Možnost vracení nespotřebovaného piva určeného k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně mají pivovary od jara. Před epidemií koronaviru zákon převod piva zpět do daňového skladu neumožňoval. Od příštího roku nebude přesun vyžadovat povolení jako nyní, ale rozhodnutí, což by mělo snížit administrativu. Kontrolu likvidace piva by prováděla celní správa.

před 43 minutami

Případ pražských taxikářů, kteří předražovali jízdné, předal soud magistrátu. Mohlo by jít o přestupek

Pražský městský soud ve středu předal magistrátu případ taxikářů, kteří předražovali jízdné. Podle odvolacího senátu totiž díky novele trestního zákoníku, která upravuje hranici nepatrné škody nespáchali trestný čin, mohlo by jít ale o přestupek. Soud však zároveň uložil obžalovaným podmínky za to, že upláceli úředníka magistrátu, který jim za to poskytl informace o kontrolách taxislužeb. Rozsudek soudu je pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy