Hamáčkové vydržel rekord jen pár hodin

ČTK, SportPlus
14. 2. 2007 19:26
Bydhošť - Tyčkařka Pavla Rybová-Hamáčková, vylepšila během necelého týdne podruhé absolutní český rekord, o ten ji ale za několik hodin připravila Baďurová.

Tyčkařka Kateřina Baďurová ve středu na dálku svedla velký souboj s Pavlou Rybovou a po necelých třech hodinách jí vyrvala český rekord.

K odpolednímu výkonu Rybové z Bydhoště přidala při jedenáctém ročníku mítinku Pražská tyčka v hale ve Stromovce další centimetr a výkonem 465 cm se zařadila na šesté místo letošních evropských tabulek. Po Daniele Bártové a Rybové-Hamáčkové se stala teprve třetí českou rekordmankou v historii.

Čtyřiadvacetiletá Baďurová, která se v sobotu ve Valencii zlepšila na 456 cm, zdolala rekordní výšku hned na první pokus a pak se neúspěšně pokoušela o 470 cm.

"O rekordu Pavly jsem se dozvěděla z esemesky od Tomáše Janků a byla to pro mě velká motivace. Každá jsme jiná, ale hodně se hecujeme," řekla vítězka.

Kam až se v tomto souboji může posunout český rekord, si netroufá odhadnout. "Na 470 se mi tyč ohýbala špatným směrem, ale nebylo to beznadějné," naznačila, že se tabulky mohou zase brzy měnit.

Soutěž mužů vyhrál bezmála čtyřicetiletý Američan Jeff Hartwig výkonem 560 cm. Stejnou výšku překonal i Adam Ptáček, Štěpánovi Janáčkovi se to nepovedlo a dveře na halové mistrovství Evropy v Birminghamu se pro něj ještě neotevřely. Desetibojař Roman Šebrle při svém prvním startu v sezoně zdolal 470 cm.

Zatím desetičlenná česká výprava pro Birmingham se nerozrostla ani v dalších disciplínách. Půlkař Jaroslav Růža v sólo závodě neudržel nadějné tempo a při čase 1:49,02 minuty mu chyběla víc než sekunda. Dálkařka Martina Darmovzalová při neúčasti Ščerbové suverénně vyhrála dálku, výkon 643 je jejím letošním maximem, ale k limitu jí chybí ještě dvanáct centimetrů.

Nad překážkami se Lucie Martincová zlepšila na 8,33 sekundy, ale limit je stále v nedohlednu. Totéž platí pro sprintery. Na šedesátce je pořádně prohnal bobista Roman Gomola a jen dvě setiny jej dělily od třetího místa. Vyhrál Kozlovský za 6,93.

Výsledky:
Muži - 60 m:
1. Kozlovský 6,93, 800 m: Růža 1:49,02, tyč: 1. Hartwig (USA) 560, 2. Ptáček 560, 3. Janáček 545.
Ženy - 60 m: 1. Mazáčová 7,47, 2. Klapáčová 7,49, 60 m př.: 1. Martincová 8,33, dálka: 1. Darmovzalová 643, 2. Líbalová 619, tyč: 1. Baďurová 465 - český rekord, 2. Schwartzová (USA) 435.

Rybová se radovala jen pár hodin

Na halovém mítinku v polské Bydhošti ve středu přeskočila 464 centimetrů a o tři překonala vlastní maximum, které mělo teprve od soboty hodnotu 461 cm. V soutěži obsadila čtvrté místo.

Čtyři dny po rekordním skoku ve Valencii potvrdila osmadvacetiletá Rybová, že má před blížícím se halovým mistrovstvím Evropy v Birmighamu životní formu.

Tu v posledních letech spíše hledala, ale nyní by se mohla přiblížit ke svým největším úspěchům z let 2000 a 2001, kdy se stala ještě s rodným jménem Hamáčková mistryní Evropy i světa v hale. Na zlepšení osobního rekordu čekala do soboty téměř čtyři roky.

Velmi dočasné maximum ve středu vytvořila na druhý pokus, třikrát neúspěšná byla až na výšce 474 centimetrů. V soutěži se před ní umístily jen Polka Anna Rogowská, která českou reprezentantku porazila díky lepší bilanci pokusů, a dvojice ruských favoritek Světlana Feofanovová, Jelena Isinbajevová.

Ta se po překonání 484 centimetrů pokoušela i o nový světový rekord, ale laťku ve výšce 494 cm třikrát shodila.

V soutěži výškařů se českým atletům tolik nedařilo. Vicemistr Evropy Tomáš Janků překonal jen 215 centimetrů, Svatoslav Ton byl za 224 cm šestý. Vyhrál Švéd Linus Thörnblad výkonem 234.

Výsledky:
Muži - výška:
1. Thörnblad (Švéd.) 234, 2. Krymarenko (Ukr.) 234, 3. Harris (USA) 230, ...6. Ton 224, T. Janků (oba ČR) 215.
Ženy - tyč: 1. Isinbajevová (Rus.) 484, 2. Feofanovová (obě Rus.) 474, 3. Rogowská (Pol.) 464, 4. Rybová (ČR) 464.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy