Tyčkařka Hamáčková skočila český rekord

ČTK
10. 2. 2007 20:26
Valencie - Tyčkařka Pavla Rybová, za svobodna Hamáčková, zlepšila absolutní český rekord.
Pavla Rybová - Hamáčková.
Pavla Rybová - Hamáčková. | Foto: Aktuálně.cz

Na halovém mítinku IAAF ve Valencii v sobotu zvítězila výkonem 461 centimetrů, čímž o centimetr překonala své venkovní maximum, kterého dosáhla v roce 2003 ve slovinském Velenje ještě pod dívčím jménem Hamáčková. V hale měla Rybová dosud skočeno 457 cm.

Osmadvacetiletá atletka pražské Dukly tak tři týdny před evropským šampionátem v Birminghamu naznačila, že by mohla navázat na své životní úspěchy z haly. V roce 2000 se v Gentu stala mistryní Evropy a rok nato získala i světový titul.

Ve Valencii se dařilo také Kateřině Baďurové, která si vylepšila osobní rekord na 456 centimetrů a skončila druhá. Své halové maximum překonala o plných 21 centimetrů, venku už dokázala skočit 452 cm.

Rybová pokořila rekordní výšku na druhý pokus. Pak ještě zkoušela zdolat 466 cm, ale už neuspěla.

"Radily jsme si z hlediska techniky, jsem ráda, že jsme tu byly ve dvou. Byl to pro nás obě vhodný závod. Po závodech v republice to mělo výkonnostně i atmosférou a průběhem soutěže blíže k závodům, na které bychom se měly a chtěly zaměřovat," řekla Rybová serveru atletického svazu. Rekord skočila přesto, že si zatím stále zvyká na nové dlouhé tyče.

Na pokusy o národní rekord pomýšlela i Baďurová, která cítila dobrou formu. "Byla to dlouhá soutěž, ale na ten rekord jsem možná měla. Na 456 centimetrech to byl krásný skok, následnou výšku jsem sice nepřekonala, ale podle záznamu jsem měla rezervu na 470. Těším se na Pražskou tyčku, půjdu z plného rozběhu a s delšími tyčemi," řekla před středečním startem ve Stromovce.

Výsledky:
Muži - 60 m:
1. Becerra (Chile) 6,61, 1500 m: 1. D. K. Komen 3:33,69, 3000 m: 1. Kipruto (oba Keňa) 7:43,20, koule: 1. Hoffa (USA) 21,32.
Ženy - 800 m: 1. Benhássíová (Mar.) 2:03,85, 60 m př.: 1. Carruthersová (USA) 8,00, výška: 1. Beitíaová (Šp.) 195, tyč: 1. Rybová 461 - český rekord, 2. Baďurová (obě ČR) 456, koule: 1. Cumbáová (Kuba) 18,19.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle slovenského Denníku N se kauza týká akce s krycím názvem Jidáš, v rámci níž byli zatčeni i náměstek ředitele Slovenské informační služby (SIS) Boris Beňa nebo Petr Gašparovič, který byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy