Gonzalez překvapil svět, porazil Federera

ip, maj
12. 11. 2007 16:30
V Šanghaji pokračuje Turnaj mistrů
Chilský tenista Fernando Gonzalez při vítězném zápase Turnaje mistrů s Rogerem Federerem ze Švýcarska. | Foto: Reuters

Šanghaj - Švýcarský tenista Roger Federer vstoupil v pondělí neúspěšně do Turnaje mistrů konající se v čínské Šanghaji. Ve svém prvním duelu v červené skupině ho překvapil Chilan Fernando Gonzalez a po setech 6:3, 6:7 a 5:7 si tak Švýcar zkomplikoval svou cestu za obhajobou loňského triumfu.

Naopak vítězný Gonzalez porazil současnou světovou jedničku poprvé po předchozích deseti neúspěšných pokusech.

Do utkání, které bylo reprízou finále letošního Australian Open, vstoupil přitom lépe Federer - po 30 minutách získal hladce první sadu v poměru 6:3.

Čtete také: Královnou tenisových krásek je Heninová

Ve druhém setu se však zápas vyrovnal a oba hráči si dlouho drželi svá podání. Sada proto dospěla do tiebreaku, ve kterém překvapivě lehce dominoval jihoamerický tenista. Zvítězil v něm 7:1.

I v rozhodující sadě pokračovali oba tenisté v bojovném výkonu, během něhož si chránili svá podání. O osudu utkání tak rozhodla až šestá hra. V ní Chilan prolomil Federerovo podání a v následném gamu to svoje udržel.

Bylo to poprvé za čtyři poslední roky, co švýcarský suverén prohrál dvakrát za sebou. Neuspěl totiž už v osmifinále pařížského turnaje, kde vypadl s Nalbandianem.

Dlouhý s Víznerem na úvod prohráli

V dopoledních hodinách se v rámci červené skupiny představil také Američan Andy Roddick. Ten se v utkal s Rusem Davyděnkem, kterého nakonec ve vypjatém souboji porazil 2:1 na sety.

Česká dvojice Lukáš Dlouhý/Pavel Vízner na úvod deblového Turnaje mistrů prohráli. Podlehli páru Aspelin/Knowle ve dvou setech. Zatímco první sada byla vyrovnaná a musel rozhodnout tiebreak, v druhé už Češi prohráli jasně 2:6.

Na rozdíl od Martina Damma, jenž hraje s Indem Paesem, si tak připsali první prohru. V červené skupině je ještě čekají dvojice Knowles/Nestor, Clement/Llodra.