Gebrselassie vyhrál stíhací závod s Radcliffeovou

15. 4. 2012 13:38
Britskou běžkyni dohnal již na šestnáctém kilometru

Vídeň - Stíhací závod mezi vytrvaleckými hvězdami Hailem Gebrselassiem a Paulou Radcliffeovou skončil triumfem slavného Etiopana. Na trati půlmaratonu ve Vídni zlikvidoval Gebrselassie bezmála osmiminutový handicap už na 16. kilometru a v cíli jej jen 52 sekund dělilo od pokoření hranice jedné hodiny.

Radcliffeová, jež pojala závod jako přípravu na start v maratonu na domácích olympijských hrách, dosáhla času 1:12:03 a byla zklamaná. Osobní rekord má o více než pět minut lepší.

"Bohužel to nešlo tak, jak jsem si představovala. Musím přiznat, že se momentálně cítím dost špatně," řekla Radcliffeová. "Po šesti kilometrech jsem začala mít slabé a prázdné nohy. Jsem zklamaná, ale tušila jsem, že po nedávném zánětu průdušek nebudu v nejlepší formě," doplnila světová rekordmanka v maratonu.

Bolt zahájil olympijskou sezonu vítězstvím ve štafetě
V pražském půlmaratonu padaly rekordy, běžel i Nedvěd

Gebrselassie, který se vydal na trať přesně sedm minut a 52 sekund po vytáhlé Britce, měl pro soupeřku slova pochopení. "Paula měla špatný den. V atletice to tak bývá, přijdou zase ty lepší," řekl.

Hlavní závod na maratonské distanci ve Vídni ovládli Keňané, v traťovém rekordu 2:06:58 zvítězil Henry Sugut a zopakoval vítězství z roku 2010. Závod žen pro sebe rozhodla obhájkyně prvenství Fate Tolaová z Etiopie (2:26:39).

Kvalitnější časy předvedli v obou kategoriích vítězové souběžného Pařížského maratonu. Keňan Stanley Biwott vytvořil traťový rekord 2:05:12, přičemž rychlejší byl letos zatím jen lednový závod v Dubaji, kde by jeho výkon stačil na šesté místo. Novou rekordmankou běhu v Paříži se stala časem 2:21:40 Etiopanka Tirfi Beyeneová, která rovněž udělala ze závodu druhý nejrychlejší maraton po tom v Dubaji.