Bolt zahájil olympijskou sezonu vítězstvím ve štafetě

ČTK ČTK
15. 4. 2012 11:39
Závod se běžel v jamajském Kingstonu
Foto: Reuters

Kingston - Jamajský sprinter Usain Bolt vstoupil do olympijské sezony doma v Kingstonu vítězstvím ve štafetovém závodu na 4x100 metrů. Trojnásobný olympijský šampion z Pekingu pomohl na závěrečném úseku svému Racers Track Clubu k výhře v čase 37,82.

Bolt vypadal podle agentury Reuters ve formě a v chladných a vlhkých podmínkách lehce asi o 10 metrů porazil v cílové rovince svého reprezentačního kolegu Asafu Powella. Kolegové Mario Forsythe, mistr světa na 100 m Yohan Blake a Kimmari Roach vytvořili Boltovi zhruba třímetrový náskok a sprinterský fenomén ještě další metry před finišmanem konkurenčního MVP Track Clubu Powellem přidal.

"Byl to můj první závod a jsem rád, že jsem ho zvládl. Na chlad a déšť jsem zvyklý z Evropy, takže to bylo v pohodě," uvedl světový rekordman na nejkratších sprinterských tratích.

Čtěte také: Video: Fenomenální Usain Bolt závodil s princem Harrym

Bolt, který loni na MS obhájil titul na 200 metrů, poté co byl diskvalifikován po špatném startu ve finále stovky, si svou přípravu na Londýn pochvaluje. "Zatím to jde dobře. Do olympiády zbývá zhruba 100 dnů, takže nespěchám a pracuju na tom, co je třeba," uvedl pětadvacetiletý Jamajčan, jenž se 25. května představí na Zlaté tretře v Ostravě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy