Bolt zahájil olympijskou sezonu vítězstvím ve štafetě

ČTK ČTK
15. 4. 2012 11:39
Závod se běžel v jamajském Kingstonu
Foto: Reuters

Kingston - Jamajský sprinter Usain Bolt vstoupil do olympijské sezony doma v Kingstonu vítězstvím ve štafetovém závodu na 4x100 metrů. Trojnásobný olympijský šampion z Pekingu pomohl na závěrečném úseku svému Racers Track Clubu k výhře v čase 37,82.

Bolt vypadal podle agentury Reuters ve formě a v chladných a vlhkých podmínkách lehce asi o 10 metrů porazil v cílové rovince svého reprezentačního kolegu Asafu Powella. Kolegové Mario Forsythe, mistr světa na 100 m Yohan Blake a Kimmari Roach vytvořili Boltovi zhruba třímetrový náskok a sprinterský fenomén ještě další metry před finišmanem konkurenčního MVP Track Clubu Powellem přidal.

"Byl to můj první závod a jsem rád, že jsem ho zvládl. Na chlad a déšť jsem zvyklý z Evropy, takže to bylo v pohodě," uvedl světový rekordman na nejkratších sprinterských tratích.

Čtěte také: Video: Fenomenální Usain Bolt závodil s princem Harrym

Bolt, který loni na MS obhájil titul na 200 metrů, poté co byl diskvalifikován po špatném startu ve finále stovky, si svou přípravu na Londýn pochvaluje. "Zatím to jde dobře. Do olympiády zbývá zhruba 100 dnů, takže nespěchám a pracuju na tom, co je třeba," uvedl pětadvacetiletý Jamajčan, jenž se 25. května představí na Zlaté tretře v Ostravě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy