Gasolové dovedli španělské basketbalisty do čtvrtfinále

9. 9. 2011 22:31
Čtvrtfinále ME si již včera pojistila Francie
Pau Gasol a Dirk Nowitzki - hvězdy světového basketbalu během zápasu ME mezi Španělskem a Německem. | Foto: Reuters

Vilnius - Španělští basketbalisté rozdrtili na mistrovství Evropy Srbsko 84:59 a jako druhý tým po Francii si ve skupině E zajistili s předstihem postup do čtvrtfinále.

Více než polovinu bodů obhájců prvenství nastříleli ve Vilniusu v repríze posledního finále bratři Pau a Marc Gasolové, dohromady dali 46 bodů (26 - 20), k tomu se podělili o 18 doskoků (8 - 10).

Nejlepším střelcem soupeře byl s pouhými dvanácti body Nenad Krstič. Celý srbský tým měl na kontě jen o dva doskoky více než bratři Gasolové.

Srbsko má v osmifinálové fázi na kontě stále jediné vítězství, jeho šance na play off ale stále žije. Vicemistři Evropy k tomu budou muset porazit v posledním utkání vicemistry světa Turky.

Ti mají po předposledním kole stejnou bilanci, protože prohráli 67:73 se zatím posledním Německem. Tým kolem hvězdy NBA Dirka Nowitzkého dal v první čtvrtině jen šest bodů, ale nakonec výsledek otočil a udržel se ve hře o postup.

Německým hrdinou byl Philip Schwethelm, který v poslední čtvrtině trefil čtyři tříbodové koše, Nowitzki zase v koncovce pojistil výhru čtyřmi trestnými hody. Celkem nastřílel 19 bodů stejně jako v tureckém dresu Ömer Asik, německý pivot Chris Kaman dal ještě o jeden víc.

Francie udržela neporazitelnost na turnaji i proti Litvě, porazila ji 73:67 a vystavila domácí reprezentaci před jejím závěrečným zápasem s Němci hrozbě vyřazení. Tahouny Francouzů byli rozehrávači Nando de Colo s 21 body a Tony Parker s 19, pivot Joakim Noah zaznamenal 13 doskoků.

Mistrovství Evropy basketbalistů v Litvě - osmifinále:

Skupina E:

Španělsko - Srbsko 84:59 (43:32), Německo - Turecko 73:67 (23:26), Litva - Francie 67:73 (28:34).

1. Francie 4 4 0 314:292 8
2. Španělsko 4 3 1 309:271 7
3. Litva 4 2 2 321:322 6
4. Turecko 4 1 3 264:273 5
5. Srbsko 4 1 3 320:345 5
6. Německo 4 1 3 270:295 5