Sport,
ČTK
1. 12. 2018 4:17
Po deseti letech startuje v Česku florbalové mistrovství světa. Více než týdenní jízda vyvrcholí příští neděli, kdy pražská O2 arena uvidí klání o bronz a finále. Jak velkou šanci na medaili domácí mají? Na koho budou spoléhat? A v jaké kondici je český florbal? Projděte si přehled.
Populární, ale bez profesionálů
Domácí mistrovství před deseti roky odstartovalo v Česku florbalový boom, členská základna relativně mladého sportu podle aktuálních údajů čítá přes 37 tisíc lidí. Touto optikou tak florbal patří k nejpopulárnějším tuzemským sportům za fotbalem, tenisem, volejbalem, atletikou a hokejem.
"Ale nejlépe se to srovnává na počtu družstev v soutěžích. Na každý tým potřebujete zhruba dvacetičlenný tým lidí. V roce 2008 jsme měli zhruba 1300 družstev v soutěžích, nyní jich máme 2350," řekl prezident Českého florbalu Šuman. "Počty v aktivním florbale se za deset let skoro zdvojnásobily. Jedná se o muže a ženy, kteří zasáhnou do oficiálních soutěží. Nepočítáme do toho žádné školské ani neregistrované soutěže, jen družstva oficiálních mistrovských soutěží."
Finance ve florbalu jsou však omezené. Aby se hráči působící v tuzemsku uživili, potřebující mít i "normální" práci. Cestu k profesionalizaci funkcionáři teprve dláždí.