Evans zůstává v čele Gira, etapu vyhrál Nizozemec Weening

18. 5. 2014 18:50
Devátou etapu Gira d'Italia s cílem na kopci v Sestole vyhrál nizozemský cyklista Pieter Weening.
Cadel Evans.
Cadel Evans. | Foto: Aktuálně.cz

Sestola - Devátou etapu Gira d'Italia s cílem na kopci v Sestole vyhrál nizozemský cyklista Pieter Weening. V růžovém trikotu lídra zůstal před dnem volna Cadel Evans z Austrálie, který dnes dojel sedmý.

Třiatřicetiletý Weening porazil ve spurtu italského kolegu z úniku Davida Malacarneho. Společně se odpoutali od vedoucí skupiny v závěrečném stoupání a stali se prvními úspěšnými uprchlíky na letošním Giru.

Weening vyhrál etapu na Giru podruhé v kariéře. Přidal další úspěch stáje Orica, jež zvítězila v úvodní týmové časovce a pak měla týden v růžovém trikotu Australana Michaela Matthewse.

Ještě před skupinou favoritů dojel jako třetí do cíle Ital Domenico Pozzovivo, jenž za vítěznou dvojicí zaostal o 41 sekund. Díky úspěšnému ataku v nejprudším úseku závěrečného stoupání se posunul v průběžném pořadí z desátého místa na čtvrté.

Hlavní skupina dojela s odstupem minuty a osmi sekund a nechyběl v ní lídr Evans, jenž vede o 57 sekund před Kolumbijcem Rigobertem Uránem.

Po volném pondělí pokračuje Giro úterní 10. etapou šitou na míru spurtérům.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 9. etapa Lugo - Sestola (174 km):

1. Weening (Niz./Orica) 4:25:51, 2. Malacarne (It./Europcar) stejný čas, 3. Pozzovivo (It./AG2R) -42, 4. Ulissi (It./Lampre), 5. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step), 6. Kelderman (Niz./Belkin), 7. Evans (Austr./BMC), 8. Cataldo (It./Sky), 9. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo), 10. Duarte (Kol./Colombia) všichni -1:08.

Průběžné pořadí: 1. Evans 38:45:34, 2. Urán -57, 3. Majka -1:10, 4. Pozzovivo -1:20, 5. Morabito (Švýc./BMC) -1:31, 6. Aru (It./Astana) -1:39, 7. Ulissi -1:43, 8. Kelderman -1:44, 9. Quintana (Kol./Movistar) -1:45, 10. Kiserlovski (Chorv./Trek) -1:49.