Djokovičova vzpoura. Finále bude bez Nadala i Federera

27. 1. 2011 12:45
Djokovič - Federer 7:6, 7:5, 6:4
Novak Djokovič
Novak Djokovič | Foto: Reuters

Melbourne - Tak to už tu dlouho nebylo. Finále dvouhry mužů posledních jedenácti grandslamových turnajů se neobešlo bez účasti minimálně jednoho z dvojice Roger Federer - Rafael Nadal. Až po třech letech letech se to změní.

Postaral se o to srbský tenista Novak Djokovič, který v semifinále vyřadil ve třech setech a po třech hodinách hry obhájce titulu a nasazenou dvojku Švýcara Federera.

Nasazená trojka Djokovič tak bude moci navázat na svůj jediný grandslamový triumf z roku 2008 právě z Melbourne, tedy z turnaje, v jehož finále naposledy nehráli právě Federer nebo Nadal.

O titul si v Melbourne zahrají Clijstersová a Li Na
Nadal proti Ferrerovi neuhrál ani set a jede domů

Třiadvacetiletý Djokovič, který Federera porazil už loni v semifinále US Open, tak o šest let staršímu Švýcarovi oplatil porážku z posledního vzájemného zápasu v semifinále Turnaje mistrů v Londýně.

Pro Federera je to naopak čtvrtý grandslamový turnaj v řadě, na nemž se neprobojoval do finále.

Djokovič se v nedělním finále utká s vítězem pátečního zápasu mezi Britem Andym Murraym a Španělem Davidem Ferrerem, který ve čtvrtfinále vyřadil svého krajana Nadala.

Federer postrádal servis a bekhend

Už od úvodních minut se zápas vyvíjel lépe pro Djokoviče, který ve čtvrtfinále vyřadil Tomáše Berdycha. Dělal méně chyb a navíc se mu lépe dařilo první podání. Navíc Federer až nezvykle často chyboval z bekhendu.

Přesto Srb ani jednou nedokázal Federerovi vzít servis, a tak set dospěl do tie-breaku, v němž Djokovič povolil Švýcarovi uhrát jen tři míče.

Roger Federer
Roger Federer | Foto: Reuters

Druhá sada už byla pro diváky mnohem atraktivnější. Djokovič ve třetí hře Federera poprvé brejknul, ten mu to však vrátil i s úroky při příštích dvou srbových servisech.

Federer vedl 5:2 a za stavu 5:3 podával na vítězství, v klíčové chvíli však zaváhal, což nakoplo Djokoviče, který druhou sadu získal po pěti vyhraných hrách v řadě.

Šestnáctinásobným grandslamovým vítězem prohra ve druhém setu natolik otřásla, že ztratil servis i v úvodu třetí sady a Djokovič se dostal do vedení 3:1. Federer sice ještě stihl vyrovnat na 4:4, pak však už popáté v zápase přišel o servis a Djokovič dopodával zápas do vítězného konce.

Djokovič (3-Srb.) - Federer (2-Švýc.) 7:6 (7:3), 7:5, 6:4.