Djokovič triumfoval i na US Open, Nadalovi nedal šanci

Jakub Šafránek Jaroslav  Šindelář Jakub Šafránek, Jaroslav Šindelář
13. 9. 2011 8:00
Rafael Nadal - Novak Djokovič 2:6, 4:6, 7:6, 6:1

New York - Dokonalá odveta za loňské finále US Open se podařila v noci na úterý srbskému tenistovi Novaku Djokovičovi, jenž v letošním finále posledního grandslamového turnaje roku porazil svého loňského přemožitele Španěla Rafaela Nadala.

Světová jednička zvítězila po setech 6:2, 6:4, 6:7 a 6:1 a poprvé v kariéře ve Flushing Meadows triumfovala.

Čtyřiadvacetiletý Djokovič, který získal v tomto roce tři ze svých čtyř grandslamových titulů (Australian Open, Wimbledon, US Open), tak svoji letošní zápasovou bilanci zvýšil na 64 výher ku dvěma prohrám.

Nadala přitom porazil již pošesté v sezoně a podruhé ve finále "grandslamu".

VIDEO Serena opět řvala na sudí. Hrozí jí další trest
Stosurová smetla ve finále US Open Serenu Williamsovou
Kvitová si i přes prohru v 1. kole polepšila. Je šestá

"Vyhrát tři grandslamy v jednom roce, to je neskutečné. Můj úžasný rok pokračuje. Každý zápas s Rafou je pro mě velkou výzvou. Doufám, že spolu v budoucnu sehrajeme ještě hodně dalších zápasů," řekl Djokovič při slavnostním vyhlášení.

"Novak předváděl na kurtu neuvěřitelné věci. To, co dokázal v této sezoně, je pravděpodobně nemožné zopakovat. Snažil jsem se bojovat do posledního míče, při těchto zápasech si sáhnete na vaše limity. Snažil jsem se hrát agresivně, ale Novak vždy našel odpověď," chválil svého soupeře o rok starší Nadal.

Djokovič předváděl na returnu "neskutečné" věci

První set finále US Open začal dramatickou přestřelkou, v níž si oba soupeři brali navzájem podání. Vítězně z ní nakonec vyšel Djokovič, který od stavu 0:2 vyhrál šest her za sebou a celkem bez problémů si připsal vítězství v prvním setu.

Do druhé sady vstoupil Nadal opět dvěma vítěznými hrami, ale i tentokrát Djokovič, který v semifinále odvrátil dva mečboly proti Rogeru Federerovi, dokázal zareagovat a vyhrál čtyři gemy po sobě.

Za stavu 4:2 měl navíc na raketě brejkbol, ale ten o centimetry dlouhým returnem neproměnil. Nadal poté nejenže dokázal udržet vlastní servis, ale i srovnat na 4:4.

Jenže Djokovič následně na returnu předvedl, jak famózní na příjmu je. Z pěti Nadalových podání v této hře získal čtyři pro sebe, soupeře brejknul, a následně získanou výhodu potvrdil při vlastním podání.

V hodně divoké třetí sadě pokračoval srbský tenista skvěle na returnu, ale bídně při vlastním podání. Třikrát totiž prorazil soupeřův servis, a třikrát o tuto výhodu hned v následující hře přišel.

Nadalovi vyhraný tie-break nepomohl, ve čtvrtém setu odešel

Po posledním z brejků navíc podával za stavu 6:5 na vítězství v zápase, ale i tentokrát na servisu selhal. Stejně špatně se mu navíc vedlo i v tie-breaku, který především kvůli chybám při svém servisu prohrál jednoznačně tři ku sedmi.

Před začátkem čtvrtého setu se Djokovič nechal ošetřovat, nicméně úvod sady se mu nadmíru vyvedl. Získal přes shodu důležitou první hru, následně proměnil v druhém gemu čtvrtý ze svých brejkbolů, a poté si podržel vlastní servis - 3:0.

Pokud měl Nadal po předchozím setu nějaké sebevědomí, po tomto úvodu ho musel ztratit.

Djokovič totiž v následujícím průběhu setu povolil soupeři přesnými vítěznými údery jedinou hru a po čtyřech hodinách a deseti minutách si suverénně dokráčel k zisku "grandslamového" titulu.

Výsledek:

Djokovič (1-Srb.) - Nadal (2-Šp.) 6:2, 6:4, 6:7 (3:7), 6:1.
Esa:
7:2. Dvojchyby: 1:3. Vítězné míče: 55:32. Využité brejkboly: 11/26 - 6/14. Nevynucené chyby: 51:37. Celkem získané míče: 146:122. Čas: 4:10 hod.