Další oštěpařský úspěch. Veselý je mistrem Evropy

28. 6. 2012 19:14
Oštěpař Vítězslav Veselý se stal mistrem Evropy. V Helsinkách zvítězil výkonem 83,72 metru.

Helsinki - Česká atletika má další oštěpařskou medaili, a dokonce zlatou. Tentokrát z mužské kategorie. Vítězslav Veselý se stal mistrem Evropy.

V Helsinkách zvítězil výkonem 83,72 metru a získal vůbec první medaili pro českou výpravu.

Svěřenec světového rekordmana Jana Železného porazil o 49 centimetru druhého Valerije Iordana z Ruska, který byl překvapením soutěže. Naopak favorité se trápili. Pitkämäki nebo Thorkildsen na stupně vítězů nedosáhli.

Veselý přijel do Finska jako první muž letošních světových tabulek s výkonem 88,11 metru a roli favorita potvrdil.

Ve středeční kvalifikaci se sice trápil a postup do finálové dvanáctky zachránil až posledním hodem 79,09 metru, dnes však od druhé série v soutěži vedl. Ve finále předvedl pouze dva hody za 80 metrů, první velká medaile v kariéře mu však neunikla.

Na ME byl lepší než Železný

Devětadvacetiletý atlet pražské Dukly se cenného kovu dočkal po čtvrtém místě z loňského mistrovství světa v Tegu, před dvěma lety na evropském šampionátu v Barceloně byl devátý.

Nyní se může chlubit lepším výsledkem z mistrovství Evropy, než jakého dosáhl jeho slavný trenér. Železný, trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa, byl na kontinentálním šampionátu nejlépe třetí.

Čtvrtý dnes skončil dvojnásobný olympijský šampion Nor Andreas Thorkildsen, domácí favorit Tero Pitkämäki byl ve finále předposlední jedenáctý.