Ve stínu dopingové apokalypsy. Dělník cyklistiky Gaimon srší sarkasmy a nešetří nikoho

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
29. 12. 2017 11:23
Americký cyklista Phil Gaimon ve své nejnovější knize Draft Animals popisuje tvrdý chlebíček průměrného profesionálního cyklisty. A nebojí se přitom opřít do největších legend svého sportu.
Phil Gaimon se svojí novou knihou "Draft Animals"
Phil Gaimon se svojí novou knihou "Draft Animals" | Foto: Twitter Phila Gaimona

Praha - Když před několika týdny vyšla nová kniha bývalého cyklisty Phila Gaimona, referovala o ní i slovutná BBC. A to i přesto, že dnes jednatřicetiletý Američan vyhrál na World Tour jednu jedinou etapu a mezi elitou si pobyl pouhé dvě sezony. 

Důvodem byl jediný odstavec Draft Animals (jak se jeho kniha jmenuje), ve kterém se vyjadřoval k mechanickému dopingu dvojnásobného olympijského šampiona Fabiana Cancellary.

"Když se podíváte na jeho zrychlení, vůbec nevypadá přirozeně, skoro jako by měl problém se udržet na šlapkách," píše Gaimon. A přidává vzpomínky Cancellarových kolegů, kteří tvrdili, že své kolo uchovával jinde než ostatní, a dokonce měl svého osobního mechanika. "Ten mizera pravděpodobně měl motorek," uzavírá Gaimon. 

A víc už se toho o mechanickém dopingu v současném profesionálním pelotonu - až na jednu další malou zmínku o 100 stránek dál - nedozvíte. Litovat peněz a ztraceného času v případě pořízení knihy ovšem skoro jistě nebudete. A to ani pokud nejste víc než jen příležitostný fanda cyklistiky. 

Život po dopingové apokalypse

Gaimonova kniha, jejíž název lze volně přeložit jako "Tažná zvířata", přináší unikátní vhled do světa současné cyklistiky, stále poznamenané strašákem jménem doping. 

O dopování a jeho vlivu na tento sport zde najdete zmínku skoro na každé stránce. Není divu, doba, kdy se Gaimon snažil prorazit mezi elitu, se totiž přesně kryje s temným obdobím, které následovalo po přiznání Lance Armstronga (2013) k zneužívání podpůrných látek. 

V této době se od populárního sportu odvraceli nejen fanoušci, ale také sponzoři, což v důsledku znamenalo, že krachoval jeden tým za druhým a míst na soupiskách pro závody World Tour bylo mnohem méně, a ještě hůře placená. "Náš sport byl tak zhuntovaný, že už ani nešlo říci, co vlastně bylo fér," píše Gaimon, muž, který si ještě před svým vstupem mezi elitu nechal vytetovat na předloktí slovo "čistý", aby se od dopujících soupeřů distancoval. 

Armstrongovým přiznáním a dopadením několika dalších dopujících cyklistů navíc problém s nelegálními podpůrnými látkami zdaleka nevymizel. Většina jezdců z této doby závodí dál, a i kdyby už se jim na žádný doping nepřišlo, stín, který si z éry "dopingové apokalypsy" nesou, zůstává. 

Žít si svůj sen (alespoň občas)

Druhým hlavním tématem, které se knihou vine jako červená nit, je snaha splnit si vlastní sen. Ostatně tohle sousloví se dostalo i do podtitulu celého díla. Jak Gaimon ukazuje, je nejen nutné svým snům obětovat vše, ale zároveň si také uvědomit své možnosti. 

Sám si přitom splnil (americký) sen v tom, že se dostal mezi elitu, ale na druhou stranu otevřeně přiznává, že největší hvězdy, například týmový kolega Dan Martin, jsou úplně někde jinde. A že ve sportu, kde rozhodují marginální rozdíly, přirozený talent zkrátka úplně smazat nedokážete. 

Tedy pokud jste někdo jako Gaimon, který sice zaznamenal několik vynikajících výsledků (vyhrál například dvakrát závod v Redlands), ale ve World Tour byl až na celkové druhé místo v San Luis vždycky domestikem. Tedy mužem, který pracoval na vítězství někoho jiného, třeba tím, že mu vozil z týmového auta energetické tyčinky. 

"V roce 1913 si musel lídr Tour Eugéne Christophe sám opravit rozbité kolo, a ještě dostal penalizaci za to, že mu nějaký kluk napumpoval duše. O sto let později se z cyklistiky stal čistě týmový sport, takže na vítězství v pořádném závodě potřebujete devět lidí v plném zápřahu," říká Gaimon, který je ovšem dalek jakékoliv hořkosti, i když by měl dost důvodů si stěžovat na to, že mezi elitou nedostal pořádnou šanci. 

Košilaté vtípky i smrt

Velkým pozitivem Gaimonovy knihy je to, že ji napsal sám, nikoliv za pomoci "ghostwritera", jak je mezi sportovci běžné. (Věděli jste například, že Jaromír Jágr napsal společně s Williamem Langleym román o americkém fotbalu? Jmenuje se Quarterback.) A možná právě proto se Gaimon nebojí opřít do legend svého sportu, včetně třeba Alberta Contadora, Bradleyho Wigginse nebo bratří Schlecků, ani zveřejňovat detaily ze svého osobního života, jako je rozchod s přítelkyní nebo náhlá smrt otce, který podlehl rakovině. 

Fanoušci cyklistiky zde ale najdou hlavně mnoho pohledů do zákulisí profesionálního sportu, spoustu veselých historek i zajímavých poznatků, třeba o životosprávě, závodění v těch nejzapadlejších (a nejšpinavějších) koutech planety, dozvědí se o nejnovějších vědeckých postupech i podrobnosti každoročního nervydrásajícího boje o smlouvu na další sezonu. To vše je vrchovatě prošpikováno nejrůznějšími vtípky a trefnými komentáři v dokonalém mixu, jemuž z pohledu čtenáře lze jen sotva odolat. 

Český překlad zatím není dostupný, původní knihu, již vydalo nakladatelství Penguin Books, lze ale objednat přes většinu velkých doručovacích společností, jako je například Amazon nebo Book Depository. Doporučená cena je 17 amerických dolarů, tedy méně než 400 korun. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy