Česká atletika si zvýšila kredit. Dočká se šampionátů?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 11. 2008 12:30
Špotáková i Roblesova kubánská revoluce jí pomáhá na vrchol
Zleva Pamela Jelimová, Barbora Špotáková, Jarmila Kratochvílová a Jan Železný při prezentaci Mítinku světových rekordmanů.
Zleva Pamela Jelimová, Barbora Špotáková, Jarmila Kratochvílová a Jan Železný při prezentaci Mítinku světových rekordmanů. | Foto: Jan Pokorný

Praha - Česká atletika oslavuje světový Výkon roku oštěpařky Barbory Špotákové. Možná však zpětně docení i světový Výkon roku v mužském podání, jenž v českých médiích trochu zapadl.

Jeho autorem se podle IAAF family a veřejnosti stal kubánský překážkář Dayron Robles, jenž 12. června 2008 zaběhl na 110 metrů překážek světový rekord s hodnotou 12,87 vteřiny.

Čtěte více: Špotáková má výkon roku. Kraluje Bolt a Isinbajevová

Pro Čechy je důležité, že se tak stalo na ostravském mítinku Zlatá tretra.

Kubánec na ostravském rychlém povrchu o setinu předčil dosavadní světový rekord Číňana Liu Xianga z mítinku v Lausanne v roce 2006.

Kubánec v čele české revoluce?

Jaký může mít tato skutečnost dopad na českou atletiku? Předně Mezinárodní atletická federace (IAAF) a případně Evropská atletická asociace (EAA) vidí, že Česká republika neumí pouze vychovávat své vlastní světové hvězdy atletiky, ale že rovněž dokáže přilákat ty zahraniční a uspořádat mítink, v němž se už druhý rok za sebou lámaly světové rekordy.

Nutno ovšem dodat, že tři ze čtyř světových zápisů jsou méně hodnotné v tom, že k nim došlo v méně častých a méně běžných  disciplínách: v roce 2007 to byl Haile Gebrselassie a jeho nejlepší výkony všech dob v hodinovce a (zároveň) na 20 km, letos Dire Tuneová v hodinovce žen.

Nicméně "svěťák" na stodesítku překážek je atletická bomba, zvláště když se tak stalo dva měsíce před olympiádou v Pekingu, kterou čínští pořadatelé notně opírali o umění svého atleta Liu Xianga.

Česko má nejen kvalitní závodníky, ale i atletické podmínky a výsledky. Mezinárodní činovníci se o tom přesvědčili při Roblesově světovém rekordu v Ostravě.
Česko má nejen kvalitní závodníky, ale i atletické podmínky a výsledky. Mezinárodní činovníci se o tom přesvědčili při Roblesově světovém rekordu v Ostravě. | Foto: Petr Sznapka

Jak známo, vše pak vyústilo v různé spekulace a zvěsti o jeho zdraví a čínský překážkář pak odkulhal ještě ze startovních bloků  během olympijského rozběhu.

Tím víc byl Roblesův ostravský výkon připomínán a tím víckrát byly Ostrava a Zlatá tretra zmiňovány.

Ostatně fakt, že Kubánce vytáhla IAAF v anketě Výkon roku 2008 až na vrchol, ačkoliv po hlasování veřejnosti figuroval až na sedmém místě, svědčí za vše.

Věhlas se samozřejmě rozšířil i mezi špičkovými závodníky, kteří mají rovněž zájem zkusit si mítink, kde se atletice tak daří.

"Hovořil jsem právě i s Liu Xiangem a vyjádřil se, že také bude chtít někdy v budoucnu přijet a zaběhnout si na tak kvalitní dráze," řekl internetovému deníku Aktuálně.cz organizátor Zlaté tretry Alfonz Juck.

V otázce, zda by se Ostrava mohla dočkat i přeřazení do ještě vyšší kategorie mítinků, je však opatrný. Momentálně má Tretra status IAAF Grand Prix a je součástí Světové atletické tour (IAAF World Athletics Tour).

"Vyšší kategorie je také, abych tak řekl, otázka geopolitická. Rozhoduje IAAF a ne vždy na základě kvality," prozrazuje. Malá šance tu ovšem, jak dodává, je:  "V této době se velmi diskutuje o nové struktuře mítinků, tak uvidíme."

Kdy se Česko dočká ME či MS?

Zvažujeme-li vyhlídky české atletiky na pořádání velkých mezinárodních akcí, opět musíme začít u Roblese a jeho Výkonu roku 2008.

Dopomohl mu k němu rychlý povrch položený na ostravském ovále. Stejný bude i při nově založeném Mítinku světových rekordmanů začátkem příštího roku v pražské O2 areně.

HME 2009 vyfoukl Praze Turín. Příště už to třeba vyjde.
HME 2009 vyfoukl Praze Turín. Příště už to třeba vyjde. | Foto: Internet

Touto akcí chtějí organizátoři v čele s Alfonzem Juckem a světovými rekordmany Janem Železným či Sergejem Bubkou přesvědčit mezinárodní činovníky, že se do víceúčelové haly dvousetmetrový okruh nejen vejde, ale že na něm lze dosáhnout špičkových atletických výkonů.

Jedná se o základní předpoklad, aby byla Česku svěřena alespoň menší mezinárodní akce, kterou je halové mistrovství Evropy, popřípadě větší, v podobě halového mistrovství světa.

Čtěte více: Přiletí esa, aneb tak se atletický ovál nacpe do arény

O HME usilovala Česká republika již pro rok 2009, tehdy ale Evropskou atletickou asociaci (EAA) nepřesvědčila, že O2 arena není pro tuto akci malá. Asociace k velké nelibosti Českého atletického svazu sáhla raději po Turínu, jenž přitom podal přihlášku pozdě.

"S hodnocením zájmu EAA nebo IAAF o šampionát v O2 areně bych počkal, až když se mítink uskuteční," je opatrný Juck, ale dodává: "Pak to ovšem bude ten správný argument."

V roce 2008 udělala každopádně zdejší atletika velký krok dopředu. Dali totiž o sobě vědět nejen Češi ve světě, ale i světoví atleti v Česku.

"Česká atletika si na mezinárodním poli letos znovu zvýšila svůj kredit," potvrdil Aktuálně.cz Alfonz Juck.

Zjednodušeně řečeno: pro budoucnost české atletiky na světovém poli může být důležitější než přehlídka českých světových rekordmanů fakt, že se v Česku tyto světové rekordy dají uskutečňovat. 

 

Právě se děje

před 16 minutami

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Zápasnice Hanzlíčková získala bronz na ME

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě. V duelu o třetí místo v kategorii do 68 kg porazila šestadvacetiletá česká reprezentantka za 45 sekund na technickou převahu Ilanu Kratyšovou z Izraele.

Hanzlíčková díky druhé výhře na turnaji vybojovala druhou seniorskou medaili z kontinentálního šampionátu. Vicemistryně Evropy z roku 2019 ve středu ve čtvrtfinále porazila Litevku Danute Domikaityteovou a v boji o postup do finále pak nestačila na Francouzku Koumbu Larroqueovou.

V duelu o bronz Hanzlíčková na Izraelku, jež má na kontě tři evropská stříbra, nastoupila aktivně. Po půlminutě zaútočila o čtyři roky starší soupeřce na nohy, nejprve se ujala vedení 2:0 a krátce poté soupeřku několikrát otočila a rozhodčí zápas ukončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy