Češi přišli o Rio, Satoranský byl sebekritický: Také na tom mám vinu

ČTK ČTK
9. 7. 2016 9:11
Tomáš Satoranský, který má namířeno do zámořské NBA, se za zmar Česka v olympijské kvalifikaci cítí zodpovědný: "Nehrál jsem ve formě, jaké bych chtěl."
Tomáš Satoranský
Tomáš Satoranský | Foto: Milan Kammermayer

Bělehrad - Klíčový hráč basketbalové reprezentace Tomáš Satoranský připustil, že olympijská kvalifikace nezastihla český výběr v optimální formě. I sám na sobě cítil, že nepodal výkon, který očekával. I proto nebyla šance velmi dobře hrající Srby porazit a uhrát lepší výsledek než 72:96.

"Srbové ukázali, jakou mají sílu a kvalitu. Zahráli bohužel nejlepší zápas na tomto turnaji. My se naopak spíše trápili a nedostali jsme se do ideální herní formy. Já na tom mám také vinu, protože jsem nehrál ve formě, jaké bych chtěl," řekl rozehrávač Barcelony, který má namířeno do NBA, kde je před podpisem smlouvy s Washingtonem.

"Nechci se vymlouvat na únavu. Možná se projevil týdenní výpadek mezi klubovou sezonou a reprezentací. Nedokázal jsem se do toho úplně dostat. Dnes to nebylo sice úplně špatné, ale chtěl jsem hrát určitě lépe a vést tým. Bohužel se to nepodařilo. Je to škoda, protože to byla ohromná šance. Srbsko je ale prostě lepší," připustil Satoranský.

"Ukázali, jak jsou silný basketbalový národ. My ať dělali, co jsme mohli, tak oni na to měli odpověď. Mají obrovskou rotaci hráčů a každý může rozhodnout," dodal.

"Musíme to brát pozitivně"

V klíčové třetí čtvrtině navíc Srbsko podržela jejich největší hvězda Miloš Teodosič. Rozehrávač, který nedávno slavil s CSKA Moskva titul v Evropské lize, v ní dal 14 bodů, z toho 11 v řadě a zlomil český odpor. "U Teodosiče je ta přednost, že i když se trápí první půli, tak má takové sebevědomí, že to ve druhé vezme na sebe a rozhodne. Tam nám to utkání uteklo. My je chtěli dostat pod tlak, ale oni ukázali svou mentální sílu a nedovolili nám to," uvedl Satoranský.

Ačkoli český tým nyní musí vyřešit možné konce v reprezentaci u veteránů Jiřího Welsche a Petra Bendy či možné odchody Satoranského a Jana Veselého do NBA, budoucnost má před sebou prý světlou.

"Teď jsme zklamaní, protože jsme byli blízko olympijského snu. Ale musíme to brát pozitivně. Povedl se i tak úspěch, máme jisté příští mistrovství Evropy a tam se budeme snažit znovu poskládat nejkvalitnější tým a opět bojovat o nejvyšší příčky, což by jen potvrdilo vzestup českého basketbalu na evropské scéně," dodal Satoranský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy