Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
31. 5. 2011 20:43
Projděte si hvězdný mítink disciplínu po discpilíně

Ostrava - Česká oštěpařka Barbora Špotáková se triumfu na Zlaté tretře znovu nedočkala.

Olympijská vítězka z Pekingu předvedla výkon 64,78 metru, což ji už počtvrté stačilo ´pouze´ na druhé místo. Hodem 65,81 metru vyhrála Ruska Maria Abakumovová.

Vítězství se nepodařilo vybojovat ani výškaři Jaroslavu Bábovi, který se však v těchto dnech koncentroval spíše na dnešní maturitu. Výkon 228 centimetrů stačil na třetí místo.

O jednu příčku lépe skončila na ´čtvrtce´ Denisa Rosolová, která si časem 50,84 vylepšila osobní maximum.

Největším tahákem byl samozřejmě světový rekordman sprinter Usain Bolt. Olympijský vítěz z Jamajky sice nezazářil, ale i tak zaběhl cenný čas 9,91 sekundy, čímž zopakoval druhý nejlepší výkon roku.

V Ostravě budu rychlý, láká fanoušky vtipkující Bolt
´Beznohý´ atlet Pistorius poprvé poběží na Zlaté tretře
Sprinterský objev zaútočí na Tretře na Boltův rekord

Hvězdný Bolt nezklamal
Jamajský rekordman a největší hvězda letošní Zlaté tretry Usain Bolt zopakoval druhý nejlepší výkon roku 9,91 sekundy a opanoval ´hladkou stovku´.

Po poněkud horším startu se prokousával do čela pomaleji, ovšem finiš si už s přehledem pohlídal.
100 m (vítr -0,2 m/s): 1. Bolt 9,91, 2. Mullings (oba Jam.) 9,97, 3. Bailey (Ant.) 10,08, ...8. Veleba (ČR) 10,47.

20:20
Schyluje se ke zlatému hřebu celého mítinku. Je tady ´stovka´ mužů s hlavní hvězdou Usainem Boltem. Jamajský rekordman se předvádí různé postoje a grimasy, čímž nabuzuje ostravské pulbikum.

Holuša na kilometru v osobním rekordu
Své osobní maximum si na kilometrové trati vylepšil Jakub Holuša, který časem 2:17,08 jen ´o fous´ nestačil na nejlepší trojku. Zvítězil Jeff Riseley z Austrálie.
1000 m: 1. Riseley (Austr.) 2:16,75, 2. Kszczot (Pol.) 2:16,99, 3. Biwott (Keňa) 2:17,08, 4. Holuša (ČR) 2:17,08.

Skvělá Campbellová-Brownová
Jamajčanka Veronica Campbellová-Brownová si pro start v Ostravě dala za cíl zaběhnout hladkou ´stovku´ pod 11 vteřin, a to se jí také povedlo, když dosáhla vítězného času 10,76 sekundy.
100 m (+1,1): 1. Campbellová-Brownová (Jam.) 10,76, 2. Fergusonová (Bah.) 11,09, 3. Calvertová (Jam.) 11,13, ...7. Čechová (ČR) 11,40.

Frydrych v oštěpařských dostizích třetí
Velké drama se strhlo v oštěpařském sektoru. Zabodovalo i české želízko v ohni Petr Frydrych, který vybojoval třetí místo.
Oštěp: 1. De Zordo (Něm.) 85,78, 2. Pitkämäki (Fin.) 82,31, 3. Frydrych 81,81, 4. Veselý 80,69, 5. Vadlejch (všichni ČR) 78,02.

Hvězdné překážky pro Roblese
Skvěle obsazený sprint 110 metrů překážek opanoval Kubánec Dayron Robles.
110 m př. (vítr +0,3 m/s): 1. Robles (Kuba) 13,14, 2. Thomas (Jam.) 13,24, 3. Trammell (USA) 13,30.

Ptáčníková pod podiem
Tyčkařka Jiřina Ptáčníková skončila ve svém závodě pátá. Přehoupla se sice přes výšku 450 centimetrů stejně jako i tři výše postavené soupeřky, ovšem na horší počet pokusů.
Tyč: 1. Spiegelburgová (Něm.) 460, 2. Kirjašovová (Rus.) 450, 3. Bleasdaleová (Brit.) a Gadschiewová (Něm.) obě 450, 5. Ptáčníková (ČR) 450.

Rosolová druhá
Skvělého druhého místa dosáhla Denisa Rosolová, která výborným závěrem pokořila Sanyu Richardsovou-Rossovou a časem 50,84 sekundy vylepšila své osobní maximum. Zvítězila Francena McCororyová.
400 m: 1. McCororyová (USA) 50,64, 2. Rosolová (ČR) 50,84, 3. Richardsová-Rossová (USA) 50,99.

Bába třetí
Český výškař Jaroslav Bába vybojoval výkonem 228 centimetrů třetí místo. Zvýšení o dva centimetry stejně jako Ivan Uchov a Raul Spank vynechal, výška 232 centimetrů však už byla nad jeho síly. V dodatečném rozskoku mezi Spankem a Uchovem zvítězil ruský nadvládce této disciplíny.
Výška: 1. Uchov (Rus.) 232, 2. Spank (Něm.) 232, 3. Bába (ČR) 228.

´Beznohý´ Pistorius nezvládl závěr
Hladkou ´čtvrtku´ mužů vyhrál Jermaine Gonzales z Jamajky, když protnul cílovou pásku v nejlepším čase sezony 45,07 sekundy. V čelní skupince se dlouho držel také paralympionik Oscar Pistorius, který běhá pomocí protéz, ale ve finiši začal zpomalovat a propadl se na konečnou šestou příčku. Přesto mu publikum tleská.
400 m: 1. Gonzales (Jam.) 45,07, 2. Brown (Bah.) 45,17, 3. Boase (USA) 45,34.

Boltův nástupce na 200 metrů druhý
Talentovaný Jamajčan Yohan Blake, který měl v Ostravě útočit na rekord mítinku Usaina Bolta, doběhl na ´dvoustovce´ druhý. Porazil jej časem 20,27 sekundy krajan Marvin Anderson.
200 m (vítr -0,3 m/s): 1. Anderson 20,27, 2. Blake 20,38, 3. Forsythe (všichni Jam.) 20,43, ...7. Maslák 20,86, 8. Vojtík (oba ČR) 21,32.

Rekord padl také na 400 metrů překážek
Suverénním výkonem 47,66 sekundy vyhrál ´čtvrtku´ překážek Jihoafričan Lj van Zyl. Rovněž v rekordu mítinku.
400 m př.: 1. Van Zyl (JAR) 47,66, 2. Greene (Brit.) 48,47, 3. Dutch (USA) 48,72.

Steeple ovládl Kipsiele Koech
Úvodní vítězství hlavního programu si v běhu ne 3000 metrů steeplechase připsal Keňan Paul Kipsiele Koech, který časem 8:02,55 minuty vylepšil rekord mítinku.
3000 m př.: 1. Kipsiele Koech 8:02,55, 2. Yego (oba Keňa) 8:12,63, 3. Gary (Et.) 8:15,16.

Špotáková znovu druhá
Někteří závodníci už mají svá vystoupení za sebou. Mezi nimi i oštěpařka Barbora Špotáková, která se na Zlaté tretře znovu triumfu nedočkala a zopakovala své tradiční druhé místo. Z vítězství se raduje Ruska Abakumovová.

Oštěp žen: 1. Abakumovová (Rus.) 65,81, 2. Špotáková (ČR) 64,78, 3. Viljoenová (JAR) 61,72, 4. Klimešová 61,12, ...8. Ogrodníková (obě ČR) 51,40.

10.000 m žen: 1. Melkamuová (Et.) 31:14,83, 2. Jepletingová (Keňa) 31:16,65, 3. Oljiraová (Et.) 31:17,80.

17:40
Běžeckým oválem se projíždějí luxusní automobily, které vezou české i světové atletické legendy. Namátkou Romana Šebrleho či Maurice Greena. Přidávají se k nim i hlavní hvězdy dnešních závodů, včetně hlavního taháku Jamajčana Usaina Bolta, i osobnosti jiných sportů, například hokejisté Jaromír Jágr s Tomášem Plekancem nebo tenisová legenda Ivan Lendl.