Bobrovský dovedl Češky na vrchol. Zlatý lesk ale uvadl

Ondřej Roubínek
19. 1. 2009 20:30
Z útlumu má vyvést basketbalistky Milan Veverka
Jan Bobrovský vedl basketbalovou reprezentaci více než jedenáct let.
Jan Bobrovský vedl basketbalovou reprezentaci více než jedenáct let. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jedenáct let a čtyři měsíce. Tak dlouho vedl Jan Bobrovský českou ženskou basketbalovou reprezentaci jako hlavní trenér.

Za tu dobu se mu podařilo dostat tým do nejužší evropské špičky a získat dva cenné kovy z kontinentálního šampionátu: v roce 2003 v Řecku vybojovaly Češky pod jeho vedením stříbro, o dva roky později v Turecku pak přišel historický triumf.

Dvakrát za sebou také dovedl českou reprezentaci na olympijské hry.

Čtěte více: Bobrovského nahradí u basketbalové reprezentace Veverka

Spojení Jana Bobrovského s dlouhodobě nejúspěšnějším českým sportovním kolektivem skončilo v úterý 13. ledna, kdy výkonný výbor České basketbalové federace (ČBF) rozhodl, že se současným koučem Gambrinusu Brno už smlouvu znovu neprodlouží.

"Zvažovali jsme několik variant včetně setrvání současného trenéra či angažování zahraničního kouče," popisoval na pondělní tiskové konferenci předseda ČBF Zdeněk Zajíček. Nakonec ale padla volba na dlouholetého asistenta a spolupracovníka Jana Bobrovského, Milana Veverku.

"Loučíme se s nejúspěšnějším trenérem ženských týmů v české historii. Ale už nastal čas na změnu," dodal šéf českého basketbalu.

Pomalý pád vyvrcholil v Pekingu

Po té v poslední době začali volat fanoušci i někteří odborníci. Bobrovského tým totiž po absolutním vrcholu v podobě zlata z evropského šampionátu procházel složitým obdobím.

České trápení na olympiádě dokonala ve čtvrtfinále suverénní Austrálie.
České trápení na olympiádě dokonala ve čtvrtfinále suverénní Austrálie. | Foto: Reuters

Rok po tureckém triumfu přišlo mistrovství světa v Brazílii, které provázelo velké očekávání. Jenže Češky v klíčovém čtvrtfinále vysoko prohrály s domácím výběrem a nakonec skončily sedmé.

Ale šampionát nebylo možné hodnotit jako neúspěch, ze srovnání se světovou špičkou nevyšly české basketbalistky až tak špatně.

Jenže na další vrcholné akci po MS přišlo další zklamání: na mistrovství Evropy v roce 2007 prohrály Češky ve čtvrtfinále s Běloruskem a obsadily jen páté místo, čímž si alespoň zajistily účast v dodatečné kvalifikaci o postup na OH do Pekingu.

Připomeňte si: Trápení končí. Basketbalistky po výprasku jedou domů

Tam se probojovaly bez problémů, na velkolepé čínské olympiádě ale na pátou příčku z Atén nenavázaly. Tým nezvládal kritické okamžiky, naprosto selhal střelecky a s bilancí pouhých dvou výher a čtyř porážek si vysloužil rozsáhlou kritiku, kterou odnesl i Jan Bobrovský.

Bobrovského schizofrenie

Třiašedesátiletý trenér, který ještě déle než v reprezentaci současně působí i u českého klubového suveréna Gambrinusu Brno, pak mluvil o přílišném tlaku médií, na dotazy novinářů po příčinách neúspěchu odpovídal podrážděně a nepřipouštěl si žádná pochybení.

Pomalý ústup ze slávy provázela především dlouhodobá Bobrovského zvlástní "schizofrenie" - většinu hráček totiž dlouhá léta vede jak v reprezentaci, tak v brněnském Gambrinusu.

Čtěte více: Brno ztrácí dech. Kam se poděly suverénky zpod koše?

Ve spojení s únavou basketbalistek z náročného programu jak v klubu, tak v národním dresu, pak vycházely matné výkony, které nebyl Bobrovský schopen zastavit.

Nebezpečí dlouhodobějšího útlumu si tak uvědomilo i vedení ČBF a Janu Bobrovskému nenabídlo prodloužení smlouvy.

Cestu z útlumu má najít Veverka

Kontinuita - do jisté doby nepopiratelně úspěšné - Bobrovského práce by ale měla být zachována: novým koučem byl zvolen jeho dlouholetý reprezentační i klubový asistent Milan Veverka.

Nový trenér české basketbalové reprezentace Milan Veverka.
Nový trenér české basketbalové reprezentace Milan Veverka. | Foto: Aktuálně.cz

"Být trenérem reprezentace je obrovsky zavazující, zvlášť po tom všem, co s týmem dokázal Jenda Bobrovský. Je to pro mě velká pocta, absolutní vrchol," cituje Veverku web Gambrinusu Brno.

"Moc bych si přál, aby reprezentaci stejně braly i hráčky samotné," dodává bývalý lodivod ruského giganta z Jekaťerinburgu či švédské reprezentace.

"Počítám s tím, že tlak, který byl až nespravedlivě velký vůči Jendovi, bude i na mě. Hlavně před tím, až se bude blížit mistrovství světa u nás v příštím roce. Ale nebojím se," pokračuje sedmapadesátiletý Veverka.

Toho čeká první ostrá zkouška v červnu, kdy se koná evropský šampionát v Lotyšsku. Obrovskou výzvu pak bude znamenat mistrovství světa v roce 2010, které se odehraje na domácí půdě.

 

Právě se děje

Další zprávy