Bauer odpadl. Tour de Ski mu úspěch už nepřinese

Martin Jůzek, maj
3. 1. 2009 16:29
Desítku s hromadným startem ovládla Virpi Kuitunenová
Lukáš Bauer
Lukáš Bauer | Foto: Ondřej Besperát

Val di Fiemme - Lukáš Bauer na Tour de Ski už zcela jistě nezopakuje loňský triumf.

Český reprezentant v běhu na lyžích obsadil v sobotu 26. místo a před poslední etapou lyžařského seriálu se neposunul dopředu, ale naopak klesl pořadím na hranu druhé a třetí desítky - je devatenáctý.

Závod na dvacet kilometrů klasicky vyhrál díky skvělému finiši Axel Teichmann z Německa před druhým Sami Jauhojärvim z Finska a třetím Kazachstáncem Nikolajem Čebotkem.

Celkovému pořadí dál vládne dnes čtvrtý Dario Cologna, který má náskok půl minuty před Teichmannem a minutu před třetím Norem Eldarem Rönningem.

Čtěte dále: Bauer loňský triumf nezopakuje. Teď hlavně aby dojel

Obhájce loňského vítězství začal sobotní díl Tour výborně - od hromadného startu se dral ze třetí řady dopředu.

Po pěti kilometrech se vyšvihl na čelo balíku, v němž jelo zhruba třicet lyžařů a dostal i desetivteřinovou bonifikaci. Jenže s postupem času začali tempo tvořit jiní a Bauer se propadal. Krize na něj přišla v poslední čtvrtině, kdy zaostával metr od metru.

Během posledních pěti kilometrů ztratil na ty nejlepší více než minutu a skončil až na šestadvacátém místě. Na vysněné pátou pozici ztrácí už dvě minuty.  

Další Češi také neměli šťastný den - Jiří Magál doběhl devětatřicátý, Aleš Razým o příčku za ním. Milan Šperl se na start nepostavil.

Mezi ženami vede Kuitunenová

Do vedení mezi ženami se po sobotě dostala Virpi Kuitunenová. V neděli tak ve stejném středisku vystartuje do poslední etapy jako první.

Dvaatřicetiletá Finka dnes ovládla klasickou desítku s hromadným startem a v průběžném pořadí předstihla na čele svou krajanku Ainu Kaisu Saarinenovou, která skončila s více než dvacetivteřinovou ztrátou až třetí.

Minimální, zhruba třicetivteřinový rozdíl mezi těmito Finkami ale slibuje napínavý finiš v neděli, kdy je čeká nevyzpytatelná trať s vrcholem na pro běžkaře nepopulární sjezdovce Alpe Cermis.

Třetí je Slovinka Petra Majdičová, která doběhla těsně za Kuitunenovou, už s velkou ztrátu minuty a půl má na čtvrté pozici norská reprezentantka Marit Björgenová.

Nejlepší Češka Kamila Rajdlová doběhla na 22. místě. Za vítězkou zaostala o minutu a půl, přesto se v pořadí posunula ze třicáté až na sedmadvacátou příčku.

Výsledky:
Muži:

1. Teichmann (Německo) 55:19,2 min.
2. Jauhojärvi (Finsko) -0,3
3. Čebotko (Kazachstán) -1,3
4. Cologna (Švýcarsko) -1,8
5. Johnsrud Sundby (Norsko) -2,5
6. Vylegžanin (Rusko) -3,9
...
26. Bauer -1:16,5
39. Magál -2:13,3
40. Razým -2:22,5.

Průběžné pořadí (po 6 ze 7 etap):
1. Cologna 2:20:53,4 hod.
2. Teichmann -34,1
3. Rönning -1:05,2
...
19. Bauer -3:26,4
39. Razým -7:17,7
42. Magál -8:03,2.

Ženy:
1. Kuitunenová (Finsko) 30:10,3 min.
2. Majdičová (Slovinsko) -13,8
3. Saarinenová (Finsko) -20,5
4. Longaová (Itálie) -24,6
5. Björgenová (Norsko) -33,0
6. Muranenová (Finsko) -34,7
...
22. Rajdlová 1:29,9.

Průběžné pořadí (po 6 ze 7 etap):
1. Kuitunenová 1:29:14,5
2. Saarinenová -31,7
3. Majdičová -49,1
...
27. Rajdlová -7:26,1.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy