Bauer doběhl v Kuusamu třináctý, další Češi nebodovali

1. 12. 2012 13:30
Běžec na lyžích Lukáš Bauer obdsadil v závodu Světového poháru v Kuusamu 13. místo a jako jediný český závodník dojel na bodovaném umístění.
Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v závodu Světového poháru na 10 km volnou technikou v Kuusamu 13. místo. | Foto: Reuters

Kuusamo - Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v závodu Světového poháru na 10 km volnou technikou v Kuusamu 13. místo.

Ve čtrnáctistupňovém mrazu zvítězil Rus Alexandr Legkov, závod žen na poloviční trati vyhrála Norka Marit Björgenová.

Nejlepší český běžec Bauer ztratil na Legkova 30,7 sekundy a zopakoval svůj výsledek z úvodního závodu sezony v Gällivare. Pětatřicetiletý medailista z OH a MS začal volněji a v průběhu závodu se posunoval vpřed až na konečnou třináctou pozici.

Další Češi daleko za body

Po 93. místě z pátečního sprintu se Bauer posunul v hodnocení třídílné minisérie v Kuusamu, jež se oceňuje dvojnásobnými body, na 22. pozici.

Do nedělní klasické patnáctky s handicapovým startem vyrazí jako první Nor Petter Northug, jenž byl dnes stejně jako ve sprintu druhý. Na Legkova ztratil 6,8 sekundy, třetí skončil těsně za ním Francouz Maurice Manificat.

Další čeští běžci už za bodovanými pozicemi zaostali výrazněji. Jiří Magál dojel 48., Dušan Kožíšek 84. a Ondřej Horyna 96.

Nebodovala ani Vrabcová-Nývltová

Závod žen na pět kilometrů suverénně ovládla úřadující vítězka SP Björgenová a vyhrála i třetí závod v sezoně. Druhou Američanku Kikkan Randallovou porazila o 22,7 sekundy, třetí skončila s odstupem 24,5 sekundy Ruska Julia Čekalevová.

Jediná česká zástupkyně Eva Vrabcová-Nývltová obsadila 44. místo s odstupem 1:19,2 za Björgenovou. Stále tak čeká na první body v sezoně, v hodnocení "Ruka Triple" je šestačtyřicátá.

SP v běhu na lyžích v Kuusamu (Finsko):

Muži - 10 km volně: 1. Legkov (Rus.) 21:52,8, 2. Northug (Nor.) -6,8, 3. Manificat (Fr.) -7,9, 4. Röthe (Nor.) -12,4, 5. Hofer (It.) -15,5, 6. Černousov (Rus.) -16,6, 7. Jespersen (Nor.) -18,7, 8. Cologna (Švýc.) -19,3, 9. Hellner (Švéd.) -22,0, 10. Vylegžanin (Rus.) -28,4, ...13. Bauer -30,7, 31. Razým -51,1, 48. Magál -1:13,9, 84. Kožíšek -2:03,0, 96. Horyna (všichni ČR) -2:31,4.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 31 závodů): 1. Poltoranin 133, 2. Northug 128, 3. Sundby (Nor.) 126, 4. Hellner 88, 5. Röthe 85, 6. Legkov 79, ...19. Bauer 40.

Ženy - 5 km volně: 1. Björgenová (Nor.) 12:02,9, 2. Randallová (USA) -22,7, 3. Čekalevová (Rus.) -24,5, 4. Johaugová -27,6, 5. Wengová -28,7, 6. Skofterudová -33,4, 7. Steiraová -37,1, 8. Hagenová (všechny Nor.) -40,7, 9. Fesselová (Něm.) -42,0, 10. Lähteenmäkiová (Fin.) -42,4, ...44. Vrabcová-Nývltová (ČR) -1:19,2.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 31 závodů): 1. Björgenová 200, 2. Randallová 132, 3. Johaugová 127, 4. Čekalevová 76, 5. Skofterudová 74, 6. Wengová 71.