Bába po zkažené výšce: Nadávali všichni, jen jinak

Sport Sport, ČTK, Red Spo
22. 8. 2009 9:30
Bába řekl trenérovi, že to "pokazil"
Jaroslav Bába
Jaroslav Bába | Foto: Reuters

Berlín - Vlastní hlava prý pokazila výškaři Jaroslavu Bábovi útok na medaili na mistrovství světa v Berlíně.

Zdlouhavá soutěž, zhruba na hodinu a půl přerušená během rozcvičování kvůli dešti, ho vysála hlavně psychicky. Začal kupit technické chyby, přitom fyzicky se cítil na to, aby překonal i výšku 232 centimetrů, která stačila na medaili.

"Podělal jsem si to sám," prohlásil Bába, jenž nakonec zdolal jen 223 centimetrů a podělil se o páté místo s dalšími třemi soupeři.

Čtěte dále: Jaroslav Bába skončil ve výšce pátý. Vyhrál Rybakov

Asi deset minut mu trvalo, než se s takovým výsledkem vyrovnal. Sezonu měl totiž nejlepší od svého vážného zranění odrazového kotníku v zimě 2006.

"Moc mě mrzí, že to nevyšlo. Fyzicky jsme na to měl, ale ty poslední skoky mi hlava nebrala," divil se výpadku. Když přišel po pauze znovu do sektoru, cítil se dobře. "Ale dělal jsem chyby, nedokázal jsem se soustředit, abych ten skok dobře provedl. Těžko říct, čím to bylo," řekl.

Kdyby start závodu nebyl odložen, možná by měl Bába větší šance. Skákat ve vodě mu vůbec nevadí. "Ale oni to, bohužel, přerušili," zalitoval. Vadila mu pouze voda v tretrách.

"Byly dost těžké a k tomu mě trochu zábly prsty," přiznal. "Ale nejsem jediný, komu se to nepovedlo," upozornil na výpadek zejména Ivana Uchov z Ruska, který byl za stejný výkon 223 cm až desátý, i když letos skočil už 235 cm.

Kouči řekl, že to "pokazil"

"Jenže on skáče v trojskokanských tretrách bez hřebíků na patě a na vodě nemá šanci," vysvětlil Bába.

Vyřazení favorité svůj osud nesli těžce. "Seděli jsme tam hodně nasupení. Každý mluvil tou svojí řečí a nadával. Já taky. Chvíli to trvalo, než jsem se srovnal," prozradil.

Čtěte také: Z Železného svěřenců je ve finále oštěpu jen Frydrych

Startovní pole prosela výška 228 centimetrů. Na ní skákalo dvanáct atletů, ale uspěli jen čtyři. "Do finále se totiž dostalo hodně lidí, kteří se připravovali spíš na kvalifikaci. Takže to finále bylo takové všelijaké, mohlo to dopadnout jakkoliv. Na 228 se lámal chleba, bohužel já jsem ho nezlomil," litoval Bába.

Neuvažoval o tom, že by zariskoval a schoval si poslední pokus na 232 cm? "Ani chvíli. Já chtěl skočit 228, při troše štěstí bych pak mohl překonat 232, ale bohužel to spadlo. Na risk jsem si netroufal vůbec," přiznal.

Svému novému kouči Janu Janků staršímu stihl po závodu jen říct, že to pokazil. Sprostě. "Protože jsem na to měl," pravil.

Nepřipouštěl si, že by mu odešla forma, kterou měl zejména na konci července. Více mu teď ukáže další závod v Eberstadtu příští víkend. "Já si spíš myslím, že mi to tu nesedlo," prohlásil. Celou sezonu totiž skákal na Mondu, berlínský měkčí povrch Conica mu moc nesedí. "Je úplně jiný, zvláštní. Nedokázal jsem se s tím úplně srovnat," uzavřel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy