Jaroslav Bába skončil ve výšce pátý. Vyhrál Rybakov

ČTK, Red Spo
21. 8. 2009 22:50
Jaroslav Bába skončil na výšce 223 centimetrů
Jaroslav Bába.
Jaroslav Bába. | Foto: Reuters

Berlín - Výškař Jaroslav Bába medaili na mistrovství světa v Berlíně nezískal. V dnešním finále, které bylo kvůli dešti o hodinu a půl odloženo, skočil pouze 223 centimetrů a obsadil dělenou pátou pozici.

Dramatický závod vyhrál Rus Jaroslav Rybakov, bronzový muž z olympiády v Pekingu a vicemistr světa z Ósaky, který překonal napoprvé 232 centimetrů.

Druhý skončil obhájce bronzové medaile z minulého šampionátu Kyriakos Ioannu z Kypru, jenž s Rybakovem prohrál jen kvůli většímu počtu nezdařených pokusů v soutěži.

Čtěte také:

 Z Železného svěřenců je ve finále oštěpu jen Frydrych
Semenyaová je podle bývalého kouče hermafrodit

O bronz se naprosto nečekaně podělili rovněž díky skoku přes 232 cm jednadvacetiletý domácí výškař Raul Spank a hlavně dvacetiletý Sylwester Bednarek, který do finále proklouzl z poslední pozice společně s Bábou.

Vítěz skoku do výšky, Jaroslav Rybakov.
Vítěz skoku do výšky, Jaroslav Rybakov. | Foto: Reuters

Polák si zlepšil osobní maximum o čtyři centimetry. "Já mu to hodně přeji, i když v tom finále nemusel být," připomněl Bába dramatickou situaci v kvalifikaci.

Pokud by tam totiž skočil limit 230 cm, Bednarka by vyřadil. "Je to můj kamarád, přál bych mu i zlato," prohlásil Bába. Sám zažil v kariéře podobnou situaci, kdy jako mladík získal nečekaně na olympijských hrách v Aténách bronzovou medaili.

Čtyřiadvacetiletý Bába se postaral o druhý nejlepší výsledek české výpravy na šampionátu, ale do své sbírky dvou medailí z velkých závodů další cenný kov nepřidal.

"Mrzí to hodně, ale nějak mi v závěru docházely síly," prohlásil český rekordman. "Ne fyzické, ale spíš psychické. Nějak mi to hlava nebrala, dělal jsem chyby," uvedl výškař, který v sezoně čtyřikrát skočil přes 231 centimetrů a jednou dokonce 233.

Na jeho boj o medaile se přijel podívat také úřadující vicemistr Evropy Tomáš Janků, který loni na olympiádě v Pekingu ukončil kariéru.

Neuspěli ani největší favorit Ivan Uchov z Ruska, který skončil za 223 cm desátý, třebaže má letos na kontě nejlepší výkon na světě 235 cm.

Finále výšky mužů:

1. Rybakov (Rus.) 232, 2. Ioannu (Kypr) 232, 3. Spank (Něm.) a Bednarek (Pol.) oba 232, 5. Bába (ČR), Thörnblad (Švéd.), Hanany (Fr.) a Nuyens (Niz.) všichni 223.

 

Právě se děje

Další zprávy