Bába je sám. Přesto touží ve Valencii po medaili

Martin Jůzek
5. 3. 2008 11:35
Český výškař Jaroslav Bába chce na HMS do finále
Jaroslav Bába před odletem do Valencie
Jaroslav Bába před odletem do Valencie | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Celkem třináct českých atletů si zajistilo start na halovém mistrovství světa, které se koná od pátku do neděle ve španělské Valencii. Mezi nimi i skokan do výšky Jaroslav Bába, jenž splnil kvalifikační limit doslova na poslední chvíli.

"Věřil jsem, že to mohu skočit. Mám formu a tak jsem rád, že se to povedlo," řekl 23letý rodák z Karviné ve středečním rozhovoru pro Aktuálně.cz. Před odletem vypadal spokojeně. Není se čemu divit, když se po komplikovaném zranění dokázal vrátit do výškařského sektoru.

Čtěte také: Výškař Bába na poslední chvíli proklouznul na MS

Vypadáte dobře naladěný. Jak se před šampionátem cítite?
Myslím, že od toho zranění jsem v nejlepší pohodě. Forma stoupá, na tréninku to vypadalo velmi dobře. Teď jen, aby to do závodu vydrželo a nekleslo to.

Před deseti dny jste na halovém mistrovství republiky splnil limit. Opravdu na poslední chvíli...
Jsem rád, že se to povedlo. Není to jen limit do Valencie, ale mělo by mi to zaručit také start v Pekingu. Asi u nás nebude čtvrtý výškař, který by skočil tolik.

Na olympiádě budete obhajovat bronz. Ale ta je ještě docela daleko, ne?
To není přesné. Pro mě je teď také podstatné, že mohu pak s Pekingem počítat. Závod mě kvůli tomu hodně potěšil. Nemusím se starat o přesnou výšku, mohu pak v přípravě ladit formu a nehonit nějaké limity.

Ale dlouho to vypadalo, že se ani na šampionát nedostanete...
Říkal jsem si, že naděje umírá poslední. Už předtím jsem skákal dobře, jen jsem se zasekl na 227 centimetrech. Věděl jsem, že to mohu skočit a že mám formu. Vyšlo to.

Čtěte více:
Ščerbová porazila legendy. Chce v tom pokračovat
Skok o tyči, to je i věda, technika a mentální cvičení

Hlavně postoupit do finále

Kam si myslíte, že by vás tento výkon umístil ve Valencii?
Těžko říct, určitě je to na postup do finále. A kdyby se to povedlo potom zopakovat, tak už člověk nemůže dopadnout špatně. Za takových 232 by se měla brát medaile.

A vaše ambice na mistrovství světa?
První metou je postup do finále. A potom se uvidí. Samozřejmě, že chci dopadnout co nejlépe, ale třeba se ani nemusím kvalifikovat, že.

Ve skoku do výšky se mezi ženami představí dvě Češky, zato vy jste sám. Co tomu říkáte?
Je to poprvé, vždycky jsem byl s někým... Buď se Sváťou nebo s Tomášem (pozn. red.: Svatoslav Ton a Tomáš Janků nesplnili limit), nebo všichni tři. Je mi to líto, kluci to mohli skočit. Tomášovi chyběly závody a Sváťa to měl skočit na začátku sezony, kdy měl největší formu.

Může to hrát při závodě zásadní roli?
Spíše ne. Když je nás víc, tak je to možná psychická podpora. Ale jinak by to na můj výkon nemělo mít žádný vliv. Na některých mítincích soutěžím taky sám.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy