Němec Abele je mistrem Evropy v desetiboji, Doležal skončil osmý

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2018 22:54
Další český reprezentant Lukáš Marek nakonec vystoupal až na 14. místo.
Desetibojař Jan Doležal na ME 2018 v Berlíně.
Desetibojař Jan Doležal na ME 2018 v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín - Mistrem Evropy v desetiboji se stal v Berlíně Němec Arthur Abele výkonem 8431 bodů. Do čela se dostal nejlepším výkonem v oštěpu a v závěrečném běhu na 1500 m náskok bez problémů uhájil. Jan Doležal si vylepšil osobní rekordy ve výšce, běhu na 400 m, hodu oštěpem i na patnáctistovce a obsadil osmé místo ve svém nejlepším výkonu 8067 bodů.

Největší favorit Francouz Kevin Mayer skončil už v úterý ve druhé disciplíně, když v dálce třikrát přešlápl. Obhájce titulu Belgičan Thomas van der Plaetsen po nevydařeném startu také odstoupil už během prvního dne.

Do druhého dne vstoupil nejlépe Abele. Na překážkách se jako jediný dostal pod 14 sekund a díky času 13,94 stáhl ztrátu na vedoucího Brita Tima Duckwortha na pouhých 18 bodů. V disku hodil 45,42 metru, více než o tři metry dál než dosavadní lídr, a to už znamenalo průběžné vedení. Jenže tyč Němec pokazil, zdolal jen základní výšku 460 centimetrů a propadl se až na třetí místo.

Duckworth skočil 510 cm a Rus Ilja Škureňov ještě o dvacet centimetrů výš - to byl nejhodnotnější výkon z celého desetiboje, oceněný 1004 body. Ruský desetibojař, startující v rámci neutrální výpravy, který byl po prvním dnu až jedenáctý, tak vykročil ke stříbrné medaili.

Abele si vše vynahradil v oštěpu, hodem dlouhým 68,10 metru se vrátil do čela a vedení už udržel. Duckworth nakonec přišel i o bronz, v poslední disciplíně ho o něj připravil Bělorus Vitalij Žuk.

Doležal byl po prvním dnu čtrnáctý, ale dnes si hodně polepšil. Na překážkách měl sedmý čas 14,58 a poskočil o dvě příčky. Ještě lépe si vedl v disku, kde si připsal druhý nejlepší výkon 45,81 a po sedmi disciplínách se posunul už na osmé místo. V tyči zdolal na třetí pokus 480 centimetrů a pak neúspěšně atakoval osobní rekord 490.

Zato v oštěpu si maximum vylepšil hodem dlouhým 62,67 m. I v závěrečném běhu ubral ze svého maxima téměř sekundu a překonal vysněnou osmitisícovou hranici. V součtu nasbíral 8067 bodů, to je o 31 bodů víc než při svém dosavadním rekordu letos v Kladně.

Takový výsledek na ME ani on sám nečekal. "Z tohohle šampionátu budu odjíždět nadmíru spokojený. Přijížděl jsem papírově jako jeden z těch horších, s 8000 jsem tu byl asi pátý od konce, a ze třiceti lidí jsem byl osmý. Mám velkou radost. Sice jsem zase dělal chyby, ale ještě se musím naučit závodit a v každé disciplíně vydolovat to, co se mi povedlo jen v pár," řekl po závodě jednadvacetiletý český reprezentant.

Druhý český desetibojař Lukáš Marek se ke svým nejlepším výkonům nepřiblížil ani ve druhém dnu soutěže. Přesto v pořadí vystoupal z druhé desítky až na 14. místo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy