Škola a vrcholová atletika? Žádný problém, tvrdí největší česká atletická naděje

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
30. 9. 2016 11:59
Osmnáctiletá skokanka do výšky Michaela Hrubá je nesporně největší nadějí české atletiky. Letos se stala juniorskou mistryní světa, v kategorii žen se na mistrovství Evropy protlačila mezi finálovou elitu a podařilo se jí splnit i limit na olympijské hry do Ria. "Je nesmírně šikovná, ambiciózní i pracovitá a věřím, že má stále rezervy,“ pochválil ji šéftrenér Tomáš Dvořák v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz. jaké cíle si klade sama české atletka? Přečtěte si v rozhovoru.
Michaela Hrubá na olympiádě v Riu
Michaela Hrubá na olympiádě v Riu | Foto: Reuters

S jakými představami jste do letošního olympijského roku vstupovala a do jaké míry se vám splnily?

Zúčastnit se mistrovství Evropy i olympijských her a získat některou z medailí na juniorském světovém šampionátu. To všechno se mi podařilo, takže mohu být spokojená. Navíc to byla moje dosud nejúspěšnější sezona.

Na juniorské mistrovství světa jste odjížděla jako jedna z favoritek. Jak bylo obtížné tuto pozici potvrdit?

Nebylo to jednoduché, neboť například jedna výškařka z Ukrajiny měla letošní nejlepší výkon o čtyři centimetry lepší, než já. Mohl samozřejmě ještě někdo překvapit a já nemusela zrovna mít svůj den. Nakonec ale všechno vyšlo skvěle, zlatou medaili považuji za velký úspěch.

Po loňské účasti na pražském halovém mistrovství Evropy jste poznala i atmosféru šampionátu starého kontinentu pod otevřeným nebem. Jak velký je rozdíl mezi vrcholnou juniorskou a seniorskou soutěží?

Rozdíl je to hodně velký, a to jak ve výkonech jednotlivých skokanek, tak i v zájmu o tyto šampionáty. V Amsterdamu na mistrovství Evropy probíhaly soutěže na vyprodaném stadionu v nádherné atmosféře. Naopak juniorské mistrovství světa se konalo téměř bez diváckého zájmu. Pokud jde o sportovní stránku, tak na juniorské zlato stačilo skočit 191 cm, zatímco kvalifikační limit na mistrovství Evropy byl o centimetr vyšší.

Splnila jste i olympijský limit. Čím pro vás byla nominace do Ria a jaké poznatky jste si z Brazílie přivezla?

Účast na olympijských hrách byla mým splněným snem, sladkou třešničkou na dortu. Považuji za čest, že jsem mohla reprezentovat Českou republiku. Jen mě trošku mrzelo, že jsem jako první nepostupující nenašla cestu do finále. I když kvalifikace byla na programu už ráno a za dost velkého tepla, což mi zrovna nesedělo, tak s výkonem 192 centimetrů jsem mohla být spokojena. Navíc všechny výšky jsem zdolala na první pokus a laťku nepřešla až na 194 cm.

Kterého letošního výsledku si nejvíc ceníte?

Pokud jde jen o výsledek, tak juniorského titulu mistryně světa. Ve stejné rovině je pak účast na olympiádě.

Jak se vám daří zvládnout studium na gymnáziu a vrcholovým sportem?

Bez větších problémů. Mám individuální studijní plán, ale když nejsem na nějakém zájezdu v zahraničí, tak do školy chodím každý den.

Co vás čeká do konce roku a jaký program máte na příští sezonu?

Poslední měsíce letošního roku odpočinkové nebudou. Za přípravou pojedu na Kanárské ostrovy, do Tater a asi do Nymburka. V zimě se chci zúčastnit halového mistrovství Evropy dospělých, potom juniorského šampionátu starého kontinentu a v létě pak mistrovství světa dospělých v Londýně.

Máte svůj životní cíl, kterého byste chtěla ve sportu dosáhnout?

Potěší mě každá medaile z vrcholné akce, ale vůbec ta nejcennější by byla z olympijských her, které považuji za vrchol veškerého sportovního dění.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Izraelci a Libanonci se sešli k mimořádným rozhovorům o námořní hranici

Představitelé Izraele a Libanonu se ve středu sešli k druhému kolu nepřímých rozhovorů o sporné námořní hranici, která pravděpodobně prochází plynovým ložiskem. S odvoláním na sdělení izraelského ministerstva energetiky o tom informovala agentura Reuters.

Jednání, v nichž prostředníka dělají Spojené státy, se uskutečnilo na základně prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) v Nakúře. Mise byla zřízena v roce 1978 a zajišťuje nárazníkovou zónu na izraelsko-libanonské hranici. První kolo rozhovorů trvalo zhruba hodinu a uskutečnilo se 14. října na stejném místě.

Izraelské ministerstvo energetiky dnes uvedlo, že cílem je "dospět k dohodě o demarkaci námořní hranice… v tom smyslu, aby bylo možné v oblasti těžit přírodní zdroje".

Izrael a Libanon neudržují diplomatické vztahy a jsou technicky dlouhodobě ve válečném stavu. Oba státy si nárokují zhruba 860 kilometrů čtverečních Středozemního moře jako svou výlučnou ekonomickou zónu. Spojené státy ve sporu podle AP dělají prostředníka více než deset let. Teprve tento měsíc však obě strany konfliktu přistoupily na formát jednání pod záštitou USA.

Vývoj se odehrává na pozadí prohlubující se libanonské ekonomické krize, která je označována za nejhorší v novodobých dějinách státu. Libanon doufá, že mu naleziště ropy a plynu v jeho teritoriálních vodách pomohou splatit obří dluh, který z něj činí jednu z nejzadluženějších zemí na světě. Izrael již rozvinul těžbu zemního plynu z vrtů ve svých vodách a produkuje dostatek suroviny pro domácí spotřebu i pro export do sousedního Egypta a Jordánska.

Obě strany zdůrazňují, že rozhovory jsou technického rázu a nepředstavují mírový proces.

před 47 minutami

Turecko pohrozilo týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu dnes zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za "darebáky". Redakce týdeníku na zprávu zatím nereagovala.

"Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře," uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje "nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu". Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.

Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis "s Erdoganem je v soukromí velká legrace".

Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier dnes uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Çama, který na twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za "podvraťáky".

Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.

V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na twitteru a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.

před 49 minutami

V Polsku stávkují ženy kvůli omezení interupcí

Polsko dnes po čtyřech letech znovu zažívá stávku žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. K dnešní stávce se připojili studenti vysokých škol a akci podporují opoziční politici. Na různých místech je stejně jako v minulých dnech naplánováno mnoho protestů, které se konají v době, kdy v zemi nebývalým tempem přibývá nakažených koronavirem.

Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spraveldnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby.

Gdaňská univerzita na dnešek vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity. Ve Varšavě jako výraz podpory stávkujícím ženám vozidla městské hromadné dopravy vyjela s vyvěšenými vlajkami Polska a polské metropole.

Starostka Lodži Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem "Mimo kancelář". Liberální internetový portál gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že "Tady měl být text, ale stávkujeme".

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro dnešní pravicový list Gazeta Polska řekl, "otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit". Šéf PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii covidu-19 budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil portál wyborcza.pl, nález ústavního soudu z minulého týdne nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.

Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.

před 1 hodinou

Rogličův elitní pomocník Dumoulin odstoupil z Vuelty

Obhájce loňského prvenství na Vueltě Primož Roglič přišel před dnešní 8. etapou o důležitého pomocníka v týmu Jumbo-Visma Toma Dumoulina. Nizozemský cyklista se rozhodl v závodě nepokračovat kvůli únavě.

"Cítil jsem se unavený už před startem Vuelty a tenhle pocit přetrvává. Nemělo smysl jet dál, jen bych se tím vyčerpal před příští sezonou," uvedl Dumoulin. Bývalý vítěz Gira d'Italia a mistr světa v časovce ztrácel od prvních dnů a odstoupit se rozhodl po úterní 7. etapě, v níž dojel 11 minut za nejlepšími. Celkově mu patřilo 53. místo.

Devětadvacetiletý Dumoulin se po loňském zranění kolena a letošní nemoci představil v dobré formě na zářijové Tour de France, kde v roli Rogličova pomocníka skončil celkově sedmý. Na Vueltě už slovinskému favoritovi příliš nepomohl a obhájce prvenství v nedělní první pyrenejské etapě ztratil červený trikot lídra. V průběžném pořadí ztrácí Roglič na čtvrtém místě půl minuty na vedoucího Richarda Carapaze z Ekvádoru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy