Škola a vrcholová atletika? Žádný problém, tvrdí největší česká atletická naděje

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
30. 9. 2016 11:59
Osmnáctiletá skokanka do výšky Michaela Hrubá je nesporně největší nadějí české atletiky. Letos se stala juniorskou mistryní světa, v kategorii žen se na mistrovství Evropy protlačila mezi finálovou elitu a podařilo se jí splnit i limit na olympijské hry do Ria. "Je nesmírně šikovná, ambiciózní i pracovitá a věřím, že má stále rezervy,“ pochválil ji šéftrenér Tomáš Dvořák v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz. jaké cíle si klade sama české atletka? Přečtěte si v rozhovoru.
Michaela Hrubá na olympiádě v Riu
Michaela Hrubá na olympiádě v Riu | Foto: Reuters

S jakými představami jste do letošního olympijského roku vstupovala a do jaké míry se vám splnily?

Zúčastnit se mistrovství Evropy i olympijských her a získat některou z medailí na juniorském světovém šampionátu. To všechno se mi podařilo, takže mohu být spokojená. Navíc to byla moje dosud nejúspěšnější sezona.

Na juniorské mistrovství světa jste odjížděla jako jedna z favoritek. Jak bylo obtížné tuto pozici potvrdit?

Nebylo to jednoduché, neboť například jedna výškařka z Ukrajiny měla letošní nejlepší výkon o čtyři centimetry lepší, než já. Mohl samozřejmě ještě někdo překvapit a já nemusela zrovna mít svůj den. Nakonec ale všechno vyšlo skvěle, zlatou medaili považuji za velký úspěch.

Po loňské účasti na pražském halovém mistrovství Evropy jste poznala i atmosféru šampionátu starého kontinentu pod otevřeným nebem. Jak velký je rozdíl mezi vrcholnou juniorskou a seniorskou soutěží?

Rozdíl je to hodně velký, a to jak ve výkonech jednotlivých skokanek, tak i v zájmu o tyto šampionáty. V Amsterdamu na mistrovství Evropy probíhaly soutěže na vyprodaném stadionu v nádherné atmosféře. Naopak juniorské mistrovství světa se konalo téměř bez diváckého zájmu. Pokud jde o sportovní stránku, tak na juniorské zlato stačilo skočit 191 cm, zatímco kvalifikační limit na mistrovství Evropy byl o centimetr vyšší.

Splnila jste i olympijský limit. Čím pro vás byla nominace do Ria a jaké poznatky jste si z Brazílie přivezla?

Účast na olympijských hrách byla mým splněným snem, sladkou třešničkou na dortu. Považuji za čest, že jsem mohla reprezentovat Českou republiku. Jen mě trošku mrzelo, že jsem jako první nepostupující nenašla cestu do finále. I když kvalifikace byla na programu už ráno a za dost velkého tepla, což mi zrovna nesedělo, tak s výkonem 192 centimetrů jsem mohla být spokojena. Navíc všechny výšky jsem zdolala na první pokus a laťku nepřešla až na 194 cm.

Kterého letošního výsledku si nejvíc ceníte?

Pokud jde jen o výsledek, tak juniorského titulu mistryně světa. Ve stejné rovině je pak účast na olympiádě.

Jak se vám daří zvládnout studium na gymnáziu a vrcholovým sportem?

Bez větších problémů. Mám individuální studijní plán, ale když nejsem na nějakém zájezdu v zahraničí, tak do školy chodím každý den.

Co vás čeká do konce roku a jaký program máte na příští sezonu?

Poslední měsíce letošního roku odpočinkové nebudou. Za přípravou pojedu na Kanárské ostrovy, do Tater a asi do Nymburka. V zimě se chci zúčastnit halového mistrovství Evropy dospělých, potom juniorského šampionátu starého kontinentu a v létě pak mistrovství světa dospělých v Londýně.

Máte svůj životní cíl, kterého byste chtěla ve sportu dosáhnout?

Potěší mě každá medaile z vrcholné akce, ale vůbec ta nejcennější by byla z olympijských her, které považuji za vrchol veškerého sportovního dění.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 8 minutami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

před 3 hodinami

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám

Organizátoři dvoudenního hackathonu dnes před 19:00 spustili informační systém k elektronickým dálničním známkám. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček. Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun, zakázku po velké kritice nakonec zrušil. Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Odvolán byl kvůli ní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy