Keňa může mít problém s dopingem. Další nález má vítěz aténského maratonu Kalalei

ČTK ČTK
7. 8. 2018 19:01
Keňský běžec Kalalei má dopingový nález. Jedná se už o třetího sportovce z této země za posledních deset dní.
Testy na doping.
Testy na doping. | Foto: ČTK

Nairobi - Keňský běžec Samuel Kalalei, vítěz loňského maratonu v Aténách, měl pozitivní výsledek dopingové zkoušky. Během posledních deseti dnů je to podle mezinárodní federace IAAF už třetí atlet z této africké země, který neprošel dopingovým testem.

Čtyřiadvacetiletý Kalalei měl na začátku června nález krevního dopingu EPO a komise pro bezúhonnost atletiky mu zastavila činnost. Podobně v minulých dnech dopadli také sprinter Boniface Mweresa a vytrvalkyně Lucy Kabuuová, někdejší vítězka Her Commonwealthu. Ta neprošla dopingovou zkouškou po dubnovém maratonu v Miláně, který vyhrála.

Keňa spolu s Etiopií, Běloruskem a Ukrajinou patří podle IAAF mezi země s největším rizikem užívání dopingu. V současnosti má kvůli nálezu EPO zastavenou činnost například i hvězdný mílař Asbel Kiprop, olympijský vítěz z roku 2008 a trojnásobný mistr světa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Pražská energetika od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky

Pražská energetika (PRE) od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky, kteří nechtějí fixovat cenu. Současný produkt nahrazuje jiným, dražším. Cena za megawatthodinu tak stoupla o 63 procent z 4174 korun na 6800 korun. ČTK informaci potvrdil mluvčí PRE Karel Hanzelka. Nové ceny se týkají necelých dvou procent současných zákazníků a nově příchozích, nejde tedy o plošné zvýšení cen. O řadě změn v cenících platných od srpna firma informovala už dříve. Kvůli růstu velkoobchodních cen zvyšují výrazně ceny i další dodavatelé.

"Skladba produktového portfolia se v čase vyvíjí a mění. I na nás samozřejmě dopadají skokově rostoucí ceny elektřiny na burze, které minulý týden překročily hranici 400 eur (asi 9800 korun) za megawatthodinu. Nemáme jinou možnost, než současný stav promítnout do ceníku," řekl Hanzelka. PRE proto původní produkt nahrazuje novým. Oba produkty nabízí takzvanou hybridní smlouvu, která je uzavřená na dva roky s nefixovanou cenou, při její změně ale může zákazník smlouvu ukončit.

Kromě nefixovaných produktů změnilo PRE ceny také u produktu PREekoproud, kde firma garantuje dodávky stoprocentně zelené elektřiny. Cena megawatthodiny se zvýšila o 2626 korun z původních 4454 korun na 7080 korun. "U produktu PREekoproud je uvedená cena pro nové zákazníky. Nejde tedy o plošné zvýšení cen, stávajících zákazníků se nový ceník z velké části netýká," dodal Hanzelka. Pražská energetika zdražila od 1. srpna také nefixovaný produkt PRE Proud Nefix z původních 4879 korun na 7505 korun za megawatthodinu, tedy zhruba o polovinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy