Armstrong: Můj doping kryl i šéf Cyklistické unie

ČTK ČTK
18. 11. 2013 14:31
Bývalý americký cyklista Lance Armstrong poprvé veřejně obvinil někdejšího šéfa mezinárodní unie UCI Heina Verbruggena
Lance Armstrong.
Lance Armstrong. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Bývalý americký cyklista Lance Armstrong poprvé veřejně obvinil někdejšího šéfa mezinárodní unie UCI Heina Verbruggena, že mu pomáhal s krytím dopingu. V rozhovoru pro list Daily Mail uvedl konkrétní případ z Tour de France v roce 1999. Na Verbruggenův podnět prý antedatoval lékařský předpis, aby odůvodnil zvýšenou hodnotu kortizonu, kterou u něj odhalil dopingový test.

"Hein prostě řekl: 'Tohle je pro mě vážně problém, pro náš sport to je k.o., rok po Festině (dopingová aféra francouzské stáje při Tour 1998). Musíme s něčím přijít.' Tak jsme změnili datum na receptu," prohlásil Armstrong. Právě v roce 1999 vybojoval první z rekordních sedmi titulů na Tour, o které loni přišel na základě vyšetřování Americké antidopingové agentury, jež přinesla důkazy o jeho systematickém dopingu. Dvaačtyřicetiletý rodák z Texasu zároveň dostal doživotní zákaz startů.

"Nemám důvod být k nim loajální," řekl na adresu UCI Armstrong, jenž hodlá detailně popsat, jak unie pracovala. "Na odpovídajícím fóru řeknu cokoli, co budou chtít vědět. Nebudu lhát, abych tyhle lidi ochraňoval. Nenávidím je. Hodili mě přes palubu," uvedl Američan.

UCI se loni v říjnu rozhodla nenapadnout verdikt USADA odebrat Armstrongovi všechny tituly z Tour a dát mu doživotní distanc. Tehdejší šéf unie Pat McQuaid, Verbruggenův nástupce, uvedl, že pro Armstronga už není v cyklistice místo.

Verbruggen čelí už dlouho podezření, že se UCI za jeho éry podílela na krytí Armstrongova dopingu. Unii z toho obvinil letos na jaře i prezident Americké antidopingové agentury Travis Tygart, podle kterého UCI od slavného Američana přijímala peníze a pomáhala mu vyhnout se pozitivním testům. Dvaasedmdesátiletý Nizozemec Verbruggen to vždy popíral.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy.

Kanoistka Tereza Fišerová byla v Praze třetí. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy