Američané vyhráli Davis Cup. Po dvanácti letech

roj
1. 12. 2007 23:37
Finále Davis Cupu: USA - Rusko 3:0

Portland - Američtí tenisté vyhráli po dvanácti letech Davisův pohár. O vítězství týmu USA nad obhájcem trofeje z Ruska se rozhodlo v Portlandu už po sobotní čtyřhre.

Rozhodující třetí bod získal nejlepší deblový pár světa, Mike a Bob Bryanové, kteří porazili relativně hladce ruský pár Igor Andrejev, Nikolaj Davyděnko 3:0 po setech 7:6, 6:4, 6:2.

Výsledky nedělních dvouher už nic nemůžou změnit na celkovém vítězství domácích.

Americký tenis se tak raduje ze zisku nejprestižnější týmové trofeje v tenise už po dvaatřicáté v historii.

Cestu za letošním triumfem začali svěřenci trenéra Patricke McEnroea v únoru proti českému výběru ve vítkovické hale, kde vyhráli po velké bitvě 4:1.

Vymstilo se nasazení Tursunova?

Tenisté USA byli ve finále díky domácímu prostředí a rychlému povrchu v portlandské haly mírnými favority. Obhájce trofeje však smetli hladce už po dvou dnech, v nichž ztratili jediný set.

Ruská dvojice Igor Andrejev a Nikolaj Davyděnko během finálové čtyřhry Davisova poháru proti USA
Ruská dvojice Igor Andrejev a Nikolaj Davyděnko během finálové čtyřhry Davisova poháru proti USA | Foto: Reuters

Asi vůbec nejdůležitější bod získala domácí dvojka James Blake, jenž v dramatickém zápase porazil jedničku soupeře Michaila Južného a zvýšil vedení svého týmu na 2:0. Tím uklidnil mužstvo a vybudoval velmi nadějnou pozici do dalších dnů.

Sebedůvěru Rusů možná už nahlodala snadná výhra Andyho Roddicka v úvodním utkání celého finále nad Dmitrijem Tursunovem.

Jeho nasazení si bude možná vyčítat nehrající kapitán hostů Šamil Tarpiščev. Tursunov se totiž dostal do sestavy pro páteční dvouhry až poté, co Tarpiščev nechal doma Marata Safina a světovou čtyřku Nikolaje Davyděnka nominoval jen pro sobotní čtyřhru.

V ní měl však po boku Igora Andrejeva proti sehrané americké dvojici jen málo šancí.

Za celý zápas si ruský pár vypracoval jediný brejkbol, a ten neproměnil. Zato světové deblové jedničky vybojovaly celkem osm brejkbolů, z nich proměnili tři. Bryanové zahráli dohromady sto vítězných míčů, o osmnáct více než soupeři.

"Tenhle okamžik si budeme pamatovat až do smrti. Nedá se vůbec popsat, jak se teď cítím," radoval se bezprostředně po vítězství v televizním interview Mike Bryan, jenž se svým bratrem dosud vyhrál třináct ze čtrnácti daviscupových zápasů.

USA - Rusko 3:0
Roddick - Tursunov 6:4, 6:4, 6:2,
Blake - Južnyj 6:3, 7:6 (7:4), 6:7 (3:7), 7:6 (7:3)
M. Bryan, B. Bryan - Andrejev, Davyděnko 7:6, 6:4, 6:2