Vyhrál i Blake. USA vedou v Davis Cupu nad Rusy 2:0

1. 12. 2007 9:06
Blake vyhrál bitvu s Južným
Andy Roddick s Tursunovem moc práce neměl
Andy Roddick s Tursunovem moc práce neměl | Foto: Reuters

Portland - Američtí tenisté se po dvanácti letech výrazně přiblížili k vítězství v Davisově poháru, když po prvním dnu vedou nad obhájci trofeje z Ruska 2:0.

Úvodní dvouhru finálového duelu  vyhrála americká jednička Andy Roddick. Rusa Dmitrije Tursunovova porazil naprosto jednoznačně 6:4, 6:4 a 6:2.

Ruský tenista nenašel na Američana žádnou účinnou zbraň a o vítězi utkání nebylo od začátku pochyb.

Roddick zahrál v utkání 24 es a Rusa vyprovodil z kurtu za hodinu a 52 minut. V loňském semifinále přitom Roddick Tursunovovi podlehl v pěti setech.

Srovnat skóre se nepodařilo Michailu Južnému, jenž v dramatické čtyřsetové bitvě podlehl ve vyprodané hale Memorial Coliseum Jamesi Blakeovi 6:3, 7:6, 6:7,7:6.

Davyděnko možná nastoupí ve čtyřhře

Blake, jenž prohrál s Južným jediný předchozí vzájemný zápas v loňském semifinále, vedl na sety už 2:0, jenže Rus se vrátil do zápasu a ve čtvrtém setu si vzal zpátky ztracené podání za stavu 4:5.

Set dospěl do třetího tie-breaku po sobě. Blake však dokázal udržet nervy a vyhrál zkrácenou hru 7:3.

"Hrál skvěle. V těchto situacích je mnohem zkušenější než já. Výhra je velký moment pro mě i pro tým," radoval se Blake, jenž přiblížil týmu USA zisk dvaatřicátého triumfu v Davis Cupu.

Ruský kapitán Tarpiščev se překvapivě rozhodl nepostavit do prvního dnu světovou čtyřku, tedy nejvýše postaveného ruského hráče na světovém žebříčku Nikolaje Davyděnka.

Jeho čas by mohl přijít v sobotní čtyřhře, v níž po boku Igora Andrejeva nejspíš vyzve bratry Bryanovi.

USA - Rusko 2:0
Roddick - Tursunov 6:4, 6:4, 6:2,
Blake - Južnyj 6:3, 7:6 (7:4), 6:7 (3:7), 7:6 (7:3).