Sáblíková na olympiádě nepojede, arbitráž tvrdě ukončila její snahu o zvrat

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2016 15:37
Konec příběhu. Martina Sáblíková se nesmí zúčastnit cyklistické časovky na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Rozhodla o tom úterní arbitráž. Informace o rozhodnutí CAS je zatím neoficiální.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: Milan Kammermayer

Rio de Janeiro - Touha Martiny Sáblíkové startovat na letní olympiádě v Riu de Janeiro zůstane nenaplněna. O tom, že se česká cyklistka a rychlobruslařská hrdinka zimních olympijských her nezúčastní středeční časovky, rozhodla v úterý odpoledne přímo v Riu Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS).

"V tuto chvíli ve mně samozřejmě převažuje obrovské zklamání, doufala jsem ve start do posledních chvil," uvedla Sáblíková v tiskové zprávě Českého olympijského výboru.

Sportovní komentátor Luděk Mádl mediální obraz Martiny Sáblíkové jako olympijské mučednice odmítá. Podle něho neznalost pravidel neomlouvá.
2:30
Sportovní komentátor Luděk Mádl mediální obraz Martiny Sáblíkové jako olympijské mučednice odmítá. Podle něho neznalost pravidel neomlouvá. | Video: Luděk Mádl

Arbitráž rozhodla rychle a tvrdě pod značným časovým tlakem, je totiž zavalena případy kolem ruského dopingu.

Několikatýdenní snaha Sáblíkové, jejího týmu a experta na sportovní právo Jana Šťovíčka přišla vniveč, tribunál neobměkčila ani přímluva prezidenta České republiky Miloše Zemana či sportovních legend v čele s Věrou Čáslavskou.

Jádro věci zůstalo podle CAS nezpochybnitelné. Sáblíková jednoduše nesplnila podmínky pro to, aby se do olympijského klání kvalifikovala.

Šťovíčkovi nevyšel ani záměr nahradit v časovce Rusku Olgu Zabelinskou, která byla pár dnů před olympiádou vyřazena kvůli dopingové minulosti. Nakonec ale uspěla s odvoláním.

Češka dlouhé měsíce žila v domnění, že si start zajistila už na loňském světovém šampionátu. Na začátku června ale Mezinárodní cyklistická unie zveřejnila pětadvacetičlenný seznam kvalifikovaných, na kterém Sáblíková chyběla. Český svaz si pravděpodobně špatně vyložil postupová kritéria.

Kejval ocenil bojovnost Sáblíkové

Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení přesto odletěla do Brazílie, kde se samostatně připravovala na možný start. Zbytečně.

"Musím Martinu nesmírně ocenit. Je znát, proč je trojnásobnou olympijskou vítězkou a proč podává tak vynikající výkony v rychlobruslení i v cyklistice. Nevzdala se, překousla spoustu nepříjemností a rozhodla se bojovat do posledních sil, i když byla v hodně těžké situaci. Ukazuje všem, že dokud je naděje, má smysl bojovat ve sportu i v životě. Bez ohledu na to, že v tomto případě neskončil boj vítězstvím," prohlásil předseda ČOV Jiří Kejval.

Šťovíček opíral žalobu o nejasnou interpretaci pravidel UCI. "My jsme říkali, že výklad UCI není jediný možný a jediný správný. A pokud je pravidlo nejasné, musí být vykládáno ve prospěch sportovce. Proto jsme chtěli, aby UCI přidala jedno místo v časovce," uvedl Šťovíček, který se svým týmem žalobu připravoval, ale protože je sám jedním z rozhodců CAS, jednání v Riu se nemohl zúčastnit.

Šťovíček: Boj stál za to kvůli budoucnosti

Zastupoval ho proto Martin Maisner, rovněž člen legislativní rady ČOV. "Cyklistická kvalifikační pravidla jsou nesmírně složitá a jsou v nich díry. Některá pravidla jdou smyslem proti sobě. Navíc je důležité podívat se na ně tím způsobem, že jejich smyslem není vyřadit co nejvíc lidí, ale umožnit, aby se utkali ti nejlepší. V tomto případě neumožnila UCI startovat kvůli byrokratickým obstrukcím někomu, kdo se výkonem objektivně kvalifikoval," řekl Maisner.

Přestože CAS tyto argumenty neuznal, česká strana nepovažuje svůj boj za marný. "Ukázalo se, že i v pravidlech pro kvalifikaci na OH mohou být nejasnosti a zmatky. Mrzí nás, že náš případ nevyšel, ale alespoň UCI a další federace dostaly jasný signál, že pravidla musejí být jasně napsaná. Proto stál celý ten boj za to. Usnadní to život mnoha sportovcům v budoucích případech," řekl Šťovíček.

 

Právě se děje

Další zprávy