Pláč stříbrné Jefimovové, ničí ji pískot tribun i kritika soupeřek. Nikdo ji tu nechtěl, říká Češka

ČTK Sport ČTK, Sport
9. 8. 2016 10:51
Dopingová hříšnice Julija Jefimovová zažívá na olympijských hrách v Riu de Janeiro peklo. Nekompromisní nesouhlas s její účastí na olympiádě dávají najevo diváci i soupeřky z plaveckého bazénu.
Hořký úsměv Julije Jefimovové po zisku stříbrné medaile na OH v Riu.
Hořký úsměv Julije Jefimovové po zisku stříbrné medaile na OH v Riu. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Kdykoli se ruská plavkyně Julija Jefimovová objeví u olympijského bazénu, vyvolá to v hledišti kvůli její dopingové minulosti vlnu nesouhlasného bučení a pískotu.

Čtyřiadvacetiletá závodnice získala v pondělí v Riu stříbro na prsařské stovce, po soutěži však vítězná Američanka Lilly Kingová její účast na hrách ostře zkritizovala.

Jefimovová dostala v roce 2014 šestnáctiměsíční distanc za užití anabolického steroidu DHEA, navíc přišla o pět medailí z evropského šampionátu. Trest jí vypršel loni v únoru, takže mohla slavit zlatý comeback na srpnovém mistrovství světa v Kazani. Celkem má z MS čtyři zlaté medaile.

Letos Ruska unikla trestu za užití meldonia a arbitráž CAS jí krátce před zahájením soutěží v Riu umožnila start, i když rodačka z Grozného původně nevyhověla požadavkům MOV. Mezi jejími soupeřkami to moc pozitivních ohlasů nevyvolalo. "Všem nám to vadí, nikdo ji tady nechtěl," uvedla česká reprezentantka Martina Moravčíková.

Kingová jí odmítla podat ruku

Po finále jí vítězka Kingová nepodala ruku a na tiskové konferenci dala v napjaté atmosféře jasně najevo, co si o vedle sedící ruské soupeřce myslí. "Tohle vítězství potvrzuje, že se dá závodit čistě, pouze díky tvrdé práci na tréninku a v posilovně. Je možné dostat se na vrchol a dělat to fér," řekla Kingová.

Stříbrná Jefimovová a zlatá Kingová.
Stříbrná Jefimovová a zlatá Kingová. | Foto: Reuters

Neuniklo jí ani vítězné gesto Jefimovové po prvenství v semifinále. "Chytí vás za doping a vy pak zvedáte prst, jako že jste jednička... Tomu zrovna nefandím," prohlásila devatenáctiletá plavkyně, která loňskou mistryni světa porazila ve finále stovky o více než půl sekundy. Obě jsou přihlášené i na dvojnásobnou trať, jejíž rozplavby jsou na programu ve středu.

Kingová si nicméně nebrala servítky ani ve chvíli, kdy dostala otázku na olympijskou účast amerického sprintera Justina Gatlina, který má rovněž za sebou dva dopingové nálezy. "Jestli by takoví lidé měli být v našem týmu? Ne, neměli," řekla.

Jefimovová: Nevím, kdy jsem pořádně spala

Jefimovová se mezi novináři rozplakala. "Nemůžu říct, že jsem šťastná. Jsem ráda, že jsem mohla závodit. Nevím, kdy jsem naposledy pořádně spala. Za poslední měsíc určitě ne a zvlášť minulé tři týdny byly hrozné," řekla. "Chtěla jsem zlato, abych dokázala svým kritikům, že se mýlí. Proto mě tak mrzí, že se mi to nepovedlo," dodala.

Řekla, že přístupu Kingové naprosto rozumí. "Ale na druhé straně mě to zraňuje, protože politika by se do sportu neměla míchat. Spousta sportovců se prostě jen dívá na televizi a všemu věří," prohlásila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

DPP dokončil geologický průzkum metra D za 1,8 miliardy korun a čeká na stavební povolení. Stavba má začít na jaře.

DPP dokončil geologický průzkum metra D za 1,8 miliardy korun a čeká na stavební povolení. Potíže bránící stavbě průzkum neodhalil. Stavba má začít na jaře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy