Sáblíková dojela na olympijské trojce čtvrtá, na vítězku ztratila víc než tři sekundy

5. 2. 2022 10:53
Rychlobruslařka Martina Sáblíková na hrách v Pekingu zopakovala na trati 3000 metrů čtvrté místo z Pchjongčchangu a sedmou olympijskou medaili nezískala. Vyhrála favorizovaná Nizozemka Irene Schoutenová před Italkou Francescou Lollobrigidaovou a Kanaďankou Isabelle Weidemannovou. Druhá Češka Nikola Zdráhalová obsadila 18. místo.
Martina Sáblíková ve své rozjížďce vyhrála, ale nakonec to stačilo pouze na celkové čtvrté místo | Foto: Reuters

"Hodně lidí možná čeká, že teď budu smutná z toho, že to necinklo, ale já jsem hrozně spokojená. Potom, co mě v letošní sezoně v závodech provázelo i co se stalo měsíc před olympiádou, tak jsem ráda, že to dopadlo, jak to dopadlo," řekla Sáblíková novinářům. "Fakt se mi jelo nádherně. Nemůžu říct, že bych úplně někde udělala chybu, že mi nevyšel krok. To se samozřejmě stává, ale teď to tak nebylo," uvedla svěřenkyně trenéra Petra Nováka.

Šestinásobná mistryně světa a olympijská vítězka z Vancouveru na trojce Sáblíková, která startuje na svých pátých hrách, zajela v sedmé rozjížďce čas 4:00,34 a ujala se vedení. Následně ale Weidemannová jako první prolomila čtyřminutovou hranici, totéž se v závěrečné rozjížďce podařilo také Schoutenové s Lollobrigidaovou.

"Když jsem dojela, tak jsem byla spokojená, že budu nejhůře pátá. Samozřejmě jsem věděla, jaká jména startují po mně a jak letos jezdily. Ale když tam člověk sedí, tak doufá, že by to na medaili mohlo vyjít. Čeká, co se v závěru stane. Třeba Ragne Wiklundová poslední kolo úplně odešla. Člověk nikdy neví, co se stane," řekla Sáblíková.

Na bronz držitelka světového rekordu na této trati Sáblíková ztratila 1,7 sekundy, za vedoucí ženou Světového poháru Schoutenovou zaostala téměř o tři a půl sekundy. Nezopakovala tak třetí místo z prosincového závodu SP v Calgary, kdy se poprvé v sezoně probojovala na stupně vítězů.

Čtyřiatřicetiletá Sáblíková, která si v lednu při pádu v tréninku pořezala nohu, má z OH tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. Svou sbírku může rozšířit ve čtvrtek na pětce, kde obhajuje stříbro.

O pět let mladší Schoutenová překonala časem 3:56,93 olympijský rekord, který od roku 2002 držela Němka Claudia Pechsteinová, a získala premiérové olympijské zlato. Dosud měla na kontě jen bronz ze závodu s hromadným startem v Pchjongčchangu.

Pechsteinová, která tento měsíc oslaví padesátiny, dnes za Schoutenovou zaostala o více než 20 sekund a skončila na posledním 20. místě. Stala se nicméně první ženou, která se představila na osmých OH. Dosud se to podařilo pouze japonskému skokanovi na lyžích Noriakimu Kasaiovi.

O dvě příčky před německou veteránkou se umístila Zdráhalová, jež při prvním z plánovaných pěti startů pod pěti kruhy závod dobře rozjela, ale brzy začala zaostávat. Na vítězku nakonec ztratila přes 16 sekund.

Obhájkyně zlata Carlijn Achtereekteová obsadila sedmé místo, její krajanka a mistryně světa Antoinette de Jongová skončila ještě o příčku za ní.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:

Rychlobruslení, ženy - 3000 m: 1. Schoutenová (Niz.) 3:56,93, 2. Lollobrigidaová (It.) 3:58,06, 3. Weidemannová (Kan.) 3:58,64, 4. Sáblíková (ČR) 4:00,34, 5. Wiklundová (Nor.) 4:01,44, 6. M. Takagiová (Jap.) 4:01,77, 7. Achtereekteová 4:02,21, 8. De Jongová (obě Niz) 4:02,21, 9. Satová (Jap.) 4:03,40, 10. Lalenkovová (Rus.) 4:03,42, …18. Zdráhalová (ČR) 4:13,13.