Jel Kreuziger na olympiádě za Česko, nebo za Astanu?

Luděk Mádl Luděk Mádl
29. 7. 2012 13:55
Expert Lubor Tesař říká, že Kreuziger se držel nepsaných pravidel cyklistiky
Roman Kreuziger v barvách týmu Astana na Giru
Roman Kreuziger v barvách týmu Astana na Giru | Foto: Reuters

Londýn - Do cíle olympijského závodu v sobotu dorazil Roman Kreuziger jako patnáctý. Medaili nezískal mimo jiné proto, že se čelní skupina, v níž působil, nesnažila dojet uniknuvší dvojici závodníků, která si pak podělila zlato a stříbro.

Vedle Kolumbijce Urána se v tom úniku pohyboval i pozdější vítěz Vinokurov, závodící za Kazachstán. A také za stáj Astana, v níž působí i Kreuziger.

"Byli jsme tam z týmu (Astany) čtyři, i když jiné státy. Bylo by to neslušné, kdyby někdo z nás Vinokurova sjížděl," řekl po závodě Kreuziger.

A mnohým příznivcům české výpravy vytanula v hlavě myšlenka: Takže Kreuziger jel na olympiádě za Astanu, a ne za Česko?

Tesař: Kolegu z týmu nesjíždíte

Lubor Tesař, bronzový medailista v jednorázovém silničním závodu z MS 1993, vysvětluje Kreuzigerovo uvažování nepsanými cyklistickými pravidly.

"Lidem to možná může přijít trochu zvláštní, ale v cyklistice to takto prostě funguje. Na olympiádě jedete za svou zemi, ale po celou sezonu vás zaměstnává váš tým. Národní asociace v porovnání s týmy až takovou váhu nemají," říká Tesař.

"A v cyklistice prostě existuje nepsané pravidlo, že kolegu ze svého týmu, který je v úniku, nesjíždíte. Od toho v té skupině byli mnozí jiní, to oni se měli snažit uprchlíky dostihnout. Roman sám by z toho ostatně moc nevytěžil, kdyby skupina dojela pohromadě, ve spurtu by se asi neprosadil, to není jeho silná zbraň," říká Tesař.

Chytit ten správný únik...

Podle něj měl Kreuziger jedinou šanci: "Musel by se chytit toho klíčového úniku. Je to ale na trati trochu loterie. Nikdy nevíte, který z těch úniků se nakonec povede. A startovat do každého, to prostě nejde."

Jednorázový silniční závod jednotlivců proto podle Tesaře zhusta nevyhrává ten nejlepší. "Ale v tomhle konkrétním případu je to jiné, Vinokurov je jedním z nejlepších. Svoji aktuální sílu ukázal i letos na Tour, ten úspěch si zaslouží."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy