Hosszúová se na předchozích třech hrách medaile nedočkala. V Riu si ale doplavala už pro druhé zlato

ČTK ČTK
9. 8. 2016 6:49
Maďarská plavkyně Katinka Hosszúová se v sedmadvaceti letech na svých čtvrtých olympijských hrách dočkala svých prvních medailí. Zlato vybojovala v nedělním vítězství v dlouhé polohovce a triumfovala také na 100 metrů znak.
Katinka Hosszúová
Katinka Hosszúová | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Plavkyně Katinka Hosszúová vylovila z olympijského bazénu v Riu de Janeiro druhé zlato. Sedmadvacetiletá plavecká hvězda, která na předchozích třech hrách vyšla medailově naprázdno, dnes po nedělním vítězství v dlouhé polohovce triumfovala na 100 metrů znak.

Pětinásobná mistryně světa Hosszúová vyhrála v čase 58,45. O tři desetiny sekundy porazila Američanku Kathleen Bakerovou, o bronz se podělily Kanaďanka Kylie Masseová s Číňankou Fu Jüan-chuej. Úřadující mistryně světa Emily Seebohmová z Austrálie dohmátla až jako sedmá.

"Věděla jsem, že můžu vyhrát. Ale byla jsem docela unavená, takže jsem si říkala, že můžu skončit kdekoli mezi prvním a osmým místem," uvedla Hosszúová, jež věrna své přezdívce "Železná lady" absolvuje v Riu ještě několik startů.

Světové rekordy v pondělí odolaly

Pondělí na rozdíl od předchozích dnů na Olympijském stadionu vodních sportů nepřineslo nové světové rekordy. Nejblíže byl historickému maximu Američan Ryan Murphy, jenž vyhrál 100 m znak v rekordu her 51,97, kterým o pouhé tři setiny sekundy zaostal za výkonem Aarona Peirsola z roku 2009. Murphyho slavný krajan stanovil svůj světový rekord v době, kdy byly povoleny plavky z umělých materiálů.

Murphy prodloužil šestým zlatem vítěznou americkou šňůru na znakařské stovce, jež trvá od Atlanty 1996. Stříbro získal Číňan Sü Ťia-jü, bronz třicetiletý olympijský debutant David Plummer z USA.

Olympijský rekord padl

Jeho o jedenáct let mladší krajanka Lilly Kingová při premiéře pod pěti kruhy vyhrála závod na 100 m prsa. V novém olympijském rekordu 1:04,93 předčila o více než půl sekundy loňskou mistryni světa Julii Jefimovovou. Nad účastí čtyřiadvacetileté Rusky s dopingovou minulostí se dlouho vznášel otazník, definitivu startu získala teprve v pátek po verdiktu arbitrážního soudu CAS. Na třetím místě dohmátla Američanka Katie Meiliová.

Jefimovová plavala kromě soupeřek proti většině publika, které ji "vítalo" hlasitým bučením. Kvůli šestnáctiměsíčnímu distanci, který v roce 2014 dostala za pozitivní test na anabolický steroid dehydroepiandrosteron (DHEA), čelila také nepřátelskému chování plaveckých kolegyň.

Vítězka Kingová jí při oslavách v bazénu ruku nepodala a dala hlasitě najevo, co si o soupeřce myslí. "Tohle vítězství potvrzuje, že se dá závodit čistě, pouze díky tvrdé práci na tréninku a v posilovně. Je možné dostat se na vrchol a dělat to fér," řekla Kingová.

Jefimovová, jejíž sportovní budoucnost ohrožoval také letošní pozitivní test na meldonium, se v rozhovoru s novináři rozplakala. "Nemůžu říct, že jsem šťastná. Jsem ráda, že jsem mohla závodit. Nevím, kdy jsem naposledy pořádně spala. Za poslední měsíc určitě ne a zvlášť minulé tři týdny byly hrozné," řekla čtyřnásobná mistryně světa. "Chtěla jsem zlato, abych dokázala svým kritikům, že se mýlí. Proto mě tak mrzí, že se mi to nepovedlo," dodala.

Svou medailovou sbírku z olympijských her rozšířil o třetí zlato a celkově šestý cenný kov Sun Jang. Jako první Číňan v historii vyhrál závod na 200 m volný způsob, v němž byl druhý před čtyřmi lety v Londýně. Čtyřiadvacetiletý plavec už v Riu získal stříbro na dvojnásobné trati po porážce s Australanem Mackem Hortonem, jenž mu přes média vyčítal jeho dva roky starý dopingový prohřešek.

Sun Jang vyhrál v čase 1:44,65. S půlsekundovým odstupem byl druhý Jihoafričan Chad le Clos, bronz bral Američan Conor Dwyer.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy