Legendární Phelps už má 19. olympijské zlato. A to pro něj čtvrtá olympiáda teprve začíná

Kryštof Černovský
8. 8. 2016 10:01
Michael Phelps se dnes odpoledne vrhne do olympijského bazénu k prvním individuálním závodům. Už v neděli ale získal své 19. zlato ve štafetě na 4 x 100 metrů volným způsobem.
Michael Phelps se v Riu zúčastní již svých čtrtých her
Michael Phelps se v Riu zúčastní již svých čtrtých her | Foto: Reuters

Praha - Polohové závody na 200 a 400 metrů, 100 a 200 metrů motýlkem, závod na 200 metrů volným způsobem, štafety 4x100 metrů a 4x200 metrů rovněž volným způsobem a také 4x100 metrů polohově. Že by program plaveckých závodů olympiády v Riu? Ne, to je jen seznam disciplín, na kterých dokázal získat zlatou olympijskou medaili americký fenomén Michael Phelps, který je navíc v individuálních závodech dokázal všechny, s výjimkou zlata za 200 metrů volným způsobem, úspěšně obhájit.

Celkem tak má tato olympijská legenda, která se v Riu účastní již svých čtvrtých her, na svém kontě neuvěřitelných 19 zlatých medailí, ke kterým ještě dokázal přidat dvě stříbra a dva bronzy. Se ziskem 23 cenných kovů je tak nejúspěšnějším sportovcem olympijské historie, když na hrách v Londýně překonal ruskou gymnastku Larisu Latyninovou. Do světa velkých závodů se však dostal podstatně dříve.

Zlomem byly Atény

S plaváním začínal v sedmi letech, se sestrami prakticky vyrůstal u bazénu. Záhy zjistil, že je rychlejší než ostatní, což bylo způsobeno nejen jeho tréninkovou pílí, ale také jeho unikátně stavěným tělem, které jako by bylo přímo stvořeno k plavání. Při současné výšce 190 cm má Phelps rozpětí rukou neuvěřitelné dva metry, k tomu disponuje relativně krátkýma nohama, což zmenšuje odpor vody. Záběr oproti tomu zvětšují chodila o velikosti 50' a jeho údajně gumové klouby v kotnících.

Není proto divu, že se olympijská premiéra rodáka z Baltimoru konala už v australském Sydney v roce 2000, kde obsadil na 200metrové trati motýlkem páté místo a zároveň se stal nejmladším členem výběru USA za posledních osmašedesát let. V době konání her mu totiž bylo čerstvě patnáct let.

Hned v následující sezoně pak Phelps naplno ukázal, jaký obrovský talent v něm dřímá. Na mistrovství světa v japonské Fukuoce napravil své páté místo ze Sydney a na stejné trati bezpečně ovládl finále, navíc v novém světovém rekordu. O dva roky později se již stal nejzářivější hvězdou šampionátu v Barceloně, kde si vyplaval tři mistrovské tituly a celkem pětkrát přepisoval světový rekord.

Zlomovým okamžikem v kariéře mladého Američana však měly být až olympijské hry v Aténách v roce 2004, kam jel Phelps s cílem získat osm nejcennějších kovů, a překonat tak legendárního Marka Spitze, který získal na hrách v Mnichově 1972 sedm zlatých. Nakonec od toho nebyl daleko, po olympiádě se mu na krku houpalo dokonce osm medailí, těch za první místo však bylo "jen" šest. O čtyři roky později v Pekingu se ale již dočkal, na nejvyšším stupínku stál při šesti individuálních a dvou štafetových závodech a stal se nesmrtelným sportovním symbolem, který jen tak někdo určitě nepřekoná.

Chyběla motivace

Tím Phelps dosáhl všeho, čeho se dosáhnout dalo, a v následujícím období bylo samozřejmě těžké hledat dostatečnou motivaci pro další závodění. Poměrně velké nepříjemnosti mu způsobila fotka z večírku, na které byl zachycen při kouření marihuany. Na tři měsíce mu byla zakázána účast na závodech, a Phelps dokonce přemítal, zda neskončit úplně. Nakonec se rozhodl v kariéře pokračovat, na dalších dvou světových šampionátech vydoloval dalších třináct medailí, nicméně v bazénu již nepůsobil tak neporazitelně a konkurence, v čele s dalším Američanem Lochtem, mu začala bolestivě šlapat na paty.

Svůj profesionální sportovní život se tak Phelps rozhodl ukončit po londýnských hrách, kde i přes radost ze zisku osmnáctého zlata bylo znát, že má každodenního tréninku právě dost. "Je čas jít dál. Jsou i jiné věci, které bych chtěl ve svém životě dělat. A nejsem si jistý, že mezi ně patří zírání na černé čáry na dně bazénu čtyři hodiny denně,“ svěřil se tehdy americký plavec.

Přesto ve sportovním důchodu dlouho nevydržel. Po 628 dnech se opět objevil na startu závodu, další účast již proměnil ve vítězství, a přestože jeho comeback trochu zpomalil trest za řízení v opilosti, opět si letos v červnu vybojoval právo účastnit se nejvýznamnější sportovní akce. V Riu, kde byl vlajkonošem americké výpravy, svůj comeback korunoval 19. olympijským zlatem v štafetě na 4x100 metrů volně. To ale rozhodně není jeho poslední slovo; ještě bude vidět při závodech na 100 a 200 metrů motýlkem a rovněž při polohovém závodě, při kterém se opět uskuteční atraktivní souboj mezi ním a Lochtem.

Ať dopadne souboj jakkoliv, jméno Michaela Phelpse na startovní listině opět vyzdvihne plavání ze stínu jiných sportů a pravděpodobně znovu přiláká tisíce fanoušků, kteří by ho ani nesledovali. Bylo tomu tak po celou jeho dlouhou kariéru.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy