Bikerce Nash se nevedlo, v cross country dojela čtrnáctá

11. 8. 2012 15:28
Z vítězství se raduje Francouzka Bressetová, která trať zvládla za 1 hodinu 30 minut a 52 sekund. Druhá Němka Spitzová nabrala více než minutovou ztrátu, na bronz dosáhala Američanka Gouldová.
Kateřině Nash olympijský závod nesedl
Kateřině Nash olympijský závod nesedl | Foto: ČTK

Londýn - Česká cyklistka Kateřina Nash skončila v olympijském závodu horských kol na čtrnáctém místě.

Z triumfu se raduje třiadvacetiletá Francouzka Julie Bressetová, která zvítězila o více než minutu před druhou zkušenou Němkou Sabine Spitzovou a třetí Američankou Georgií Gouldovou.

Třetí ženě celkového pořadí letošního Světového poháru Nash závod, v němž toužila po medaili, na trati v Hadleigh Farm vůbec nesedl. Zpočátku se sice držela v popředí, ale po odjetí třetiny závodu na 29 kilometrů začala čím dál více ztrácet a propadala se výsledkovou listinou.

Vylepšené olympijské maximum, přesto zklamání

Její ztráta v cíli na vítěznou Bressetovou činila pět a půl minuty. Čtyřiatřicetiletá rodačka z Prachatic žijící v Kalifornii přesto vylepšila své umístění z Atlanty, kde při premiéře horských kol skončila devatenáctá, i české maximum. To dosud držela další bývalá lyžařka Kateřina Neumannová, která v roce 1996 skončila hned před ní osmnáctá.

"Dala jsem tomu dnes všechno a dala jsem tomu všechno poslední dva měsíce. Neměla jsem defekt, neudělala jsem žádnou chybu, takže jsem obrovsky zklamaná. Ale člověk nemůže udělat víc, než tomu dát maximum," řekla Nash po dojezdu novinářům.

Loňská vítězka Světového poháru Bressetová, jež letos skončila v seriálu za Nash o čtyři body čtvrtá, rozložila z třicetičlenného startovního pole síly nejlépe. Od začátku kontrolovala dění v čele a od poloviny závodu se zbytku pelotonu vzdalovala. Její náskok v cíli před druhou Spitzovou činil více než minutu.

Dramatický boj o stříbro

Boj o stříbro vyšel lépe veteránce Spitzové. Čtyřicetiletá držitelka bronzu z olympiády 2004 a obhájkyně zlata z Pekingu zvládla nejlépe start a těsný náskok, který si v průběhu závodu vybojovala na Gouldovou, dokázala udržet až do cíle.

Trpké vystoupení si protrpělo hned několik favoritek. Norská legenda a vítězka z Atén Gunn-Rita Dahleová-Flesjaaová měla brzy pád a ze závodu ještě před jeho polovinou odstoupila. Až 24. příčka zbyla na Kanaďanku Emily Battyovou, která se zranila v tréninku tři dny před závodem a jela s nalomeným žebrem. S nejvyššími ambicemi startovala také její krajanka Catharine Pendrelová. Vítězka Světového poháru skončila ale přes nadějně rozjetý závod devátá.