Problém s kolektivní vinou? Ne, v Rusku se kolektivně dopovalo, říká český bojovník s dopingem

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
22. 7. 2016 6:05
Naděje ruských atletů na start na olympijských hrách v Rio de Janeiru definitivně zhasla. Stále však není jisté, zda budou vyloučeni všichni ruští sportovci. Pro tuto nejradikálnější variantu by byl i šéf českého boje s dopingem Jan Chlumský. "Doping je tam rozšířen natolik, že nevidím jinou možnost. Problém s kolektivní vinou v tomto konkrétním případě nemám," říká vedoucí úseku dopingových kontrol a monitoringu Českého antidopingového výboru.
O olympiádu přijde také světová rekordmanka Jelena Isinbajevová.
O olympiádu přijde také světová rekordmanka Jelena Isinbajevová. | Foto: ČTK

A.cz: Jaký je váš názor na princip kolektivní viny?

Podle mého je tady termín "kolektivní vina" dost kontroverzní. V Rusku se totiž kolektivně dopovalo. Obě komise, které se případem zabývaly, potvrdily, že tady šlo o státem řízený podvodný dopingový systém. Jaké procento atletů tam skutečně podvádělo, zatím nevíme, nějaká jména už ale známe. Krom toho, když se podíváme do historických dopingových listin napříč sporty, v nich se to ruskými sportovci jen hemží. Odhaleni byli až tehdy, kdy vyjeli mimo Rusko, kde nebyli chráněni a nemohli manipulovat se vzorky. Zpochybňovat tady nárok plošného trestu by nebylo správné.

Jste tedy pro to, aby byli z Ria vyloučeni všichni ruští sportovci?

Neříká se mi to lehce, ale ano. Doping je tam plošně tak rozšířen, že by to měl být nezbytný krok.

Máte vědomost o tom, jak probíhala mechanika ruského dopingu?

Ještě jsem si nenastudoval celou stostránkovou zprávu, je ale evidentní, že v Rusku docházelo k manipulaci a účelovým výměnám vzorků. Měnily se i samotné výsledky, které udaly přístroje.

Jak je možné, že se tento podvod neprovalil dřív? Muselo o tom hodně lidí vědět.

To je opravdu "obdivuhodné". Všichni spolu museli, jak se říká, držet basu. Sami sportovci z toho určitě měli i velké příjmy, takže proč by to někde prozrazovali. Došlo k tomu až teď, ale to na věci nic nemění.

Problém dopingu se Ruska týká od dob Sovětského svazu. Čím si to vysvětlujete? Jsou tam špatné systémy kontrol, nebo je Rusko prostě víc náchylné ke korupci?

Takhle striktně bych to asi neřekl. Sklony k dopování tam ale historicky dány jsou. Na sportovce je vyvíjen tlak finanční, ale taky tlak státního orgánu na zvýšení prestiže Ruska, které v různých obdobích různě upadá. V globále je to několik faktorů, které pomohly vytvořit tento obludný systém státem řízeného dopingu.

Prošetřuje WADA, jestli proces kontrol v jednotlivých zemích funguje?

Kontroluje. A poměrně dost důsledně. Bedlivě hlídá zejména laboratoře, ty musí minimálně jednou ročně v náročném procesu kompletně zdokumentovat systém analýzy všech kontrolních vzorků. Ten je prošetřen a následně se rozhodne, zda si laboratoř udrží svou akreditaci. Aby ale pracovníci WADA sami chodili s lupou a baterkou někde po kancelářích, slídili tam po zdech nebo skrytými kamerami zjišťovali, zda se tam nedějí podvody... To asi nikdo nechce.

MOV navrhl na příští rok speciální zasedání k boji s dopingem. Co je podle vás v rámci kontrol třeba zdokonalit?

Přímo v kontrolách je těžké vůbec něco zdokonalit. Tam jsou už teď ta pravidla tak přísná, že si další změny moc představit neumím. Samozřejmě ale nějaké úpravy přijdou. Bude kladen větší důraz na neanalytické zjišťování dopingu. Místa pobytu sportovců se mapují důkladně, ale někteří je stále dovedou obcházet.

V Rusku to ale nejspíš bude chtít radikálnější změny než pouze kosmetické úpravy...

Tam ano. Bude to chtít vyměnit komplet celou garnituru té ruské antidopingové agentury i ministerstva sportu. Musí zakázat sportovcům ukrývat se v nějakých vojenských táborech a zakazovat přístup komisařům. Jenom takhle mohou zase nastolit férový a transparentní systém.

 

Právě se děje

Další zprávy