Známe Vettelovo tajemství. Jsou to pneumatiky

Sport Sport
16. 10. 2012 11:05
I když mají všichni piloti F1 stejné gumy, ne každý s nimi umí dobře hospodařit.
Sebastian Vettel v Koreji dokázal, že už je zase jedničkou F1.
Sebastian Vettel v Koreji dokázal, že už je zase jedničkou F1. | Foto: Red Bull Racing - Mark Thompson/Getty Images

Jongam, Praha -  Značky Pirelli je monopolním dodavatelem pneumatik pro závody formule, takže všichni jezdci bez rozdílu týmů a pořadí dostávají stejné směsi. Přesto právě pneumatikám vděčí Sebastian Vettel za třetí vítězství v řadě, kterého dosáhl v neděli ve Velké ceně Koreje.

Samozřejmě, důležitou roli hraje také jeho monopost Red Bull a hlavně geniální konstruktér Adrian Newey. Ale všechna jeho snaha by vyšla vniveč, pokud by obhájce titulu nedokázal tak skvěle hospodařit s obutím.

Jemnost versus agresivita

Vettelův styl je totiž sice ostrý, ale ne přehnaně agresivní. Zatímco Lewis Hamilton se žene do každé zatáčky bezhlavě a často pak probrzdí, německý jezdec dokáže jezdit uváženě. Dokázal to právě v Jongamu, kde mu hrozila katastrofa.

V závěru Grand Prix měl sice před svými pronásledovateli velký náskok, ale do sluchátek náhle zazněla neuvěřitelná zpráva: „Sebastiane, pozor, pravá přední pneumatika je ve velmi špatném stavu. Hrozí, že bez varování exploduje!“

Vettel dokázal svoje mistrovství, když s vozem v takovém stavu zajel ještě svoje nejrychlejší kolo. „Pneuamatiky se optimálně zahřívají asi tak po dvaceti ujetých kolech, proto to zrychlení,“ řekl jako by nic 25letý šampion.

Bude se dařit i v Indii?

Právě v Koreji se v plném světle rozdíl mezi ním a Hamiltonem. Zatímco Vettel i s gumou v posledním stádiu životnosti v pohodě dojel do cíle, pilot McLarenu musel nakonec potřetí do boxů a tím se propadl až na desáté místo.

„V celém poli jsme viděli mnoho zajímavých soubojů, ve kterých hrály roli rozdílné strategie. Nejvýraznější zátěž zažívala pravá přední pneumatika. Konec závodu byl klíčový, ale Vettel se s tím popral perfektně,“ potvrdil Paul Hembery, sportovní ředitel Pirelli.

Svoji sérii tří vítězství může Vettel natáhnout už příští víkend v Indii, kde před rokem vyhrál premiérovou Grand Prix na okruhu Buddh.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Bývalý katalánský vicepremiér Junqueras dostal za referendum o nezávislosti 13 let vězení

Španělský nejvyšší soud v pondělí vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní referendum o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Ke 13 letům odsoudil bývalého vicepremiéra regionální vlády Oriola Junquerase, jemuž ale hrozilo až 25 let. Informují o tom místní média.

Jde o bezprecedentní verdikt v novodobé španělské historii a po celém Katalánsku se kvůli němu chystají protesty.

Další exministři katalánské vlády dostali tresty vězení v trvání od 10 do 12 let. Odsouzení dostali mírnější tresty, než požadovala prokuratura, protože podle soudu neusilovali o nezávislost regionu na severovýchodě Španělska podněcováním k násilí.

Další zprávy