Známe Vettelovo tajemství. Jsou to pneumatiky

Sport Sport
16. 10. 2012 11:05
I když mají všichni piloti F1 stejné gumy, ne každý s nimi umí dobře hospodařit.
Sebastian Vettel v Koreji dokázal, že už je zase jedničkou F1.
Sebastian Vettel v Koreji dokázal, že už je zase jedničkou F1. | Foto: Red Bull Racing - Mark Thompson/Getty Images

Jongam, Praha -  Značky Pirelli je monopolním dodavatelem pneumatik pro závody formule, takže všichni jezdci bez rozdílu týmů a pořadí dostávají stejné směsi. Přesto právě pneumatikám vděčí Sebastian Vettel za třetí vítězství v řadě, kterého dosáhl v neděli ve Velké ceně Koreje.

Samozřejmě, důležitou roli hraje také jeho monopost Red Bull a hlavně geniální konstruktér Adrian Newey. Ale všechna jeho snaha by vyšla vniveč, pokud by obhájce titulu nedokázal tak skvěle hospodařit s obutím.

Jemnost versus agresivita

Vettelův styl je totiž sice ostrý, ale ne přehnaně agresivní. Zatímco Lewis Hamilton se žene do každé zatáčky bezhlavě a často pak probrzdí, německý jezdec dokáže jezdit uváženě. Dokázal to právě v Jongamu, kde mu hrozila katastrofa.

V závěru Grand Prix měl sice před svými pronásledovateli velký náskok, ale do sluchátek náhle zazněla neuvěřitelná zpráva: „Sebastiane, pozor, pravá přední pneumatika je ve velmi špatném stavu. Hrozí, že bez varování exploduje!“

Vettel dokázal svoje mistrovství, když s vozem v takovém stavu zajel ještě svoje nejrychlejší kolo. „Pneuamatiky se optimálně zahřívají asi tak po dvaceti ujetých kolech, proto to zrychlení,“ řekl jako by nic 25letý šampion.

Bude se dařit i v Indii?

Právě v Koreji se v plném světle rozdíl mezi ním a Hamiltonem. Zatímco Vettel i s gumou v posledním stádiu životnosti v pohodě dojel do cíle, pilot McLarenu musel nakonec potřetí do boxů a tím se propadl až na desáté místo.

„V celém poli jsme viděli mnoho zajímavých soubojů, ve kterých hrály roli rozdílné strategie. Nejvýraznější zátěž zažívala pravá přední pneumatika. Konec závodu byl klíčový, ale Vettel se s tím popral perfektně,“ potvrdil Paul Hembery, sportovní ředitel Pirelli.

Svoji sérii tří vítězství může Vettel natáhnout už příští víkend v Indii, kde před rokem vyhrál premiérovou Grand Prix na okruhu Buddh.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy