Známe Vettelovo tajemství. Jsou to pneumatiky

Sport Sport
16. 10. 2012 11:05
I když mají všichni piloti F1 stejné gumy, ne každý s nimi umí dobře hospodařit.
Sebastian Vettel v Koreji dokázal, že už je zase jedničkou F1.
Sebastian Vettel v Koreji dokázal, že už je zase jedničkou F1. | Foto: Red Bull Racing - Mark Thompson/Getty Images

Jongam, Praha -  Značky Pirelli je monopolním dodavatelem pneumatik pro závody formule, takže všichni jezdci bez rozdílu týmů a pořadí dostávají stejné směsi. Přesto právě pneumatikám vděčí Sebastian Vettel za třetí vítězství v řadě, kterého dosáhl v neděli ve Velké ceně Koreje.

Samozřejmě, důležitou roli hraje také jeho monopost Red Bull a hlavně geniální konstruktér Adrian Newey. Ale všechna jeho snaha by vyšla vniveč, pokud by obhájce titulu nedokázal tak skvěle hospodařit s obutím.

Jemnost versus agresivita

Vettelův styl je totiž sice ostrý, ale ne přehnaně agresivní. Zatímco Lewis Hamilton se žene do každé zatáčky bezhlavě a často pak probrzdí, německý jezdec dokáže jezdit uváženě. Dokázal to právě v Jongamu, kde mu hrozila katastrofa.

V závěru Grand Prix měl sice před svými pronásledovateli velký náskok, ale do sluchátek náhle zazněla neuvěřitelná zpráva: „Sebastiane, pozor, pravá přední pneumatika je ve velmi špatném stavu. Hrozí, že bez varování exploduje!“

Vettel dokázal svoje mistrovství, když s vozem v takovém stavu zajel ještě svoje nejrychlejší kolo. „Pneuamatiky se optimálně zahřívají asi tak po dvaceti ujetých kolech, proto to zrychlení,“ řekl jako by nic 25letý šampion.

Bude se dařit i v Indii?

Právě v Koreji se v plném světle rozdíl mezi ním a Hamiltonem. Zatímco Vettel i s gumou v posledním stádiu životnosti v pohodě dojel do cíle, pilot McLarenu musel nakonec potřetí do boxů a tím se propadl až na desáté místo.

„V celém poli jsme viděli mnoho zajímavých soubojů, ve kterých hrály roli rozdílné strategie. Nejvýraznější zátěž zažívala pravá přední pneumatika. Konec závodu byl klíčový, ale Vettel se s tím popral perfektně,“ potvrdil Paul Hembery, sportovní ředitel Pirelli.

Svoji sérii tří vítězství může Vettel natáhnout už příští víkend v Indii, kde před rokem vyhrál premiérovou Grand Prix na okruhu Buddh.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Gazdík odvolal kvůli chybám v hospodaření ředitelku Cermatu Kleňhovou

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou. Rozhodl se tak kvůli nespokojenosti s fungováním organizace, jeho pomalosti a neefektivitě hospodaření. Kontrola ministerstva financí podle něj zjistila v Cermatu závažné nedostatky. Ministr to v úterý řekl novinářům. Kleňhová skončí ve funkci k úternímu dni a od 25. května bude řízením Cermatu pověřen ministrův náměstek Milan Štábl. Na pozici ředitele či ředitelky organizace vypíše ministerstvo výběrové řízení. Cermat je příspěvkovou organizací ministerstva školství.

Kleňhová nastoupila do čela Cermatu od června 2018 za bývalého ministra školství Roberta Plagy (za ANO). Předchozího ředitele Cermatu Jiřího Zíku vystřídala poté, co ho Plaga odvolal z funkce kvůli chybám v maturitních a přijímacích testech. Kleňhová se měla ujmout funkce původně až od prosince 2018. Do čela Cermatu byla vybrána v konkurzu na podzim 2017 za ministra školství Stanislava Štecha (za ČSSD).

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Soud potrestal muže za vyhrožování bombou na Hradě podmínkou

Sedmatřicetiletého muže z Jablonecka, který začátkem letošního ledna hrozil odpálením bomby v areálu Pražského hradu, potrestal soud za šíření poplašné zprávy sedmiměsíční podmínkou. Policie o tom v úterý informovala na twitteru. Hrozily mu až tři roky vězení.

Muž, který se představil jako "Král světa", vyhrožoval v úterý 4. ledna odpálením výbušného zařízení na Hradě na tísňové lince 158. Policisté museli historické sídlo českých králů a prezidentů vpodvečer předčasně uzavřít. Ještě téhož dne kriminalisté podezřelého zadrželi a o několik dní později obvinili z šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy