V Manoru úřaduje nucený správce, tým formule 1 je před bankrotem

Radek Vičík Radek Vičík
6. 1. 2017 13:00
Stáj formule 1 Manor čelí velkým finančním obtížím a není vyloučeno, že nenastoupí do letošního ročníku světového šampionátu.
Týmu Manor hrozí, že v blížící se sezoně vypadne z kolotoče Grand Prix formule 1.
Týmu Manor hrozí, že v blížící se sezoně vypadne z kolotoče Grand Prix formule 1. | Foto: Reuters

Banbury - Týmu formule 1 Manor docházejí peníze a v továrně v britském Banbury začne úřadovat nucený správce. Uvedla to televize Sky Sports s tím, že reálně hrozí krach.

Tým dříve vlastněný ruským oligarchou Nikolajem Fomenkem platí od roku 2015 britský manažer v energetice Stephen Fitzpatrick. Ten ale nyní požádal společnost FRP Advisory, aby se ujala role nuceného správce.

Pokračují snahy najít kupce tak, aby tým mohl v letošní sezoně zasáhnout do světového šampionátu, ale dosavadní jednání s celou řadou investorů nevedla k žádné dohodě. Podle britských médií byl mezi zájemci i Ron Dennis, zakladatel týmu McLaren, jenž nedávno po zásahu majoritních akcionářů přišel o místo ředitele holdingu.

Zdroj Sky Sports přímo z týmu říká, že by měla jít do konkurzu firma Just Racing Services Limited provozující vlastní tým F1. O práci by tak přišly na dvě stovky lidí. Držitel práv na účast v seriálu, Manor Grand Prix Racing Limited, je dál na prodej.

Krach dalšího týmu po Caterhamu či Super Aguri může být pro nového držitele marketinkových práv F1 - americkou Liberty Media - pádným argumentem pro zavedení nákladového stropu pro stáje formule 1.

Manor v sezoně 2016 skončil na posledním dvanáctém místě v Poháru konstruktérů, když se Sauberem prohrál o jediný bod. Tím ale ztratil podíl na milionech dolarů, které si nejlepších desítka týmů rok co rok rozděluje.

Manor je nástupce původního týmu Virgin, jenž do F1 vstoupil v sezoně 2010 a pak pokračoval jako Marussia. Za sedm sezon stáj získala dohromady jen tři body. V říjnu 2014 v monopostu Marussia těžce havaroval francouzský pilot Jules Bianchi, jenž půl roku poté podlehl mozkovému traumatu.

Loňský jezdec Manoru Pascal Wehrlein našel místo u Sauberu, jeho kolega Esteban Ocon zamířil do Force India.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy