V Manoru úřaduje nucený správce, tým formule 1 je před bankrotem

Radek Vičík Radek Vičík
6. 1. 2017 13:00
Stáj formule 1 Manor čelí velkým finančním obtížím a není vyloučeno, že nenastoupí do letošního ročníku světového šampionátu.
Týmu Manor hrozí, že v blížící se sezoně vypadne z kolotoče Grand Prix formule 1.
Týmu Manor hrozí, že v blížící se sezoně vypadne z kolotoče Grand Prix formule 1. | Foto: Reuters

Banbury - Týmu formule 1 Manor docházejí peníze a v továrně v britském Banbury začne úřadovat nucený správce. Uvedla to televize Sky Sports s tím, že reálně hrozí krach.

Tým dříve vlastněný ruským oligarchou Nikolajem Fomenkem platí od roku 2015 britský manažer v energetice Stephen Fitzpatrick. Ten ale nyní požádal společnost FRP Advisory, aby se ujala role nuceného správce.

Pokračují snahy najít kupce tak, aby tým mohl v letošní sezoně zasáhnout do světového šampionátu, ale dosavadní jednání s celou řadou investorů nevedla k žádné dohodě. Podle britských médií byl mezi zájemci i Ron Dennis, zakladatel týmu McLaren, jenž nedávno po zásahu majoritních akcionářů přišel o místo ředitele holdingu.

Zdroj Sky Sports přímo z týmu říká, že by měla jít do konkurzu firma Just Racing Services Limited provozující vlastní tým F1. O práci by tak přišly na dvě stovky lidí. Držitel práv na účast v seriálu, Manor Grand Prix Racing Limited, je dál na prodej.

Krach dalšího týmu po Caterhamu či Super Aguri může být pro nového držitele marketinkových práv F1 - americkou Liberty Media - pádným argumentem pro zavedení nákladového stropu pro stáje formule 1.

Manor v sezoně 2016 skončil na posledním dvanáctém místě v Poháru konstruktérů, když se Sauberem prohrál o jediný bod. Tím ale ztratil podíl na milionech dolarů, které si nejlepších desítka týmů rok co rok rozděluje.

Manor je nástupce původního týmu Virgin, jenž do F1 vstoupil v sezoně 2010 a pak pokračoval jako Marussia. Za sedm sezon stáj získala dohromady jen tři body. V říjnu 2014 v monopostu Marussia těžce havaroval francouzský pilot Jules Bianchi, jenž půl roku poté podlehl mozkovému traumatu.

Loňský jezdec Manoru Pascal Wehrlein našel místo u Sauberu, jeho kolega Esteban Ocon zamířil do Force India.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Portugalský parlament schválil eutanazii i asistovanou sebevraždu

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat.

Portugalský parlament, Shromáždění republiky, dnes debatoval o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválil všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy