V Manoru úřaduje nucený správce, tým formule 1 je před bankrotem

Radek Vičík Radek Vičík
6. 1. 2017 13:00
Stáj formule 1 Manor čelí velkým finančním obtížím a není vyloučeno, že nenastoupí do letošního ročníku světového šampionátu.
Týmu Manor hrozí, že v blížící se sezoně vypadne z kolotoče Grand Prix formule 1.
Týmu Manor hrozí, že v blížící se sezoně vypadne z kolotoče Grand Prix formule 1. | Foto: Reuters

Banbury - Týmu formule 1 Manor docházejí peníze a v továrně v britském Banbury začne úřadovat nucený správce. Uvedla to televize Sky Sports s tím, že reálně hrozí krach.

Tým dříve vlastněný ruským oligarchou Nikolajem Fomenkem platí od roku 2015 britský manažer v energetice Stephen Fitzpatrick. Ten ale nyní požádal společnost FRP Advisory, aby se ujala role nuceného správce.

Pokračují snahy najít kupce tak, aby tým mohl v letošní sezoně zasáhnout do světového šampionátu, ale dosavadní jednání s celou řadou investorů nevedla k žádné dohodě. Podle britských médií byl mezi zájemci i Ron Dennis, zakladatel týmu McLaren, jenž nedávno po zásahu majoritních akcionářů přišel o místo ředitele holdingu.

Zdroj Sky Sports přímo z týmu říká, že by měla jít do konkurzu firma Just Racing Services Limited provozující vlastní tým F1. O práci by tak přišly na dvě stovky lidí. Držitel práv na účast v seriálu, Manor Grand Prix Racing Limited, je dál na prodej.

Krach dalšího týmu po Caterhamu či Super Aguri může být pro nového držitele marketinkových práv F1 - americkou Liberty Media - pádným argumentem pro zavedení nákladového stropu pro stáje formule 1.

Manor v sezoně 2016 skončil na posledním dvanáctém místě v Poháru konstruktérů, když se Sauberem prohrál o jediný bod. Tím ale ztratil podíl na milionech dolarů, které si nejlepších desítka týmů rok co rok rozděluje.

Manor je nástupce původního týmu Virgin, jenž do F1 vstoupil v sezoně 2010 a pak pokračoval jako Marussia. Za sedm sezon stáj získala dohromady jen tři body. V říjnu 2014 v monopostu Marussia těžce havaroval francouzský pilot Jules Bianchi, jenž půl roku poté podlehl mozkovému traumatu.

Loňský jezdec Manoru Pascal Wehrlein našel místo u Sauberu, jeho kolega Esteban Ocon zamířil do Force India.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy