Peška zradily brzdy. Spadl, ale i tak získal body

SportPlus
10. 6. 2007 14:49
Barcelona - Český motocyklista Lukáš Pešek podruhé za sebou v MS silničních motocyklů spadl, v Barceloně však i tak dokázal bodovat. Uvnitř: GALERIE
Start Velké ceny Katalánska třídy do 125 ccm. Lukáš Pešek (č. 52) je na sedmém místě. | Foto: Reuters

Příčinou pádu tentokrát nebyla čistě jezdecká chyba, ale technické problémy jeho motocyklu Derbi.

Na rozdíl od předchozího závodu v Mugellu totiž dokázal na svoji Derbi znovu nasednout a dojet si pro tři body. V Barceloně vyhrál Japonec Tomojoši Kojama na KTM.

V celkovém hodnocení šampionátu si pražský rodák s 94 body drží třetí příčku. Vedoucí Gábor Talmacsi má 115 bodů, druhý Hector Faubel zůstal na 102 bodech.

Pešek se krátce po startu dostal na čtvrté místo za vedoucím triem jezdců stáje Bancaja Aspar na Apriliích.

Ve druhém kole šel k zemi smolař Mattia Pasini. Ital se pak vrhl na svoji Aprilii, do které začal zuřivě kopat. Stroj ho totiž již poněkolikáté v této sezoně zradil. Tentokrát se mu náhle zadřel motor a motorka nešťastného Itala katapultovala do vzduchu.

• Vše pro sázkaře
    Inforamce a tipy expertů BettingCentra

V čele se držela vyrovnaná osmičlenná skupinka, v níž Pešek jezdil na třetím až pátém místě. Zatímco vedoucí Aprilie byly rychlejší na rovinkách, český závodník zase získával v zatáčkách.

Dramatický finiš závodu ve třídě do 125 ccm ve Velké ceny Katalánska. Zleva vítězný Tomojoši Kojama na KTM, druhý Gábor Talmacsi s Aprilií a třetí Randy Krummenacher na KTM. | Foto: Reuters

Pešek si profesorky držel čtvrté místo a čekal na chyby soupeřů jedoucích před ním. V 11. kole předjel Gábora Tamacsiho a okamžitě začal útočit na druhého Hectora Faubela. Toho za necelé kolo předjel a jal se do stíhání vedoucího Sergia Gadey.

Pořadí se však měnilo jako písek v přesýpacích hodinách a rázem byl v čele Talmacsi a třetí Gadea - Pešek si udržel druhé místo.

Deset kol před koncem se tovární pilot Derbi dostal dokonce do vedení. Jenže stačilo jedno projetí cílovou rovinkou a byl záhy čtvrtý. A takových změn přišlo v závěrečných kolech ještě hodně.

Čtyři kola před koncem se však Pešek dostal do problémů a v zatáčce poslal k zemi i Faubela. "Přijel jsem do zatáčky, když mi náhle vyměkla brzda. Byl jsem příliš rychlý a vzal jsem s sebou i Faubela," uvedl český jezdec ve vysílání České televize.

"Problémy se začaly projevovat od půlky závodu. Kolo co kolo to bylo horší a horší. Asi byly brzdy přehřáté," dodal.

Na rozdíl od Španěla dokázal na svoji motorku nasednout. Závěrečná stíhací jízda mu vynesla tři body.

Hned po závodě Pešek zamířil za Faubelem. "Byla to moje chyba. Šel jsem se mu omluvit a vše vysvětlil. Myslím, že je to mezi námi zase OK," řekl Pešek.

Souboj o vítězství vyšel stáji KTM. Z prvního triumfu v kariéře se radoval Japonec Tomojoši Kojama před Maďarem Talmacsim na Aprilii a stájovým kolegou z KTM Randy Krummenacherem ze Švýcarska.

"Ve skupině to byla velká taktika. Tři jezdci týmu Aspar a dva z KTM. Já jsem tam byl sám. Šampionát je stále těžší a těžší," hodnotil Lukáš Pešek situaci v mistrovství světa.

V kubatuře do 250 ccm se radoval domácí Jorge Lorenzo na Aprilii, který si tak napravil chuť po pádu v Mugellu. Druhý byl Alex de Angelis se stejným strojem a třetí Andrea Dovizioso na Hondě.

Švýcar Thomas Lüthi z české stáje Emmi Caffé Latté s Aprilií obsadil čtvrtou příčku. Český jezdec Karel Abraham na stroji stejné značky dojel na čtrnáctm místě.

Finiš Velké ceny Katalánska ve třídě MotoGP. Z vítězství se radoval Casey Stoner na Ducati. | Foto: Reuters

Na rozdíl od Peška měl štěstí, protože v samém závěru kole spadli Espargado a West a český mladík ze 16. příčky rázem poskočil na bodované umístění.

Podnik MotoGP byl dramatický do samotného závěru. Z vítězství se na cílové čáře radoval lídr šampionátu Casey Stoner na Ducati. Australan o pouhých 69 setin vteřin předčil Yamahu Valentina Rossiho.Třeti byl k radosti více než 110 tisíc diváků domácí Dani Pedrosa na Hondě.

Pokračuje trápení obhájce titulu Nicka Haydena. Americký kolega Pedrosy obsadil až jedenácté místo.

Výsledky:
Do 125 ccm:
1. Kojama (Jap./KTM) 41:06,339, 2. Talmácsi (Maď./Aprilia) -0,049, 3. Krummenacher (Švýc./KTM) -0,131, 4. Gadea (Šp./Aprilia) -0,500, 5. Espargaro (Šp./Aprilia) -2,081, 6. Smith (Brit./Honda) -4,792, 7. Corsi (It./Aprilia) -16,840, 8. Olive (Šp./Aprilia) -16,910, 9. Bradl (Něm./Aprilia) -16,919, 10. Ranseder (Rak./Derbi) -16,922, ...13. Pešek (ČR/Derbi) -17,263.
Průběžné pořadí (po 7 z 17 závodů):
1. Talmácsi 115, 2. Faubel (Šp./Aprilia) 102, 3. Pešek 94, 4. Corsi 80, 5. Gadea 79, 6. Kojama 68.
Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 40:51,620, 2. De Angelis (San Mar./Aprilia) -3,194, 3. Dovizioso (It./Honda) -10,596, 4. Lüthi (Švýc./Aprilia) -17,100, 5. Bautista (Šp./Aprilia) -20,298, 6. Kallio (Fin./KTM) -20,566, 7. H. Aojama (Jap./KTM) -20,615, 8. Barberá (Šp./Aprilia) -23,584, 9. Simoncelli (It./Gilera) -36,703, 10. Simon (Šp./Honda) -36,767, ...14. Abraham (ČR/Aprilia) 1:11,868.
1. Lorenzo 153, 2. Dovizioso 117, 3. De Angelis 115, 4. Bautista 100, 5. Barberá 71, 6. Lüthi 56, ...21. Abraham 7.
MotoGP:
1. Stoner (Austr./Ducati) 43:16,907, 2. Rossi (It./Yamaha) -0,069, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -0,390, 4. Hopkins (USA/Suzuki) -7,814, 5. De Puniet (Fr./Kawasaki) -17,853, 6. Capirossi (It./Ducati) -19,409, 7. Vermeulen (Austr./Suzuki) -19,495, 8. Barros (Braz./Ducati) -24,862, 9. Melandri (It./Honda) -24,963, 10. Edwards (USA/Yamaha) -35,348.
Průběžné pořadí (po 7 z 18 závodů): 1. Stoner 140, 2. Rossi 126, 3. Pedrosa 98, 4. Melandri 75, 5. Vermeulen 72, 6. Hopkins 72.