Stačil jeden prudký pohyb a Salač musel závod v Německu ukončit kvůli bolestem zad

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 19. 6. 2022 14:42
Český jezdec Filip Salač nebodoval ve druhém závodu třídy Moto2 po sobě. Velkou cenu Německa nedokončil, protože kvůli bolestem zad zajel předčasně do boxů.
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC Německa 2022
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC Německa 2022 | Foto: Gresini Racing

Salač se po startu ze šesté řady zařadil na svém oblíbeném Sachsenringu do boje o body, jenže od sedmého kola začal postupný propad.

O dalších pět okruhů později už byl znovu na dohled top 15. Ale to byl vrchol jeho snažení, protože 10 kol před koncem český jezdec zajel do boxů a Grand Prix pro něj skončila.

"Ze své jízdy jsme měl dobrý pocit, což se ukázalo v prvním kole. Ale pak jsem dostal v první zatáčce highsider. Abych se vyhnul havárii, udělal jsem náhlý pohyb, který mi způsobil obrovskou bolest v zádech. Nebyl jsem schopen jet a mačkat brzdy. Je mi to opravdu líto, ale zkusíme to znovu v Assenu," popsal Slaač v tiskové zprávě svého týmu Gresini Racing problémy se zády, které ho donutily závod vzdát

S nulou odjel ze Sachsenringu i lídr šampionátu Celestino Vietti. Italský jezdec tak vede už jen o 12 bodů před Japoncem Aiem Ogurou.

Pro své druhé vítězství v sezoně si dojel španělský závodník Augusto Fernandez, který o více než devět vteřin ujel skupině pronásledovatelů, z nichž byl v cíli nejdříve další Španěl Pedro Acosta, třetí příčku získal Sam Lowes z Británie.

V elitní kategorii si Fabio Quartararo vítězstvím číslo 12 v MotoGP posílil naděje na obhajobu titulu. Francouz ve službách Yamahy zvítězil před krajanem Johannem Zarcem v sedle Ducati. Quartararo  nejbližší pronásledovatel Aleix Espargaro ze Španělska s Aprilií byl na zakroucené německé trati čtvrtý, když nestačil na jezdce Ducati Jacka Millera.

V nejnižší třídě Moto3 se v polovině sezony opět zdramatizoval boj o vedení. V Německu vyhrál španělský jezdec Itan Guevara se strojem GasGas. Ten tak snížil na 13 bodů náskok svého krajana Sergia Garcii, který dojel třetí. Druhé místo vybojoval další uchazeč o titul, Dennis Foggia z Itálie.

Velká cena Německa, závod mistrovství světa silničních motocyklů na Sachsenringu:

Moto3: 1. Guevara (Šp./GasGas) 39:14,946, 2. Foggia (It./Honda) -4,853, 3. García (Šp./GasGas) -4,964, 4. Sasaki (Jap./Husqvarna) -5,941, 5. Suzuki (Jap./Honda) -9,081, 6. Holgado (Šp./KTM) -12,826.

Průběžné pořadí (po 10 z 20 závodů): 1. García 166 b., 2. Guevara 159, 3. Foggia 115, 4. Masiá (Šp./KTM) 107, 5. Öncü (Tur./KTM) 91, 6. Sasaki 88.

Moto2: 1. Augusto Fernández 39:44,019, 2. Acosta (oba Šp./Kalex) -7,704, 3. Lowes (Brit./Kalex) -7,844, 4. Schrötter (Něm./Kalex) -7,959, 5. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) -11,169, 6. Arenas (Šp./Kalex) -11,635, …Salač (ČR/Kalex) nedokončil.

Průběžné pořadí (po 10 z 21 závodů): 1. Vietti (It./Kalex) 133, 2. Ogura (Jap./Kalex) 125, 3. Augusto Fernández 121, 4. Canet (Šp./Kalex) 116, 5. Arbolino (It./Kalex) 95, 6. Roberts (USA/Kalex) 89, …23. Salač 8.

MotoGP: 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 41:12,816, 2. Zarco (Fr./Ducati) -4,939, 3. Miller (Austr./Ducati) -8,372, 4. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -9,113, 5. Marini (It./Ducati) -11,679, 6. Martín (Šp./Ducati) -13,164.

Průběžné pořadí (po 10 z 20 závodů): 1. Quartararo 172, 2. A. Espargaró 138, 3. Zarco 111, 4. Bastianini (It./Ducati) 100, 5. B. Binder (JAR/KTM) 82, 6. Bagnaia (It./Ducati) 81.