Abraham má z Austrálie dva body, Kornfeil jeden. Salač spadl v boji o stupně vítězů

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 27. 10. 2019 8:15
Karel Abraham obsadil v závodě MotoGP v rámci nedělní Velké ceny Austrálie silničních motocyklů 14. pozici. Jakub Kornfeil byl v Moto3 patnáctý, Filip Salač po pádu závod nedokončil.
Karel Abraham na Ducati třídy MotoGP.
Karel Abraham na Ducati třídy MotoGP. | Foto: Reale Avintia Racing Team

Kvalifikace MotoGP se jela ráno před závodem. Abraham si v ní vybojoval 16. pozici. Během závodu se posunul ještě o dvě místa, když dokázal porazit i Jorge Lorenza na tovární Hondě. Brněnský jezdec vyrovnal nejlepší výsledek v sezoně. Závod vyhrál už jistý mistr světa Marc Marquez s Hondou.

Kornfeil odstartoval po trestu až z poslední řady, Salač byl na roštu devatenáctý. Ale byl to zkušenější z dvojice pilotů stáje Redox PrüstelGP, kdo bral alespoň bod. Postupně se dokázal probíjet kupředu, až se v  posledním 23. kole dostal do bodované top 15.

To už byl mimo hru Salač. 17letý nováček sice v druhé polovině Velké dokonce bojoval o stupně vítězů ale pak šel vinou soupeře k zemi. Byť český jezdec se sice vrátil do sedla KTM, nakonec zajel do boxů a počtvrté za sebou nebodoval.

"Do závodu jsem skvěle odstartoval a každé kolo jsem se posouval o pár pozic vpřed. Jelo se mi dobře a také se mi dobře předjíždělo. Osm kol do konce závodu jsem byl na čtvrtém místě, ale jeden jezdec přebrzdil zatáčku, narazil do mě a já spadl. Moc mě to mrzí, protože jsem mohl v tomto závodě získat svůj nejlepší výsledek," litoval Salač kolize.

Pro vítězství si na Phillip Islandu dojel Lorenzo Dalla Porta, který si tak dva závody před koncem sezony definitivně pojistil titul mistra světa. Itálie tak má díky němu v "malorážkách" první titul po 15 letech.

Korunovace se naopak odkládá v kategorii Moto2. Španělský závodník Alex Marquez dojel osmý, čímž se jeho náskok na švýcarského veterána Thomase Lüthiho snížil na 28 bodů.

Do hry se vrátil nedělní vítěz z Austrálie Brad Binder, ten na lídra ztrácí 33 bodů. O titulu šampiona se může rozhodnout v Malajsii nebo v posledním podniku sezony ve španělské Valencii.

Velká cena Austrálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů na Phillip Islandu:

Moto3: 1. Dalla Porta (It./Honda) 37:45,817, 2. Ramírez (Šp./Honda) -0,077, 3. Arenas (Šp./KTM) -0,088, 4. Suzuki (Jap./Honda) -0,126, 5. McPhee (Brit./Honda) -0,330, 6. D. Binder (JAR/KTM) -0,772, …15. Kornfeil -8,109, Salač (oba ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 19 závodů): 1. Dalla Porta 254, 2. Canet (Šp./KTM) 182, 3. Arbolino (It./Honda) 168, 4. Ramírez 164, 5. McPhee 147, 6. Antonelli (It./Honda) 122, …13. Kornfeil 77, 25. Salač 18.

Moto2: 1. B. Binder (JAR/KTM) 38:53,277, 2. Martín (Šp./KTM) -1,968, 3. Lüthi (Švýc./Kalex) -6,021, 4. Navarro (Šp./Speed Up) -8,151, 5. Baldassari (It./Kalex) -8,806, 6. Gardner (Austr./Kalex) -8,955.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 19 závodů): 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 242, 2. Lüthi 214, 3. B. Binder 209, 4. Navarro 199, 5. Fernández (Šp./Kalex) 192, 6. Marini (It./Kalex) 176.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 40:43,729, 2. Crutchlow (Brit./Honda) -11,413, 3. Miller (Austr./Ducati) -14,499, 4. Bagnaia (It./Ducati) -14,554, 5. Mir (Šp./Suzuki) -14,817, 6. Iannone (It./Aprilia) -15,280, …14. Abraham (ČR/Ducati) -44,912.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 19 závodů): 1. M. Márquez 375, 2. Dovizioso (It./Ducati) 240, 3. Rins (Šp./Suzuki) 183, 4. M. Viňales (Šp./Yamaha) 176, 5. Petrucci (It./Ducati) 169, 6. Quartararo (Fr./Yamaha) 163, …25. Abraham 7.