"V MotoGP jsem neskončil!" Vítěz z Brna doplatil na Španěly a protežovaného Japonce

Radek Vičík Radek Vičík
14. 7. 2020 19:00
Cal Crutchlow příští rok ztratí místo v "béčku" Hondy, týmu LCR. Britský motocyklový jezdec doplatil na sázku Honda Racing Corporation na španělské jezdce a Japonce, který jezdil vždycky daleko za ním.
Jezdec třídy MotoGP Cal Crutchlow z týmu LCR Honda
Jezdec třídy MotoGP Cal Crutchlow z týmu LCR Honda | Foto: Reuters

I když ještě neodstartovala letošní sezona MotoGP, Honda začátkem tohoto týdne definitivně ukončila spekulace o složení obou svých týmů pro příští sezonu. Za stáj Repsol Honda pojedou Španělé Marc Marquez a Pol Espargaro. Do týmu LCR po letošní "stáži" v elitním týmu zamíří mladší z bratrské dvojice Marquezů, Alex.

To znamená, že na jednoho z dua Cal Crutchlow - Takaaki Nakagami místo určitě nezbude. Protože japonský jezdec je dlouholetým chráněncem Hondy, černého Petra drží v ruce zkušenější Ostrovan.

34letému Britovi zřejmě nepomůže ani to, že v královské třídě vyhrál tři závody, zatímco jeho současný stájový kolega u LCR Nakagami byl nejlépe pátý. "Můj příběh v MotoGP ještě nekončí," zaklíná se milovník brněnské trati.

Právě na Masarykově okruhu se Crutchlow v sezoně 2012 poprvé postavil na stupně vítězů MotoGP a o čtyři roky později senzačně vyhrál v deštivé Grand Prix. K tomuto úspěchu přidal ještě v témže roce vítězství v Austrálii a předloni v Argentině. Světový šampion supersportů byl v konečném účtování MotoGP nejlépe pátý v roce 2013.

Proti tomu Nakagami vyhrál jen dva podniky Moto2, kde byl celkově nejlépe šestý v sezoně 2016. V MotoGP zatím ani jednou nenakoukl do první desítky konečné výsledkové listiny.

Možná i proto se rodák z Coventry stále drží myšlenky, že by v barvách LCR zůstal. "Lucio Cecchinello (boss týmu) si mě chce nechat," prohlašuje.

Jenže oficiální komuniké Hondy ohlašující přestup Alexe Marqueze do italské stáje hovoří jasnou řečí: "Společnost HRC by ráda poděkovala Calu Crutchlowovi za jeho usilovnou a neúnavnou práci od vstupu do týmu v roce 2015 a přeje mu vše nejlepší v jeho budoucím snažení." Jinými slovy: "Sbohem a šáteček, hledej si místo jinde."

Brit takové řeči rozumí a pro jistotu už začal hledat na rok 2021 nové angažmá. I když je startovní rošt už hodně plný, rýsuje se mu přece jen místo v továrním týmu.

"Angažmá u Aprilie by pro mě byla velká věc a byla by to vzrušující zkušenost," prohlásil Crutchlow, který mezitím odmítl nabídku Hondy na návrat do MS superbiků.

Aprilia má stále podepsaného Andreu Iannoneho. Jenže Italovi hrozí 18měsíční zákaz startu za pozitivní dopingový nález, proto by mohl být parťákem Aleixe Espargara právě držitel prestižní Torrens Trophy věnované britským autoklubem za "vynikající příspěvek k motocyklovému závodění ve Velké Británii".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy